Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Neden Özel Irk Kategorisinde Yer Alıyor?
Kangal Köpeği Neden Özel Irk Kategorisinde Yer Alıyor?

Kangal Köpeği Neden Özel Irk Kategorisinde Yer Alıyor?


Türkiye’de Sivas’ın Kangal ilçesinde yetiştirilen kangal köpekleri; sahip oldukları özellikleri sayesinde dikkat çekerler. Fiziksel olarak çok güçlü olmaları sayesinde geniş hayvan sürülerinin korunmasını sağlarlar. Bunun yanı sıra, sahibine oldukça bağlı ve vefalı olmalarından dolayı da sevilen hayvanlardır.

Kangal köpekleri; geçtiğimiz yıllarda özel bir ırk olarak kabul edilmiştir. Bu köpek ırkının özel bir ırk olmasını sağlayan bazı hususlar bulunmaktadır.

Kangal Köpekleri Özel Bir Irk Olarak Kabul Edildi!

Kangal köpekleri; dünyada farklı isimlerle anılırlar. Ancak, 2018 yılında FCI tarafından kangal ismi altında özel bir ırk olarak kabul edilmişlerdir. Türkiye’de Sivas kangalı olarak bilinen bu köpeklerin dünyada ise çoban köpeği başta olmak üzere farklı isimlerle anılmaları söz konusu oluyordu. Ancak, Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu olarak bilinen Federation Cynologique Internationale bu duruma bir son vererek kangal köpeklerini özel bir ırk olarak tanımlamıştır.

Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu tarafından yapılan uzun çalışmaların neticesinde kangal köpeklerinin ırk olarak tanımlanması mümkün olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda kangal köpeklerin dünyada kangal adıyla kabul edilmediği biliniyordu. Bu konuda birçok başvuru yapılmıştı. Katılan yarışmalar ve verilen mücadeleler neticesinde 2018 yılının Ağustos ayında kangal köpeklerinin tüm dünya köpekleri arasında kangal adıyla kategorize edilmesi mümkün olmuştur.

Söz konusu çalışmalar sırasında kangal ırkının tanınması adına hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok yarışmaya katılması sağlandı. Irk olarak kabul edilmeleri için herkes elinden geleni yaptı. Alman kurdu, rodriven ve doberman gibi köpekler arasında kangalın da yer alması bilhassa Türkiye’yi gururlandıran bir gelişme olarak dikkat çekti. Herkesin bildiği gibi kangal köpekleri Türkiye’nin milli bir değeridir. Tüm dünya ırkları arasında kangal köpeklerinin de yer alması onur ve gurur veren bir gelişme olarak dikkat çekmektedir.

Kangal Köpeğini Özel Kılan Detaylar Nelerdir?

Kangal çoban köpeği; Türk çoban köpekleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bilhassa doğal oluşu ve anavatanının Türkiye olması; onu değerli kılan unsurlar arasında bulunmaktadır. Anadolu’nun birçok yerinde koyun ve keçi yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu bağlamda, kangal çoban köpeği; sürü koruma köpeği olarak yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Akbaş, Karayaka, Kars ve Kangal çoban köpekleri arasında en çok tanınan köpek ırkı olduklarını söylemek gerekir. Dünyaca bir üne sahiptir. Avrupa kıtasından tutun da Afrika ve Asya kıtasına kadar her yere ihracatı yapılmaktadır. Kangal köpekleri; bulundukları coğrafyanın özelliklerine de uyum sağlarlar.

Kangal çoban köpekleri; yukarıda bahsedilen diğer çoban köpeklerine göre iklim şartlarına çok daha dayanıklıdır. Kangal yöresinde bulunan yetiştiriciler tarafından en güzel örneklerinin muhafaza edilmesinden dolayı geçmişten günümüze kadar genetik yapılarını koruduklarını söylemek gerekir. Kangal çoban köpeklerinin saf olduğunu anlamak son derece basittir. Burun ve ağız çevresinin yanı sıra kulak uçlarının ve göz etrafının siyah olduğunu söylemek gerekir. Burnundan başlayarak alnına doğru uzayan ince şerit halinde ters yönlü kıllar bulunmaktadır. Çene yapısı ise belki de en belirleyici özelliği olarak son derece güçlüdür. Bunun yanı sıra, bir aslanı andıran fiziki yapısı vardır.

Kangal köpeklerinin göğüs kısmı da son derece gelişmiştir. Göğüs bölgesi geniş olmasına rağmen vücudun arka tarafının daha ince olduğunu ifade etmek gerekir. Kulakları üçgen şeklinde olmakla beraber kulak araları geniştir. Gözleri, başına kıyasla daha küçüktür. Sarıdan kahverengiye kadar değişen göz renkleri bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, 1975 yılında bu yana eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Kangal köpeklerinin özel bir ırk olması için çok fazla sebep vardır.

Bize Yazın