Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Isırır Mı?
Kangal Köpeği Isırır Mı?

Kangal Köpeği Isırır Mı?


Kangal köpekleri; Türkiye’de yetiştirilen bir köpek türü olmasından dolayı önem taşımaktadır. Kangalların popülerliği dünya sınırlarını aşmıştır. Dünyanın birçok ülkesinde farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan bir köpek ırkıdır. Hatta, kangal köpeklerinin eğitiminin yapıldığı okullar dahi bulunmaktadır.

Kangal köpeklerinin sevilmesinin ve tercih edilmesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Her şeyden önce, güçlü ve tuttuğunu koparan bir köpek ırkı olduğunu ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, sorumluluk sahibi, cesaretli, duyarlı, vefalı, sevgi dolu bir köpek türüdür. Bunun yanı sıra, doğuştan taşıdığı bazı özellikler yer almaktadır. Bilhassa Anadolu’da koyun ve keçi sürülerinin korunmasında kangal köpeklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Yıllardan beri bu amaç doğrultusunda kullanılan kangal köpekleri; dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı oldukça duyarlıdır. Yabancıları sevmeyen ve onları tanıyana kadar mesafeli davranan kangal köpekleri sayesinde birçok küçükbaş hayvan sahibi hayvanlarını güvenli bir şekilde dışarıya çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra, kangal köpek sahibi olmak isteyen birçok kişinin aklında kangal köpeklerinin insanlara saldırıp saldırmadığına dair sorular bulunmaktadır.

Kangal Köpekleri İnsanlara Saldırır Mı?

Kangal köpekleri; Türkiye’de asayiş devriye köpeği olarak kullanılmaktadır. Bu noktada, bir süredir polis ekipleri tarafından kullanılan kangal köpeklerinin insanları durduk yerde ısırıp ısırmayacağı merak konusu olmuştur. İri cüssesinin yanı sıra cesareti, çevikliği, zeki oluşu, sahibine ve işine olan bağlılığı dolayısıyla sevilen kangal köpekleri; güvenlik güçleri tarafından bilhassa toplumsal olaylarda asayiş devriye amacıyla kullanılmaktadır.

Kangal köpeklerinin bilhassa koku alma duyusunun çok iyi ve gelişmiş olduğu biliniyor. Ürkütücü bir şekilde uluyan, baskın yapısıyla dikkat çeken, babayiğit tavrından dolayı sempati toplayan, aslanı andıran görüntüsüyle taraflı tarafsız herkesi etkileyen kangal köpeklerinin insanlara karşı caydırıcı bir nitelik taşıdığı bilinmektedir. Güçlü bir çene basıncına sahip olan bu hayvan; kendisini yetiştirenlere karşı asla herhangi bir saldırıda bulunmaz. Hatta, onlara çok düşkün olduğunu söylemek gerekir. Kangal köpeklerinin erkek olanları ise eşlerinden başkasına bakmaz. Eşine dahi hiçbir şekilde şiddet uygulamayan ve saldırmayan bir hayvandır. Güçlü, sezileri kuvvetli, hızlı, çevik, atik oluşuyla ön plana çıkan kangal köpekleri; saldıracağı kişiyi asla öldürmez. Hatta, ona karşı belirli limitler dahilinde saldırmaktadır. Tehlike halinde saldırıya geçmeyi dahi defalarca düşünür. Karşısındaki yırtıcı bir hayvan olsa bile onu direkt olarak öldürmeyi düşünmez.

Kangal köpekleri; tehlikeli gördüğü kişiyi her şeyden önce teslim almaktadır. Onu yere yatırdıktan sonra onun hareket etmesini beklemektedir. Karşısındaki tehlikenin hareketliliğinin artmasıyla beraber onu tekrar etkisiz hale getirmek için uğraşmaktadır. Sonuç olarak, insanların kangal köpeklerden korkmasını gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Ancak, kangal köpeklerinin nasıl yetiştirildiği de önemlidir. Bazı kötü niyetli köpek sahipleri; yalnızca köpek dövüştürmek ve etrafa zarar vermek amacıyla kangal köpek yetiştirirler. Bu gibi kişilerin köpeklerinden korunmak gerekir.

Kangal Köpek Seçimi Nasıl Yapılır?

Kangal köpeklerle alakalı bir diğer önemli husus ise köpek seçimi olmaktadır. Bu noktada, yavru seçiminden önce ata seçiminin yapılması gerekir. Kangal köpeklerinin kullanılacağı alana göre şeceresinin incelenmesi şarttır. Bu sayede, yavru kangal seçiminde karakterine göre tercih yapılmaktadır. Ancak, bu hususlar; bilhassa saf kangal seçiminde önem taşımaktadır. Saf olmayan melez kangalların seçiminde farklı hususlara dikkat etmek gerekir. Bir kangal yavrusunun en önemli özelliği; kesinlikle bozulmamış olmasıdır. Herhangi bir nedenden dolayı kırılmamış olması şarttır. Bunun sebebi, kırma kangal köpeklerinin belirli tehlikeler taşımasıyla alakalıdır.

Sonuç olarak, saf bir kangal köpeğinin insanlara karşı saldırması söz konusu değildir. Ancak, saf olmayanlar için bu risk vardır.

Bize Yazın