Telefon
WhatsApp
Kangal Köpekler Hangi Özelliklere Sahiptir?
Kangal Köpekler Hangi Özelliklere Sahiptir?

Kangal Köpekler Hangi Özelliklere Sahiptir?


Birçok kişinin beslemek istediği kangal köpekler; her şeyden önce akıllı ve zeki olmalarından dolayı tercih edilirler. Buna ek olarak, diğer köpek ırkları gibi eğitime gereksinim duymayan, doğuştan gelen yetenekleriyle dikkat çeken köpekler olduklarını ifade etmek gerekir.

Kangal köpekleri; Anadolu coğrafyasında uzun yıllar boyunca insanlarla beraber yaşamıştır. Bu sayede, hem kendilerini hem de insanları zorluklara ve risklere karşı korumuşlardır. Koruyucu özellikleri bir hayli fazladır. Bunun yanı sıra, sahiplenme duygularının da çok gelişmiş olduğunu söylemek gerekir. Kangal köpekleri; sürülerini yırtıcı hayvanlara karşı koruma konusunda da çok gelişmiş özellikler taşırlar. Tüm bu özelliklerinden dolayı günümüzdeki önemi her geçen gün artan ve tercih edilmeye başlanan kangal köpeklerine sahip olmak büyük bir ayrıcalıktır.

Kangal Köpeklerin Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir?

Kangal köpeklerinin sahip olduğu özelliklerin daha da geliştirilmesi adına onların farklı ırklarla çiftleştirilmesine rastlanmaktadır. Bilhassa bu köpeklerin daha iri olması için başka köpeklere çiftleştirilmesi söz konusudur. Ancak, bu işlem neticesinde kangal köpeklerinin doğuştan sahip oldukları özelliklerini kaybetmelerine rastlanmaktadır. Kangal köpek sahibi olmayı düşünenlerin her şeyden önce ırk özelliklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bu noktada, dışarıdan iri gözüken her köpeğin kangal olmadığını söylemek gerekir. Saf kangalın sahip olduğu bazı ırk özellikleri bulunmaktadır. Üstün hisleri ile dikkat çeken ve bu ırk özellikleri sayesinde beğeni toplayan kangal köpeklerinin görüntü olarak da belli başlı özellikleri yer almaktadır.

Kangal Köpeklerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Kangal köpek beslemek isteyenlerin bazı özelliklerin yalnızca kangal köpeklere özgü olduğu noktasında bilinçli olması gerekir. Bilhassa fiziksel özellikleriyle dikkat çeken bu tür köpeklerin kuyruk yapısı belirleyici olmaktadır. Yukarı doğru dik olan kuyruk yapısı, kıvrımlı yani simit kuyruk biçiminde olmasıyla dikkat çekmektedir. Kuyruk ucunda ise kuyruk topu adı verilen kıvrım yer almaktadır.

Kangal köpeklerinin kafası ve alnı siyah renkte olmakla beraber çenesi oldukça kuvvetlidir. Bunun yanı sıra, kulakların kafaya yapışık olduğunu ifade etmek gerekir. Kulakları beş veya altı aylık oldukları zaman dilimlerinde kesilmektedir. Kulak kesilmesi; kangal köpeklerin kurt ile boğuşması sırasında kulak kısmından yakalanmasının önüne geçilmesi ile yakından alakalıdır. Bu noktada, kangal köpeğini koyunları koruması adına satın almayan kişilerin köpeklerinin kulaklarını kesmesine gerek yoktur.

Kangal köpekleri; bilhassa kaslı ve kare görünümlü vücut yapısı sayesinde tanınmaktadır. Vücut rengi ise bozdan çelik grisine evrilmektedir. Ancak, farklı renklerdeki kangal köpeklerine rastlamak mümkündür.

Kangal Köpeklerinin İnsanlar ile Olan İlişkisi Nasıldır?

Kangal köpekleri asla saldırgan değildir. Başta sahibi olmak üzere bilhassa kadınlara ve çocuklara karşı oldukça uysaldır. Bunun yanı sıra, sahibini yakından tanır. Onun ne zaman kızacağını veya seveceğini iyi tahmin eder. Bu noktada, kangal yavrusuna tuvalet eğitimi verirken hata yaptığı durumlarda uygun bir dille seslenmek her zaman işe yarayacaktır.

Kangal köpekleri; yabancılara karşı oldukça hassastır. Bilhassa koruması gereken bir alanın olduğu hallerde agresif ve saldırgan davranabilir. Bulunduğu alanı çok iyi koruyan kangal köpekleri; tehlikenin ne zaman geleceğini önceden kestirecek bir zekaya sahiptir. Buna ek olarak, diğer köpek ırklarında olduğu gibi öldürmek için saldıracak kadar vahşi bir tavır takınmaz. Düşmanı etkisiz hale getirdiğinde sahibinin gelmesi için bir süre onun başında bekler. Kendisine verilen komutlara karşı oldukça duyarlıdır. Akıllı ve zeki olması sayesinde neredeyse bir insan kadar doğru kararlar almaktadır.

Kangal köpeklerinin erkek olanları yılın her döneminde çiftleşmek için hazırken dişiler ise yılda iki kez çiftleşme dönemine girerler.

 

Bize Yazın