Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Satışlarımız
Kangal Köpeği Satışlarımız

Kangal Köpeği Satışlarımız


Kangal Köpekleri, Çeşitleri ve Özellikleri

Toplum genelinde kökenlerinin Sivas’a dayandığı düşünülen Kangal köpekleri, dev ve iri yarı yapılarıyla dikkat çeken ihtişamlı köpeklerdir. Toplum genelinde Sivas kökenli zannedilseler de, aslında kökenleri Türkmenistan’a dayanmaktadır.

Siz de bir kangal köpeği sahiplenmek istiyorsanız, bu köpeklerin özelliklerini ve çeşitlerini öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kangal Köpeklerinin Çeşitleri

Kangal köpeklerinde farklı çeşitler olsa da farklı ırklar yoktur. Yani aslında “Kangal köpeği” adıyla tek bir ırk olmasına rağmen; köpeklerin kafa yapılarına, renklerine ve karakterlerine göre vs. çeşitli isimler verilmiştir.

Kafaları tam siyah olan kangallara “Karabaş Kangal” denilirken, renkleri açık olanlara da “Akbaş Kangal” denilmiştir. Görüntü açısından aslana benzerliği ile tanınan bazı kangallar da mevcuttur. Bunlara da “Aslan Başlı Kangal” adı verilmiştir.

Kangal köpeklerinin bazıları diğerlerine göre fazlasıyla iri yapılıdır. Bu kangal köpeklerine de “Ayıboğan Kangal” ismi verilmektedir.

Görüldüğü üzere kangal köpeklerinin ırkı tek olsa da; köpeklerin fiziksel ve karakteristik özelliklerine göre bazı çeşitler belirlenmiştir.

Kangal Köpeklerinin Özellikleri

Kangal köpeklerinin özelliklerini ve karakterini bilmeyenler, ilk etapta elbette çekinebilirler. Zira bu köpekler, büyük cüsseleri ile dikkat çekmektedirler. İri yapılı olan kangal köpekleri, aslında yapılarıyla hiç de uyumlu olmayacak kadar hassas karaktere sahiptirler.

Kangal köpek ırkları, genlerinden kaynaklı olarak sakin ve uyumlu bir yapıya sahiptirler. Yapıları gereği sebepsiz yere saldırmaz, sebepsiz yere de havlamazlar. Bir aksilik olmadığı sürece sizi koruyup kollayarak, tam anlamıyla sadık bir dost olurlar.

Kangal ırkında yer alan köpeklerin fiziksel özelliklerine bakıldığında; dişilerin boy olarak erkeklerden daha kısa yapıda oldukları görülmektedir. Dişiler ortalama 70-77 cm uzunluğunda olurken, erkekler genelde 75-87 cm aralığında olmaktadır. Kafaları genelde siyah renkli; tüyleri ise boz, kirli beyaz ya da kahverengi renklerde olmaktadır. Tüyleri çok fazla uzun değildir.

Kangal köpeklerinin karakteristik özelikleri, kullanıldığı yere göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir sürü kangalı, sürü içerinde başarılı olurken; bekçi olarak kullanılan kangal ise sadece sizinle iyi anlaşacaktır. Zira yetiştirilme şekilleri ve görevleri o şekilde gerektirmektedir. Aileniz ve çocuklarınız için, sadece dostluk kurmak amacıyla sahiplendiğiniz bir kangal ise; tamamen dost olacak, naif ve hassas yapısıyla dikkatleri çekecektir.

Kangal Köpeği Satışlarımız

Kangal yavrusu sahiplenmek istiyorsanız; öncelikle bizlere nasıl bir köpek istediğinizi anlatmanız gerekiyor. Köpeğinizin hangi özelliklere sahip olmasını istiyorsanız, sizleri o yönde bilgilendirip doğru köpeği sahiplenmenizi sağlıyoruz. Satış öncesi ve sonrası destek hizmetlerimizle; satıştan sonra bakım konusunda da bizlerden destek alabilirsiniz.

 

Bize Yazın