Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Çok Havlıyor! Ne Yapılmalı?
Kangal Köpeği Çok Havlıyor! Ne Yapılmalı?

Kangal köpeği çok havlıyor ne yapılmalı diye merak edildiği anlarda birçok faktör ön plana çıkacaktır. Kangal köpekleri karakteristik olarak genel anlamda havlamayan köpeklerdir. Kangal köpeklerinin havlaması için genel olarak kendilerini huzursuz hissetmesi ya da kışkırtılması gerekir.


Kangal köpeği çok havlıyor ne yapılmalı diye merak edildiği anlarda birçok faktör ön plana çıkacaktır. Kangal köpekleri karakteristik olarak genel anlamda havlamayan köpeklerdir. Kangal köpeklerinin havlaması için genel olarak kendilerini huzursuz hissetmesi ya da kışkırtılması gerekir. Bir kangal ancak bu noktada havlar ve kendilerini huzurlu hissederek kışkırtılması bırakıldığı anlarda havlamayı bırakır. Fakat bu durumlar olmamasına rağmen kangal köpeklerin havlaması söz konusu olursa bu anlarda biraz araştırma yapmak gerekir. Çünkü farklı sağlık sorunları ön plana çıkıyor olabilir. Aksi halde kangal köpeklerinin öyle durduk yere havlaması gibi durumlar söz konusu olmayacaktır.

Kangal köpekleri neden havlar?

Kangal köpekleri neden havlar kısmı bilindiği zaman aslında sorunları çözmek daha kolay olacaktır. Çünkü kangallar genel olarak diğer köpek türlerinden farklıdır. Diğer  türler gibi öyle durduk yere ya da çok havlaması söz konusu değildir. Bir kangalın çok fazla havladığına şahit olunuyorsa bunda belirli nedenler vardır. Bu nedenler incelenecek olduğu zaman;

  1. Kendisini tehdit altında hissetmesi
  2. Huzursuz olması
  3. Kışkırtılıyor olması
  4. Bir ağrısının olması
  5. Sağlık sorunları ile yüz yüze olmak gibi nedenler vardır.

Eğer bir kangal huzursuz bir ortamda değil, tehdit unsuru da yok ve kışkırtılmıyorsa bunun kesinlik ile bir sağlık sorunu olduğunu bilmek gerekir. Çünkü kangalların havlaması için farkı en ufak bir durum yoktur. Bunun bir sağlık sorunu olduğunun habercisi olduğunu anlamak ve en yakın zamanda direk veteriner kontrolüne götürmek gerekir. Veteriner hekim kontrolünde hayvanların neden bu kadar çok havladıkları ortaya çıkacaktır. Sorunun neden ötürü meydana geldiği anlaşılırsa işte o zaman her şey çok daha kolay çözüme kavuşacaktır.

Hayvanların dillerinden her zaman en iyi anlayanların veteriner hekimler olduğunu bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Böylece sorunun ana kaynaklarının nereden gelmiş olacağı belirlenerek kısa süre içerisinde ortadan kaldırılacaktır. Sorunların ana kaynaklarını her zaman bulmak zaten sorunun çözülmesi konusunda en etkili olan adım olacaktır. Bu yüzden veteriner hekim şarttır.  

 

 

Bize Yazın