Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeği Tarihi ve Özellikleri
Kangal Köpeği Tarihi ve Özellikleri

Kangal Köpeği Tarihi ve Özellikleri


Kangal köpeklerinin anavatanı Türkiye’dir. Hatta, adını Sivas’ın Kangal ilçesinden aldığını söylemek gerekir. Bu köpek ırkının geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Geçmiş yıllarda koyun çobanı olarak eğitilen ve bu amaçla kullanılan çoban köpekleri; ilerleyen yıllarda daha farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır. Kangal köpeğinin tam olarak hangi tarihte ortaya çıktığına dair bir bilgi yoktur. Birtakım kaynaklara göre 12.yy’a kadar uzanan bir tarihe sahip olduğu iddia edilmektedir. Bunun yanı sıra, Anadolu çoban köpekleri ailesinden olduğuna dair iddialar vardır. Bu köpek ırkının aynı zamanda Asurlardan kalan sanat eserlerinde bahsedilen mastiff ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Kangal ve karabaş arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığı merak edilmektedir. Ancak, benzer yönleri bulunsa da Kangal’ın Sivas bölgesinde izole edilmesinden dolayı farklı özellikleri yer almaktadır.

Kangal Köpekleri Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Kangal ırkı köpeklerin Türkiye’nin milli hazinesi olduğunu söylemek gerekir. Ancak, bu köpeklerin ilk kez dünya çapında tanınması Amerikalı Judith ve David Nelson tarafından hazırlanan Avrupa ve Kuzey Amerika köpek literatüründe adlarının geçmesi sayesinde olmuştur. 1965 yılında İngiltere’ye götürülen kangal ırkı köpekleri; Karabaş olarak adlandırılmıştır. Ancak, ilerleyen yıllarda Anadolu çoban köpeği ve kangal köpeğinin farklı türler olduğu ortaya çıkmıştır. 1985 yılında Amerika’ya götürülen kangal köpeği; burada Amerikan Kangal köpek kulübünün kurulmasına vesile olmuştur. Bu sayede, bu ırk, Amerika’da tanıtılmıştır.

Kangal köpeğinin henüz Amerikan Kennel Club tarafından tanınmadığını söylemek gerekir. Fakat, sığır ve koyunların korunmasında kangal köpeklerinden faydalanılmaktadır. Bunun yanı sıra, İngiltere ve Avustralya’da da tanınan bir köpek türü olduğunu ifade etmek gerekir.

Kangal Köpeği Hangi Özelliklere Sahiptir?

Kangal köpekleri; erkek ve dişi olmak üzere farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Erkeklerin 50-66 kg olduğu bilinirken dişilerin ise 41-54 arasında kilosu bulunmaktadır. Büyük ırk köpekler arasında olduğunu ifade etmek gerekir. Omuz yüksekliği ise erkeklerde 86 cm iken dişilerde 79 cm olmaktadır. Kaslı ve iri gövdesinden dolayı dikkat çeken köpeğin başı da oldukça büyüktür. Ağız ve burun kısmının küt bir şekle sahip olduğu bilinmektedir.

Kangal köpeklerinin bilhassa çenesinin çok kuvvetli olduğunu söylemek gerekir. Tuttuğunu koparan bir köpek ırkıdır. Ağız ve burun kısmı siyah renkli olmakla beraber açık kahve ya da bronz renkli olmasına da rastlanabilir. Kulaklarının da tıpkı burnu gibi açık kahve olması söz konusudur. Tüyleri gövdeyi kaplamakla beraber orta uzunlukta, sık ve çift tabakalı olduğunu ifade etmek gerekir. Kangal köpeklerinin en dikkat çekici fiziksel özelliği ise sırtına doğru iç içe kıvrılmış kuyruğu olarak bilinmektedir.

Tüm bunlara ek olarak, kangal köpeklerinin karakterine ayrı bir paragrafta değinmek gerekir. Bu köpekler; özellikle cesur ve sadakatli olmaları sayesinde popüler olmuşlardır. Aynı zamanda, akıllı, özverili, duyarlı, sorumluluk sahibi, yeni girdikleri ortamlara kolay adapte olan köpekler olarak tanınırlar. Ancak, cesur olmalarına rağmen saldırgan ve vahşi bir yapıda değildirler. Tam aksine, sakin ve nazik olduklarını ifade etmek gerekir. Kangal köpeklerinin önsezileri de bir hayli gelişmiştir. Bilhassa kadın ve çocuklara karşı çok daha duyarlı köpeklerdir. Çocuklarla arkadaş olmalarına dahi rastlanmaktadır. Kangal köpeklerinin olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Her şeyden önce, yabancılara karşı her zaman tetikte olurlar. Onların hareketlerinden şüphelendikleri takdirde saldırganca davranabilirler.

Kangal köpeği yetiştirmek oldukça avantajlıdır. Çünkü, bu tür köpekler, sahiplerine karşı oldukça sadıktır. Sevgi dolu olmalarının yanı sıra ailelerine karşı neredeyse taparcasına duygular beslerler. İyi bir sosyalleşme süreci geçirdikleri takdirde bir arkadaştan farksız olurlar.

Bize Yazın