Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Nasıl Beslenir?
Kangal Köpeği Nasıl Beslenir?

Sivas Kangal Köpeği Nasıl Beslenir?


Sivas Kangal Köpeği

Babiller zamanından beri bilinen Sivas kangalı, Türk kangalı ismiyle de anılan ve büyük cüsselere sahip olan köpek türüdür. “Dev köpekler" grubunda yer alır. Türkiye dışında başta Amerika olmak üzere, dünya üzerinde Türkiye'ye ait en çok tanınan hayvandır. Türün tüyleri açık sarı, kahverengi kirli beyaz ya da boz renktedir. Yüzleri siyah ve kulakları kafalarına oranla küçüktür. Sivas Kangal köpeklerinin yüksekliği 72-86 cm arasındadır.

Sivas kangal köpeği karakteri bu köpeğin en önemli özelliğidir. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu tür, çocuklu aileler için uygundur. Genellikle sessiz olan bu köpekler gereksiz yere havlamazlar. Eğitme konusu da oldukça kolay olan Sivas kangalı, ödüllendirmeye dayalı eğitimlerde daha isteklidirler.

Sivas Kangal Köpeği Özellikleri

·         Sivas kangalı ağırlıkları dişilerde 41-54, erkeklerde ise 50-66 kilogram arasındadır.

·         Tüy yapısı sık ve settir. Aşırı tüy dökmezler.

·         Kuyrukları çok uzun değildir.

·         Bu tür köpekler yalnızlığı severler ve özgürlüklerine düşkünlerdir.

·         Dünyanın en iyi bekçi köpekleri arasındadır.

·         Gözlem ve koku alma yeteneği çok gelişmiştir.

·         Sebepsiz yere saldırganlık sergilemezler.

·         Bahçeli evlerde daha rahat bir yaşam sürmektedirler.

·         Soğuk iklim köpeği oldukları için, aşırı sıcak yerlerde bakılamazlar.

·         Kendi boyutlarındaki köpek ırkları arasında en uzun yaşam süresine sahiptirler.

·         Sağlıklı bir ırktır, kolay kolay hastalanmazlar.

Sivas Kangal Köpeği Nasıl Beslenir?

Sivas Kangal köpeği tüm dünyada tecilli bir ırktır. Kangal ırkının gelişme çağındaki beslenme biçimi oldukça önemlidir. Bu köpekler etçil ile hepçil arasındadır bu yüzden protein ağırlıklı dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Doğduktan sonraki ilk 45-60 gün boyunca anne sütü almalıdırlar. Sütten kesildikten sonra dişlerinin çıkmasıyla birlikte kaliteli mama ile beslenmeleri gerekmektedir. Bunların dışında et ve tahıl ağırlıklı beslenen kangal köpeklere kıymalı yemekler, pirinç pilavı, makarna gibi yiyecekler verilebilir.

Sivas Kangal Köpeklerinde Çiftleşme Nasıl olur?

Sivas Kangal Köpeğinin çiftleşmesi için on sekiz ayı doldurmuş olması gerekmektedir. Bu ayı doldurmuş yani yaklaşık bir buçuk yaşına gelmiş kangal köpeği gelişimini tamamlamıştır. Bu dönemde Sivas Kangalları çiftleşme için fiziksel olarak hazırdır. Kangal köpeklerinde çiftleşme isteği daha çok ilkbahar, yaz ve kış mevsimlerinde görülür. Dişi kangallar için bu dönem biraz daha uzun sürebilmektedir. Dişi kangal köpekleri çiftleşmeye hazır oldukları dönemde koku salgılar. Erkek kangal bu kokuyu duyduktan sonra harekete geçer ve dişinin çiftleşme isteğine karşılık verir. Çiftleşme süresi ortalama 20 dakika sürmektedir. Çiftleşmenin kesin olması için bir iki gün sonra tekrarlanması gerekmektedir.

Bize Yazın