Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Hakkında
Kangal Köpeği Hakkında

Deneme amaçlı eklenmiştir.


KANGAL KÖPEĞİ

Kangal Köpeği Hakkında Bilgi:

Köpekler ilk evcilleştirilen hayvanlardan bir tanesidir. Bilhassa kangal köpeklerinin ayrı bir hikayesi vardır. Bu kangal köpekleri Orta Asya’dan, Anadolu’ya kadar uzanan uzun bir geçmişi vardır.  Türklerle birlikte göç etmişlerdir, Azerbaycan, İran oradan Sivas’a kadar birlikte hareket etmişlerdir.  Özellikle Oğuz Türklerinin gittikleri her yere kangal köpeklerini götürmelerinin birçok sebebi vardır. Bu sebeplerden en önemlisi, hayvancılık temel geçim kaynakları olduğundan, hayvanlarının mevcudiyetinin sürdürülmesinde kangal köpeklerin çok önemli bir rol oynamasıdır. Güçlü, kuvvetli yapısı ve boyunun diğer köpeklere nazaran daha büyük olması, diğer vahşi hayvanlarla mücadelesinde ona üstünlük vermektedir. Diğer bir özellik ise, bu hayvanların sahibine karşı çok sadık olmasıdır ve sahibinin komutunu yerine çabuk bir şekilde getirmektedir.

 

Kangal Köpeklerinin Vücut Özellikleri:

Erkek kangal köpeklerinin boyu ile dişi kangal köpeklerinin boyu ortalama olarak aynı değildir. Erkek kangal köpeklerinin boyu aşağı yukarı 65 ila 90 cm arasında değişirken, kiloları ise 40 ile 80 arasında değişmektedir. Dişi kangal köpeklerinin boyları ise 60-75 arasında iken, kilo 40-60 arasında değişmektedir.

Vücut yapıları ise, dışardan bakıldığında sanki kare gibidir. Görünümleri diğer ırklara göre farklı bir şekle sahiptir. Yüzünün ortasında, burun kısmında siyah renk hâkimdir. Kasları iri, tüyleri ise sık ve kısadır. Göz rengi ise kahverengi tonlarıdır. Toplamda 16 tane ayak parmağı vardır. Renkleri ise boz olarak adlandırılmaktadır.

Kangal Köpeklerinin Hamilelik Dönemi:

Kangal köpeklerinin hamilelik döneminin ortalama süresi 58 - 63 gündür. Bu dönem anne köpek için son derece önemlidir. Anne köpeği çok soğuk ve sıcak ortamlardan uzak tutmak gerekir ve beslenmesiyle özenle alakadar olunmalıdır. Anne köpek il doğurmada 3 tane yavru doğururken, daha sonraki doğurmalarda 10 tane yavru bile doğurabilmektedir. Bir diğer önemli nokta ise, erkek ve dişi kangal köpekleri bir buçuk yaştan sonra çiftleşebilmektedir.  Ayrıca dişe kangal köpeği senede 2 kere doğurabilmektedir.

Kangal Köpeğinin Uluslararası Köpek Federasyonu Tarafından Tanınıyor Mu? 

Çok uzun zaman boyunca kangal köpekleri farklı bir ırk kategorisine girmiyordu ve ayrı bir ırk olarak tanınmıyordu. Bununla birlikte, son günlerde Türkiye’de köpek severlerinin kangal köpeklerinin kangal ırkından olduğunun ispat etme mücadelesi sonucu, Uluslararası Köpek Federasyonu kangal ırkının mevcudiyetini kabul etmiştir. Daha önce yurtdışında çoban köpeği olarak görülen kangal köpeği yoğun uğraşlar neticesinde kendi ırkını dünya standartları çerçevesinde özel ırk olarak kabul etmiştir.

Bize Yazın