Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeğinin Özellikleri
Kangal Köpeğinin Özellikleri

Kangal Köpeğinin Özellikleri


Kangal Köpeği

Kangal köpeği gücünü tüm dünyaya kanıtlamış yerli köpek türümüzdür. Halk arasında Sivas kangalı da olarak bilinen kangal köpekleri genellikle Sivas’ta yetişir. Sadık birer koruyucular olması özelliğiyle dikkat çeken kangal köpekleri, çiftliklerin ve koyun sahiplerinin vazgeçilmezi arasındadır. Diğer köpek türlerinden çok daha güçlü yapısıyla sürüleri korumada birinci sırada tercih edilen köpek türüdür. Bu kadar güçlü olmasıyla birçok vahşi hayvanla mücadele edip galip gelebilme özelliğine sahiptir. Kangal köpekleri en akıllı köpek sınıfında yer almaktadır. Köpekler genelde sesli komutlarla hareket edebilirken, kangal köpekleri ses olmadan el ya da kaş hareketleriyle yaptığınız komutları da anlama becerisine sahiptir. Düşman algılama becerisi ve sahibini koruma becerisi son derece yüksek olan kangal köpekleri, sahiplerinin en sadık dostları olmaktadırlar. Eğitimi tüm köpeklerin eğitimi gibi olmasına rağmen daha hızlı öğrenmeleri ve daha fazla komut kaydetme özellikleriyle en eşsiz köpek türü olduğunu bize kanıtlamaktadır. Zaten özel bir köpek türü olmaları bilimsel bir gerçektir. Bu en özel köpek türü hakkında merak edilenlere beraber göz atalım.

 

Kangal Köpeği Nereye Aittir?

Kangal köpekleri nereye aittir sorusu Google'da kangalla alakalı en merak edilen sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı Anadolu halkının kangala verdiği adda saklı. Anadolu'nun birçok yerinde kangal köpeklerine Sivas kangalı denilmektedir. Bu addan da anlaşılacağı gibi Kangal köpeği Sivas’a ait bir köpek türüdür. Dünyada Anadolu çoban köpeği olarak bilinmektedir. Bu isimlendirmeden de anlaşılacağı gibi kangal köpeğinin dünyadaki ait olduğu yer Anadolu'dur. Anadolu dada ait olduğu yegane yer Sivas'tır. Sivas denilince akla kangal köpeği, kangal köpeği denilince de akla Sivas gelmektedir.

 

Kangal Köpeğinin Özellikleri

 Dev köpekler arasında yer alan kangal köpekleri, iri cüsseli özel bir köpek türü olma özelliği taşırlar. Sivas kangal köpeklerinin yüksekliği dişilerde 72-77, erkeklerdeyse 77-86 santim arasındadır. Ağırlıkları dişilerde ortalama 41-54, erkelerdeyse ortalama 50-66 kilo arasındadır. Tüyleri açık sarı, kahverengi, kirli beyaz ya da boz renkte olabilmektedir. Kangal köpekleri denilince akla dev cüssesinin yanında, karakter özellikleri de gelmektedir. Kangal köpekleri çocuklarla çok iyi anlaşması özelliğiyle bilinmektedir. Sizde çocuğunuzun çok iyi anlaşacağı ve çocuğunuzu koruyacak bir köpek arıyorsanız bu köpek tam size göre.

Zeki olmaları da bir diğer önemli özellikleridir. Tehlike durumunu hızlı sezme ve ona göre durum alma kabiliyetleri vardır. Güçlü çeneleri ve vücut kasları vardır. O kadar güçlü köpek türleridir ki rahatlıkla ayı ya da kurtla boğuşmaları mümkündür. Bu özellikleri sayesinde çobanlar tarafından tercih edilmektedirler. Çobanlar tarafından kullanılmaları yüzünden çoban köpekleri olarak da bilinmektedirler. Sadık olmaları köpek denilince ilk akla gelen özelliktir ama kangal köpeklerinin sadık olma özelliği diğer köpek türlerinin çok daha üst seviyesindedir. Bu özellik onların en belirgin karakter özelliği diyebiliriz.

 

Kangal Köpeği Sahipleri

Kangal köpeği sahibi olmak ardında birçok mutluluğu peşinden getirir. Kangal sahibi biri olarak çocuklarla bu kadar iyi anlaşan başka bir köpek türü daha görmedim. Çocuklar ne tür oyun oynamak isterse istesin onlara hiçbir zarar vermeden oyunlarına dahil oluyorlar. Bu sayede eşleriniz kangal köpeğinize bişey diyemeyecektir. Birçok anne kangallara önyargılı bakmaktadırlar. Çocuklarına bir zarar vermelerinden korktukları için kangal köpeği sahiplenmeyi istememektedirler. Ama kangal sahiplenen ailelerdeki annelerin bu önyargısı, çocuklarla kangalın çok iyi anlaştıklarını görünce kırılmaktadır. Şehirlere göçler yüzünden köylerdeki nüfus azalmaktadır. Bu azalma sonucu da yabani hayvanlar köylere inebilmektedir. Bu konuda kangal sahiplerinin gönlü rahattır çünkü bir kangal köpeklerinin onları koruyacaklarını bilmektedirler.

 

Bize Yazın