Telefon
WhatsApp
Kangal Kırmasının Özellikleri Nelerdir?
Kangal Kırmasının Özellikleri Nelerdir?

Kangal Kırmasının Özellikleri Nelerdir?


Kangal köpekleri sayesinde hem sizi tehlikelerden koruyacak bir arkadaş edinirsiniz hem de böylesine değerli bir hayvanın sahibi olma onuruna erişebilirsiniz. Ancak, gördüğünüz her kangal safkan bir kangal değildir. Bir başka deyişle, piyasada birçok kangal kırması bulunur. Bu noktada, kangal kırması hangi özelliklere sahiptir sorusu birçok kişinin aklında yer alır. Bu soruya net cevap vermek adına her şeyden önce safkan bir kangalın özelliklerini bilmelisiniz.

Safkan Kangalın Ayırt Edici Özellikleri

Safkan bir kangalı; kangal kırması ile kıyasladığınızda ayırt edici özelliğinin kafası olduğunu siz de fark edeceksiniz. Kangalın burnunun üstü ile alnı arasındaki çıkıntı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bunun yanı sıra, alnının tam ortasında geriye doğru ince bir çizgi yer alır. Ayrıca, çıkıntılı kaşlara sahiptir. Çekik gözlere sahip bir hayvandır. Göz rengi ise safkan bir kangalın bir diğer ayırt edici özelliği olarak karşınıza çıkacaktır. Kangalın zeytin kahverengisi bir göz rengi bulunur. Hatta, ela gibi olduğunu da ifade etmeliyiz.

Safkan bir kangal; geçen zamanla beraber bilhassa atalarına kıyasla daha farklı görünüş özelliklerine sahip olmuştur. Suratındaki siyah maskelerin sayısı daha azdır. Buna ek olarak, üst dudağının asla alt dudağını geçmemesi farklı bir kangal özelliği olarak dikkat çeker. Bu noktada, üst dudağı alt dudağını geçen bir kangal gördüğünüz takdirde onun bir kangal kırması olduğunu anlamalısınız. Safkan kangalların kulakları üçgen olarak biter. Alt dudaklarının gerisinde başka hiçbir köpek cinsinde bulunmayan tek taraflı tahliye solungacı yer alır.

Gerçek bir kangalı kangal kırması ile kıyasladığınızda bacaklarının da bambaşka özelliklere sahip olduğunu göreceksiniz. İyi bir kangalın tam arkasından baktığınız zaman ön tarafını görmeniz mümkün değildir. Bir başka deyişle, geniş bir kalçası bulunur. Ayrıca, arka kalça, ön omuzdan her zaman daha yüksek olmalıdır. Bu detay kurt köpeklerinde tam tersi oluşuyla da dikkat çeker. Bunun yanı sıra, arka bacakların düz değil S biçimli olduğunu da ifade etmeliyiz. Bacaklarının bu özelliği sayesinde kangal köpekleri kısa sürede hızlanma becerisi kazanırlar.

Gerçek Bir Kangalı Nasıl Ayırt Edebilirsiniz?

Safkan bir kangalın ön göğüs kısmı da son derece geniştir. Hatta, diğer köpeklerden farklı olarak göğüs kısmının tam ortasının hafif çıkıntılı olduğunu da söyleyebiliriz. Bir kurt ile kangal köpek arasındaki mücadelede kangal kurda ilk olarak göğüsleriyle vurur. Kangalın göğsü ve ön dirsekleri aynı hizadadır. Ayrıca, geriye doğru karın bölgesi içe girmektedir.

Kangal kırması ile safkan bir kangal arasındaki farkı anlamak adına kangalın tırnaklarına da bakmalısınız. Çünkü, gerçek bir kangalın tüm tırnakları siyah olur. Bunun yanı sıra, birçok kangalda bilek üstünde kurt tırnağı adı verilen tırnak vardır. Ancak, olmayan kangallara da rastlayabilirsiniz. Bir başka deyişle, ayırt edici bir özellik olmadığını ifade etmeliyiz. Aynı tırnaklı anne ve babadan hem tırnaklı hem de tırnaksız yavruların doğduğu defalarca kez görülmüştür.

Kangal kırması ile gerçek bir kangal arasındaki belirleyici farklardan birisi de renk olmaktadır. Bir başka deyişle, gerçek bir kangalın krem rengine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Fakat, yine de kangalın yaşadığı yerdeki iklime bağlı olarak koyu renkleşme gibi farklı renk seçeneklerinin de olacağını ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, Sivas’ta yaşayan bir kangal günün birinde İstanbul’a götürüldüğünde ve en az altı ayını İstanbul’da geçirdiğinde bir süre sonra koyu tüylenme etkilerini yaşamaya başlar.

Sonuç olarak, bu özelliklere dikkat ederek kangal kırması ile safkan bir kangalı ayırt edebilirsiniz.

 

Bize Yazın