Telefon
WhatsApp
Kangal Köpek Doğru Bakımı
Kangal Köpek Doğru Bakımı

Kangal Köpek Doğru Bakımı


Kangal köpeğinin kılları uzun ve sert ise, tarama işlemi metal fırçalar kullanılarak yapılmalıdır. Fırçayı kullanırken, önce saçı tersine, sonra saçın bulunduğu tarafa dikkat edilerek kullanılmalıdır. İşlem bittikten sonra, dökülen kıllar parmak uçları olan bir tarak gibi alınmalıdır. Gevşek tüylü ve yumuşak tüylü köpekler elle yıkanmalıdır. Köpeğin vücudu suya koyarak ve tarak gibi kullanılarak temizlenmelidir. Daha sonra özel bir fırça ile fırçalanmalı ve özel bir tarakla taranmalıdır. Ancak köpekleri sık sık yıkamak sağlığa zararlıdır. Yıkama işleminde, veteriner hekim tarafından önerilen ılık su ve zeytinyağı sabunları kullanılmalıdır. Yetişkin bir kangal köpeği her gün aynı saatte düzenli olarak beslenmelidir. Ortalama bir köpek için hazırlanan iki kiloluk diyet üçe bölünür. Bu diyetin% 33'ü sebzelerden,% 33'ü etten, geri kalanı tahıldan oluşmaktadır. Diyet, köpeğin ağırlığına ve yaptığı işe göre hazırlanmalıdır. Örneğin, kangal köpek normalden çok fazla veya zayıfsa, ek yiyecekler verilmelidir. Bebeklere 6-7 aylık oluncaya kadar süt verilmelidir. Kulübenin dışında yaşayan Kangal köpekleri sağlık için günlük olarak bakılmalıdır. Herhangi bir görevi olmayan zayıf kangal köpeği, haftada 3-4 kez tımarlanırsa yeterli olacaktır.

Kangal Köpeğinin Önemi Ve Anatomisi

Kangal, Türkiye ve özellikle Anadolu'nun en sevilen hayvanlarından biridir. Dünyada çeşitli isimlerle de bilinen Kangal köpekleri, FCI (Uluslararası Köpek Bilimi Federasyonu) tarafından 'Kangal' adı altında özel bir cins olarak kabul edildi. Peki, kırsal kesimde Anadolu halkını yüzyıllardır koruyan ve çobanlara sürüleri vahşi hayvanlardan korumak için eşlik eden bir köpek ırkı olan kangallar nasıl beslenmeli? Kangallar nasıl korunmalıdır? Dünyaya yayılmış ve varlığı Babil döneminden beri bilinen kangallar hakkındaki soruların cevaplarını sizin için derledik.

Bir kangal köpeğin, Anadolu halkının gözdesi ve çoban sürüsünü yüzyıllardır kötü niyetli insanlardan ve vahşi hayvanlardan koruyan bir köpek ırkı, Babil zamanından beri bilinmektedir. Savaş köpeği olarak da kullanılan kangallar, at ve aslan avında da kullanılır. Kangal köpekleri, çeşitli arkeolojik kayıtlarda, Osmanlı İmparatorluğu döneminin arşivlerinde ve Evliya Çelebi'nin Seyahatname' sinde kanıtlanmış hayvanlar arasındadır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde yetiştirilen kangal köpeği de çoban köpeği olarak kullanılır. Osmanlı'nın dağılmasından sonra safkan koyun yetiştiriciliği de kayıp meslekler arasındaydı. Kangal kaynağının Sivas'ın Kangal ilçesinden geldiği bilinmesine rağmen; Safkan Kangal Yozgat, Kayseri, Çorum, Tokat, Erzurum ve Erzincan'da bulunabilir. Bununla birlikte, birinci sınıf saf Kangal çoban köpeği Sivas'ta veya özellikle Kangal bölgesinde bulunur.

Bir aslanı andıran canlının en önemli özelliği kavisli ve yukarı eğik ve dairesel görünümüdür. Kangalların kuyrukları yukarı doğru kıvrık ve çok döner. Çeneler kalın ve güçlü, dişler çok büyük. Çene ve burun orta uzunlukta, burun kısmı künt, kulaklar alçak ve büyük, çocukken düz, ergen olduklarında dalgalı ve orta şekilli üçgen şekilli uçları yapışık ve sarkmış şekildedir.

Boyun hafifçe bükülmüş, güçlü ve kaslıdır ve kısa ve kalın boyun başa yakındır. Vücut gri ve grinin açık veya koyu tonlarındadır. Bacaklar oldukça kalın, ancak ön bacaklar kadar güçlü değil. Kangallar kavga ederken ön bacaklarını kullanırlar. Ayaklar büyük ve güçlü, ayak parmakları kavisli ve siyahtır. Kasları sık ve kısadır. Yoğun bir tüy yapısına sahiptir. Gövde rengi griden çeliğe değişir. Yüzdeki Kangal veya ben ve üst damaktaki siyah nokta, Kangal'ın saflığının garantisidir.

Bize Yazın