Telefon
WhatsApp
Kangal Kırması Nasıl Anlaşılır?
Kangal Kırması Nasıl Anlaşılır?

Kangal Kırması Nasıl Anlaşılır?


Kangal köpeklerinin her geçen gün popüler olmasından dolayı birçok kişi bu köpeklerden birisine sahip olmak istemektedir. Ancak, kangal köpek satın almak isteyenleri kandırmak isteyen çok sayıda kişi bulunur. Uygun fiyatlı olarak kangal satışı yaptığını iddia edenlerin aslında gerçek bir kangala sahip olmadıklarını ifade etmek gerekir. Bu noktada, gerçek kangal ile kangal kırması arasındaki farkın ne olduğunu birçok kişi merak eder.

Kangal Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir?

Kangal köpeklerinin özelliklerini harfiyen bildiğiniz takdirde herhangi birinin sizi bu konuda kandırması mümkün değildir. Bir başka deyişle, yalnızca tek bir bakışta bir köpeğin saf kangal mı yoksa kangal kırması mı olduğunu anlayabilirsiniz. Saf kangalın her şeyden önce ağız ve kulakları siyah olmalıdır. Bunun yanı sıra, göğüs yapılarının geniş olması şarttır. Patileri kuvvetli bir kangal; saf bir kangal olduğunu belli edecektir. Saf kangalların kuyrukları ise genellikle simit şeklindedir. Ancak, kuyrukları her zaman böyle olmayabilir. Bir başka deyişle, kuyrukları, belirleyici özellikleri arasında bulunmaz. Saf kangallar; boz adı verilen beyaz krem rengine sahiptir. Buna ek olarak, bilhassa halk arasında kangalın hasında çift tırnak olur şeklinde bir inanış vardır. Ancak, bu her zaman doğru değildir. Çünkü, bazı saf kangallar çift tırnaklı olmayabilir. Halkın özellikle tırnak konusunda yanıldığını söylemek gerekir.

Saf kangal ile kangal kırması arasında farkı belirleyen etmenlerden birisi de saf kangalın sevmiş olduğu ortam özellikleridir. Saf kangal; sıcak havayı hiçbir şekilde sevmez. Kangalın yetişme ortamı dikkate alındığında bu özelliğini tahmin etmek mümkündür. Ancak, yine de kangal kırması almak istemiyorsanız hayvanın sıcak havayı seviyor olmasından şüphelenmelisiniz. Bunun yanı sıra, saf kangalın belirleyici başka özellikleri de vardır. Bilhassa geceleri aktif olan bir hayvan olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, gündüzleri, son derece sessizdirler. Hatta, “gündüzleri saf kangalın kafasına basıp gezsen sesini çıkarmaz” şeklinde bir inanış dahi bulunur.

Saf Kangal ile Kangal Kırması Arasındaki Farklar

Kangal kırması satın almak istemiyorsanız gerçek bir kangalın özelliklerini bilmelisiniz. Çünkü, yukarıda da söylediğimiz üzere bu piyasada da insanları saf kangal yerine kangal kırması satarak kandırmaya çalışanlar bulunur. Saf kangal; sizi tehlikelerden koruyacak son derece güçlü bir hayvandır. Ancak, aynı zamanda insan dostu olduğunu da söylemeliyiz. Savaşçı bir ruha sahip olsa da savaşçı özelliklerini yalnızca tehlike zamanlarında ortaya çıkarır. Bunun dışındaki durumlarda saf bir kangalın herhangi bir insana zarar verdiğine kesinlikle şahit olamazsınız. Ancak, kangal kırması olarak bilinen bazı hayvanlarda ise gözle görülür seviyede saldırganlık bulunur.

Kangal kırması yerine saf kangal satın almak istiyorsanız bu işi düzgün bir şekilde yapan işletmeden kangal satın almayı tercih etmelisiniz. İşin güvenlik tarafı son derece önemlidir. Bu tür işletmelerde kangal sayısı çok fazla olduğu için çiplenerek kayıt altına alınmaları gerekir. Ancak, bu şekilde, hayvanların şecereleri tutulabilir. Bir başka deyişle, her hayvanın numarası belli olmaktadır. Hangi hayvandan hangi yavrunun doğduğu ve sonrasında bu yavrudan da hangi yavrunun meydana geldiği kayıt altına alınır. Bu sayede, kangal kırması sorununun yaşanmasının önüne geçilir.

Günümüzde Sivas’ın Ulaş ve Bursa’nın Karacabey ilçesi başta olmak üzere birçok yerde kangal yetiştiriciliğinin yapıldığı işletmeler vardır. Bilhassa Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan işletmelerde yetiştirilen kangalları tercih etmek gerekir. Bunun dışında kalan özel çiftliklerde kangal kırması ile karşılaşmak söz konusu olabilir. Ayrıca, kangal sahibi olmak isteyenlerin fiyatlara da dikkat etmesi şarttır.

 

Bize Yazın