Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Bakımı
Kangal Köpeği Bakımı

Kangal Köpeği Bakımı Nasıl Yapılmalıdır


Kangal Köpeği

Kangal, Türkiye Cumhuriyeti kökenli oldukça iri ve sadık bir çoban ve bekçi köpeği ırkıdır. Adını Sivas ilinin Kangal ilçesinden almıştır. Dünya üzerinde bilinen büyük köpek kulüpleri ve federasyonları olan FCIAKC ve TKC tarafından henüz tanınmasa da Türkiye'deki otoriteler tarafından dünyada safkan bir köpek ırkı olarak kabul edilmesi için hali hazırda çok yoğun çalışmalar yapılmaktadır.

Kökeni

Kangal ilçesine adını verdiği tahmin edilen, Orta Asya'dan göç eden Kanglı isimli Türk boyunun, seyahatleri esnasında beraberlerinde bu köpek ırkını da getirdiği düşünülmektedir. Orhan Yılmaz, "Kangal Köpeği / Tarihi – Tanıtımı – Yetiştirilmesi - Islahı" isimli kitabında “Kanglı” isimli Türk boyunun Orta Asya'dan göçerken yanlarında üç şeyi getirdiklerinden ve bunların at, köpek ve koyun olduğundan bahseder. 2003' te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu'nun sonuç bildirisinde de, “büyük kavimler göç esnasında Türkistan'dan Anadolu'ya getirilen bir köpek ırkı olduğu” kabul edilmiştir. Kangal köpekleri, 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı sultanları tarafından üretilmiş, yetiştirilmiş ve “Samson” olarak adlandırılmışlardır. Doğan Kartay’ın, hem "Türk Çoban Köpeği Kangal" isimli kitabında, hem de I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’nda sunduğu bildirisinde, Kangal köpeklerinin, Osmanlı hükümdarlığı döneminde Yeniçeriler tarafından hem askeri işlerde, hem de savaşlarda kullanıldığından bahsetmiştir. Ayrıca, Kartay'ın bildirisinde, Romalılarda “aslan” sözcüğünün karşılığı olan “samson” kelimesine atfen, kangallardan faydalanan birliğin “Samsoncular” olarak isimlendirildiği belirtilmektedir.  

 

Özellikleri

Kangal köpekleri çoğunlukla çoban köpeği olarak nitelendirilmekle birlikte bekçi köpeği tanımına daha çok uyarlar. Nedeni şöyle açıklanabilir. Çoban köpekleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Kangal köpekleri ise en belirgin özellikleri olan sahibine aşırı bağlılığının ve sadakatinin sonucunda sahibini ve sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli bir içgüdüye sahiptirler. Bu nedenle çok iyi bir korumacıdır ve dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok caydırıcı bir etken olmanın yanı sıra aile fertleri ve özellikle  çocuklar ile arası çok iyidir. Örnek vermek gerekirse, Kangal köpekleri, Namibya'da yerel çiftçiler tarafından üstün koruyucu yetenekleri nedeniyle çok tercih edilen bir köpek ırkıdır. Tarihimizde de Evliya ÇelebiSeyahatnâme'sinde Kangal köpeklerinden bahseder ve bu köpeklerin “aslan kadar güçlü ve heybetli” olduklarını anlatır.

 

Bakım

Beslenme

Yaşı ve ağırlığına göre uygulanacak bir beslenme programı ile sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Türe özel bir diyete ihtiyaçları yoktur. Hatta çoğu zaman “yal” olarak bilinen arpa ununun sıcak su ile hamur hale getirilmesi ile elde edilen öğünlerle beslenerek bile sağlıklı ve dinç bir kalabilirler.

 

Temizlik

Kangalların yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Düzenli bir biçimde tüylerinin taranması, kulak ve ağız içinin kontrol edilmesi yeterlidir.

 

Egzersiz

Doğada sürü koruma görevi yapıyorsa egzersize ihtiyacı yoktur. Fakat gün içinde daha az hareketli olmak durumunda ise, günde en az 1 saat enerjisini harcayabileceği fiziksel egzersizler kesinlikle ihmal edilmemelidir.

 

Eğitim

Kangallar çok zeki olduklarından kısa sürede istenilen şekilde eğitilebilirler. Doğada kullanılacaksa en kolay eğitim yöntemi, anne ve babası ile beraber sürü görevi ifa ettirmektir. Içgüdüsel olarak anne ve babasında gereken ne varsa öğrenecektir. Aile köpeği olarak beslenecekse, disiplinli ve bilinçli bir eğitim uygulanmalıdır.

 

Bize Yazın