Telefon
WhatsApp
Kangal Köpek Cinsleri
Kangal Köpek Cinsleri

Kangal Köpek Cinsleri Nelerdir.


Kangal Köpeklerinin Cinsleri, Kangal yavruları ve Kangal Köpek Türünün Genel Özellikleri

     Medeniyetlerin beşiği Anadolu’muzun eşsiz güzelliklerinden biri olan Kangal Köpekleri her ne kadar iri cüsseleri ile bizleri tedirgin etse de aslında Kangal türü köpekler görüp görebileceğimiz en sadık, arkadaş canlısı, nazik köpek türlerindendir. Bu sebeple bizler onu köpek dünyasının nazik devi olarak tanımlıyoruz. Sivas Kangalı sadece cüssesi ile değil kökenleri ile de tartışmalara neden olur ancak Kangal Belediyesini resmi verilerine göre kökeni Türkistan olan bu kibar ve koruyucu köpeğimiz aslında göçler esnasında Orta Asya’dan gelmiştir. Şimdi de Anadolu’muzun renklerinden biri olan bu herkül görünümlü ve bir o kadar da sevimli cinsi inceleyelim. Bu yazımızda Sivas Kangal’ının cinslerinden, yavrularından ve Kangal Köpeğinin genel özelliklerinden bahsedeceğiz, umarım zevkle okuyacağınız bir iş çıkartabilmişizdir…

 

Kangal Cinsinin Genel Özellikleri

Kangal köpek cinsi doğuştan bazı meziyetlere sahiptir ve bu sebeple bazı konularda eğitime ihtiyaç duymazlar ve kolayca eğitilebilirler. Örnek vermek gerekirse, bu eşsiz ve sevecen köpek cinsi doğuştan korumacı, sahiplenici ve sadık bir yapıya sahiptir. Zaten eski zamanlarda bile sürüleri ve evleri yırtıcılara karşı koruması ve karakteristik özellikleriyle insanların sevgisini kazanmıştır. Gerekli eğitimi de verilirse görüp görebileceğiniz en sadık yoldaşlardan biri olacaktır sizin için. Üstelik Sivas Kangalını diğer güçlü köpek cinsleriyle kıyasladığımızda Kangal’ın daha güvenilir, aile ortamına uygun ve insanlarla iyi ilişkiler kurabildiğini anlayacaksınız. Şunu da unutmayalım ki her iri köpek kangal değildir ve Kangalı bazı teknikleri ile diğer cinslerden ayırabiliriz. Bu özünde ciddi bir sorun çünkü bazı kesimler Kangal’ın daha iri görünmesi için onu farklı cinslerle çiftleştiriyorlar. Bir köpeğin kangal olduğunu haykıran bazı fiziksel özellikleri vardır;

*Sivas kangalı simit şeklinde kıvrımlı ve yukarıya bakan bir kuyruk yapısına sahiptir.

*Kalın bir kafa, siyah renkli ve kafaya bitişik kulaklar ile üçgen şeklinde bir yüz kangalın diğer beli başlı özellikleridir.

 

Kangal Köpek Cinsleri

Özünde Sivas Kangalı cinsi tek bir köpek türüdür ve bildiğimiz anlamda kendi içinde farklı ırklara ayrılmaz ancak biz hayvan severler Kangal cinsini belli başlı fiziksel özelliklere göre sınıflandırırız. Bu tür sınıflandırmalar ırk ile değil tamamen köpeğin ihtişamı, görünüşü ile ilgilidir. Kangal köpeklerine verilen isimler ve isimlerin verilme nedenleri şunlardır;

Ayıboğan ve Kurtboğan;  Bu şekilde isimlendirilen köpekler kangal ırkının en irileridir ve daha öncesinde bir kurt ile başa çıkabilmiş köpeklerdir bunlar. Kısacası iri olanlar ayıboğan, bir kurt ile mücadele etmiş olanlar ise kurtboğandır.

Aslan Başlı Kangal; Fiziksel yapısının bir aslanı andırması nedeniyle ve kürk renginden, köpeğin baş çevresindeki kürkün biraz kabarık olması gibi sebeplerden dolayı bu isimle anılır.

Akbaş Kangal; Bu kangal cinsi kürkünün beyaza yakın kremsi bir renkte olması nedeniyle bu şekilde anılır. Genelde başka köpek cinsleriyle de karıştırılabilir çünkü kangal denince kimse kremsi beyaz bir köpek beklemez haliyle.

Karabaş Kangal;  Karabaş özünde Anadolu’da yaşayan tüm köpeklere verilen genel bir isimdir. Bir cinstir denemez. Aynı durum Sivas Kangalı içinde geçerlidir ve özellikle Sivas Kangalları arasında başı siyah renkte olanlar bu şekilde isimlendirilir.

Çapar ve Karakaya Kangal; Alışılmadık görünüşü sebebiyle bu şekilde anılan bu Kangal cinsi fiziksel görünüş itibariyle kurda benzemesinden dolayı özellikle kırsal alanda pek tercih edilmez ve sayısı çok azdır.

Panter Kangal; Panteri andıran kürk rengi Sivas Kangalının o bilindik atletik görünümüyle birleşince birazda olsa bir panteri andırıyor. Bu sebepten dolayı Panter Kangal şeklinde anılır bu tip kangallar.

 

Kangal Köpeği Yavruları

Eğer bir Kangal yavrusu sahiplenmeyi düşünüyorsanız elbette öncelikle köpeğin karakteristik özelliklerini, ihtiyaçlarını bilmekte fayda var. Yazımızın önceki kısımlarında kangalın ne kadar dost canlısı ve sahibine sadık bir cins olduğundan ve eğitiminin göreceli olarak kolay olduğundan zaten bahsettik. Peki ya kangal yavrusu ne yer? Kangallar çok karmaşık ve pahalı bir beslenme şekline sahip değillerdir. Yavru bir kangalı beslemek için küçük taneli büyük ırk köpek mamaları yeterlidir. Buna ek olarak kuzu eti veya balıklı  - tavuklu mamalardan da verilebilir. Aslında kangal cinsi çok seçici değildir yemek konusunda ve yoğurt, yağsız süt, pirinç lapası, tavukgöğsü, yağsız ve baharatsız çorbalardan verebilirsiniz daha ileri yaşlara ulaşınca köpeğiniz. Bir yavrunun tam olarak ne çeşit mamalar tükettiği aslında yavrunun yaşına göre değişir. Mesela 45 günü geçmiş bir yavru kuru ile beslenmelidir.

*Kangal cinsi 2 yaşına kadar çok hızlı büyümektedir ve genelde 2 yaşından sonra da büyümeleri durur. Kangal yavruları ise ilk 10 günde gözleri kapalı şekilde yaşarlar. 15. Günde yürümeye, sürünmeye başlarlar ve nihayet birçok basit işlemi bir ayın sonunda kendileri yapabilecek hale gelirler.

*Kangal yavruları ilk 35 günde anne sütüyle yeterli şekilde beslenebilirler ancak sonrasında ek gıdaya ihtiyaç duyacaklardır.

Bazı kangal köpeği sevdalıları ise genelde şu soruları sorarlar ve sizler için onları da cevaplandırdık.

*kangal yavrusu neden kusar? Sebep elbette de hastalıktır ancak daha da detay vermek gerekirse iç parazitlenme, viral enfeksiyon, yanlış ve sağlıksız beslenme bazı sebeplerdir. Bu gibi durumlarda hemen uzman bir veterinere başvurulmalıdır.

*Yavru Kangal Nasıl yıkanır? Yavru kangalların deri yapısı sık yıkanmalarına uygun değildir. Belli bir yaşa kadar daha çok bit ve pire temizliğine odaklanmak doğru olacaktır ama yıkamanın gerekmesi durumunda köpeğinizi 20 günde bir özel köpek şampuanlarıyla gözlere ve kulaklara dikkat ederek ılık suyla yıkayabilirsiniz.

*Kangal Yavrusu Daha Fazla Nasıl İrileştirilir? En başında şunu belirtelim ki her şey uygun genetik yapı ile ilgilidir. Eğer kangalınız genetik olarak müsait değilse çokta büyüyemez. Ancak uygun bir beslenme ve gerekli ilgi ile sağlıklı, olabildiğince iri bir köpeğiniz olur.

 

Bize Yazın