Telefon
WhatsApp
KANGAL BESLERKEN KULLANILACAK MATERYALLER
KANGAL BESLERKEN KULLANILACAK MATERYALLER

KANGAL BESLERKEN KULLANILACAK MATERYALLER


Deri Yaka: 75 cm uzunluğunda, 3-4 cm genişliğinde, 5 mm kalınlığında yumuşak deriden yapılmalıdır. Kangal köpeğinin boyun çapına göre ayarlanmalıdır. Yaka iki parmak uzunluğunda giyilmelidir. Başka bir deyişle, kolayca çıkmamalı ve boynunu sıkmamalıdır. Bu tasma, köpeği çekme, bağlama veya saldırganlık eğitiminde kılavuz kayış ile birlikte kullanılmalıdır.

Nakliye Kemeri: Köpeği göndermek için kullanılan bir cihazdır. Deri ve iplikten dokunanlar da vardır. Tasmaya tutturmak için bir ucuna yerleştirilmiş bir mandal ve diğer taraftan bileğe uyacak şekilde halka vardır. Normal uzunluk 150 cm, genişlik 2 cm, kalınlık en az 6-8 mm olmalıdır.

Zincir Bağlama: Köpeği kulübede veya tarladaki herhangi bir yere bağlamak için kullanılır. Bağlama zinciri deri bir yaka ile kullanılmalıdır. En az 2 m uzunluğunda olmalıdır. Bu zincirin sonunda, deri yakasına bir cırcır ve orta kısımda birkaç döner olmalıdır.

Ağızlık: Köpeğin çevresindeki yaratıklara zarar vermesini önlemek için kullanılan özel bir alet. Köpeği toplulukta yürütmek, köpeği arabada taşımak için kullanılır. Ağızlığın yapıldığı kayış yumuşak deri veya plastik olmalıdır.

Fırça: Sert plastik veya hafif metalden yapılmıştır ve çeşitli sertlik derecelerine sahiptir.

Mandal: Deri veya kumaş konveyör bantlarını ve bağlama zincirlerini bağlamak için kullanılır. Güçlü mandallar mümkün olduğunca tercih edilmelidir.

KANGAL VE KURT İLİŞKİSİ

Kangal köpekleri, kurtları saldırı anında boğabilir. Eğer köpek sadece kurt tarafından boğulursa, günlerce ayağa kalkamaz. Çünkü üstün çabası nedeniyle hem sakat hem de aşırı yorgundur. Yaranın çoğu tırnak yarasıdır. Kurt, köpeği tırnaklarıyla arka bacağından kaldırmaya çalışırken yaralar.

KANGAL KELİMESİNİN ETİMOLOJİK KÖKENİ

Kangal Çoban Köpeğinin kökeni hakkında bazı görüşler var. Ancak, 11 Temmuz 2003 tarihinde düzenlenen 1. Uluslararası Kangal Köpek Sempozyumu'nun son bildirisinde, büyük Türk göçleri sırasında Türkistan'dan Anadolu'ya getirilen bir köpek ırkı olduğu kabul edildi.

Kangal’a adını verdiği ve Orta Asya'dan göç ettiği düşünülen Kanglı'nın (Kangar) göç ederken bu köpek türünü getirdiği düşünülmektedir. İlk söylentiye göre, Hint Mihrası tarafından Osmanlı Sultanına bir köpek verilir. Bu sultan muhtemelen Yavuz Sultan Selim'dir. Başka bir rivayet, Kangal Köpeğinin kökeninin Anadolu olduğunu söylüyor. Eski Anadolu uygarlıklarının aslan gibi bu güçlü ve büyük köpekleri vahşi hayvanlardan korumak için kullandıkları söylenir. Evliya Çelebide, Seyahat Kitapçığında Kangal Köpeklerden bahsediyor. Bu köpeklerin aslanlar kadar güçlü ve büyük olduğunu yazıyor. Doğan Kartay, Kangalların Yeniçeriler tarafından Osmanlı döneminde hem kitabında hem de 1. Uluslararası Kangal Köpek Sempozyumu'nda hem askeri işlerde hem de savaşlarda kullanıldığından bahsetmektedir. Bir diğer açıklama da Romalılarda aslan kelimesine karşılık gelen Samson kelimesi Anadolu'da Samsun olarak kabul edilmiştir ve Kangalları kullanan Birliğe Samsonitler denir çünkü Kangallar aslanla karşılaştırılır.

Kangal Kaymakamlığı'nın Türk Patent Enstitüsü'ne 26.11.2001 tarihinde başvurusu ve 14.02.2002 tarihinde Resmi Gazete'de ilan edilmesi ile tescil edilmiştir. Sivas ilinde, özellikle saflığı kayıtlı, doğal koşullarla uyumlu ve dayanıklı, güçlü, çevik, sahibine ve sürüye sadık ve koruyucu, büyük yapılı cins olan Kangal bölgesi çevresinde yetişen ideal bir çoban köpeğidir. Büyük ve heybetli olmalarına rağmen Kangal Köpekler çok cana yakın ve arkadaş canlı köpeklerdir. Birçok ırktan daha sadıktırlar. Sahipleriyle kangallar aralarında çok güçlü arkadaşlıklar kurabilen hayvanlardır

Bize Yazın