Telefon
WhatsApp
Kangal Köpek Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
Kangal Köpek Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kangal Köpek Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmeli?


Köpek eğitimi her geçen gün daha da değerli olmaktadır. İnsan ile köpeğin kaynaştığı günden bu yana köpeklerin eğitim sürecinden geçtiğini ifade edebiliriz. Ancak, kangal yavrusu için eğitim verilirken her şeyden önce köpek ile insan ikilisinin psikolojik yönden anlaşmasına dikkat edilmelidir. Bir başka deyişle, köpekleri eğitecek olan kişinin köpeğin anatomisini, fizyolojisini ve psikolojisini en iyi şekilde öğrenmesi gerekir. Eğitim uygulamaları da bu şekilde yapılmalıdır.

Kangal yavrusu; diğer köpekler için geçerli olduğu gibi ırk özelliklerinin belirlemiş olduğu görevleri eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Bu noktada, kangal yavrusu; büyüdüğü zaman bu konuda herhangi bir eğitim almamış olsa dahi sorumlu olduğu sürüyü koruyacak içgüdüye sahip olacaktır. Aynı şekilde, bir av köpeğinin de herhangi bir eğitime gerek olmadan avının izini bulabileceğini söylemeliyiz. Hatta, bunun için sesler çıkartarak avını izleme kapasitesine dahi sahiptir. Fakat, ırk özelliklerinin gerektirdiği görevler dışında kalan görevleri yapabilmesi için kangal yavruları özel bir eğitimden geçirilmelidir.

Kangal yavruları başta olmak üzere diğer köpeklerden yararlanılması adına neredeyse 1930’lu yıllardan bu yana özel eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Bilhassa askeri amaçlar doğrultusunda kullanılan köpeklerin Almanlar ve Ruslar tarafından Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda önemli görevler aldıklarını söyleyebiliriz. Hatta, yalnızca bu amaç doğrultusunda 1942 yılında ABD’de de köpek eğitim okulunun açıldığını dahi söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, Türkiye’de köpek eğitim okulları vardır. Buna ek olarak, kangal yavrusu sahipleri de koyun sürülerini korumak amacıyla köpeklerini eğitirler.

Kangal Köpeklerine Nasıl Eğitim Verilmelidir?

Kangal yavrusu eğitim sürecinde insan ile köpek arasındaki ilişkinin son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bir kangal yavrusu sahibi ile olumlu ilişkiler kurduğu takdirde bu durum onun eğitim sürecine de yansıyacaktır. Köpek sahibinin bir köpeği eğitebilmesi için her şeyden önce sağlam bir psikolojiye sahip olması gerekir. Kendisi ile köpeğinin nasıl bir ilişki kuracağını bilmesi şarttır. Bunun yanı sıra, kangal yavrusu da eğitim süreci için belirli özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin, fiziksel ve psikolojik açıdan yeterli bir köpek eğitim almaya müsaittir. Ayrıca, kararlı, cesaretli ve atik bir köpek olması da eğitimin başarılı olması adına önemli faktörlerden birisidir.

Kangal yavrusu eğitim sürecinde kalıtımın da önemli bir rolü vardır. Her köpek ırkı için geçerli olduğu gibi kangal köpeklerinin de kendi ırk özelliklerini yavrularına aktarması söz konusudur. Kangal yavrusu; gelişim sürecini tamamladıktan sonra bilhassa kendi anne babasından gördüğü tüm hareketleri taklit edecektir. Eğitim sürecinde köpeğin özel yetenekleri de önem taşıyor diyebiliriz. Örneğin, her köpeğin ciddi bir koku alma yetisi vardır. Hatta, bu yeteneklerinin insanlara kıyasla ileri seviyede olduğunu dile getirebiliriz. Tıpkı diğer köpekler gibi kangal yavruları da kokusunu aldıkları hiçbir canlıyı unutmazlar.

Kangal yavrusu eğitiminde köpek sahibinin de önemli bir rolü vardır. Köpek eğitiminde görev alacak olan kişinin her şeyden önce hayvan sevgisi taşıyan birisi olması şarttır. Aynı zamanda, sabırlı olması gerekir. Köpeklerden korkmaması ve onlara otoritesini kabul ettirecek kadar deneyimli olması da köpek eğiticisinde aranan özelliklerden yalnızca birkaçıdır. Buna ek olarak, kangal köpeğini eğitecek olan kişinin köpek sevgisi taşıyan birisi olması gerekir. Köpeğin hareketlerinden, tavırlarından, jest ve mimiklerinden onun ne istediğini anlayacak kadar bilgili olması şarttır. Son olarak, kangal yavrusu eğitim sürecinin emir ve komutlarla yapılması gerektiğini ifade etmeliyiz. Eğitim sürecinde ödül ve ceza sistemi de uygulanmak zorundadır.

 

Bize Yazın