Telefon
WhatsApp
Kangal Fiyatları 2021
Kangal Fiyatları 2021

Kangal Fiyatları 2021


Kangal sahibi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Geniş bahçeye sahip bir evde yaşayanlar başta olmak üzere küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşanların da kangal sahibi olmak istediklerini söyleyebiliriz. Ancak, birçok kişinin maddi durumundan dolayı kangal satın almaya olumsuz yaklaştığı bilinir. İnternette en çok arama yapılan konulardan birisi de kangal fiyatları olmaktadır.

Kangal Yavrusu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kangal fiyatları; hayvanın ne kadarlık olduğuna göre farklılık göstermektedir. Birçok kangal çiftliğinde bir ila altı aylık arasındaki kangalların satışı yapılır. Kangal fiyatları hakkında kesin olmayan ancak ortalamayı ifade eden rakamlar vermek gerekirse;

  • Bir aylık kangal yavrusu için en az 1500 TL istenmektedir.
  • İki aylık kangal yavrusu için de en az 1750 TL istenir.

Bunun yanı sıra, tahmin edilebileceği üzere üç, dört, beş ve altı aylık kangal yavrusu için istenilen fiyatlar giderek artmaktadır. Bir başka deyişle, kangal fiyatları konusunda karlı çıkmak istiyorsanız hayvanı olabildiğince küçük iken satın almalısınız. Altı ay ve daha üzeri bir hayvanın gelişimi için çok fazla harcama yapılmasından dolayı istenilen ücret de fazla olacaktır. Son olarak, altı ay ve üzeri kangalların genç kangallar kategorisinde olmadığını ifade etmeliyiz. Özel damızlık kangal köpekleri için ise istenilen fiyatlar farklılık göstermektedir.

Kangal Yavrusu Nasıl Satın Alınır?

Sivas’tan çok uzak bir şehirde yaşıyorsanız kangal satın alma konusunda herhangi bir tecrübenizin olmaması doğaldır. Eviniz, bahçeniz, sürünüz veya şantiyeniz için kangal satın almak istediğiniz takdirde bu işi farklı şehirler için de yapabilen bir çiftlikten veya işletmeden yardım almalısınız. Gelemeyecek durumda olduğunuz için yavru kangallar adresinize gönderilir. Sizden gönderim için herhangi bir ücret talep edilmez. Farklı bir şehirden kangal satın almayı düşünüyorsanız kangal fiyatları dışında da dikkat etmeniz gereken kriterler bulunur. Her şeyden önce, bir kangalın safkan kangal olup olmadığını bilmelisiniz. Kangal kırması ile saf kangal arasındaki farkı bilmediğiniz takdirde vermiş olduğunuz para boşa gidecektir.

Kangal fiyatları dışında kangal seçimini nasıl yapacağınız da son derece önemli bir husus! Bu noktada, yavrunun boyuna ve posuna bakarak karar vermeniz her zaman doğru olmayabilir. Kangal yavruları; annelerinin onlara küçüklük dönemindeki bakımları ile değerlendirilmemelidir. Annesi tarafından iyi bakılan bir kangal yavrusu gayet iyi bir görüntüye sahip olacaktır. Aksi durumdaki bir kangalın ise kötü görüntüsüyle tercih sebebi olmayacağını ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, bir veya iki aylık bir kangalın cılız ya da şişman görüntüsüne aldırış etmemelisiniz. Kangal seçimi sırasında yavru kangalın anne ve babasına bakmalısınız. Çünkü, kangal yavrusu, büyüdüğü zaman anne ve babasının görünümünü elde edecektir.

Yavru kangal seçiminde geçmişten bu yana orta boyuttaki yavrular tercih edilmiştir. Yavru kangallar arasında altıncı aya kadar boyut farklılıkları olabilir. Ne çok küçük ne de çok büyük bir kangal tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra, sürünüzü koruması adına bir kangal seçmek istiyorsanız dişi bir kangal sizin için daha doğru bir seçim olacaktır. Dişi kangallar; hem sahiplerine hem de sorumlu oldukları diğer hayvanlara karşı müthiş bir duyarlılık içerisindedirler.

Kangal fiyatları; bir kangal için ödeyeceğiniz tek ücret olmayacaktır. Bunun dışında, kangalın beslenmesinin de önemli olduğunu ifade edebiliriz. Kangal; üç aylık olana kadar kuru mama ile beslemeniz son derece doğru bir tercihtir. Fakat, kalitesiz market mamaları ile beslememeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca, yavru kangalın ilk altı aylık beslenmesine her şeyden daha çok önem vermelisiniz.

 

Bize Yazın