Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeklerde Kanlı İshal (Parvo Virüs)
Kangal Köpeklerde Kanlı İshal (Parvo Virüs)

Kangal köpeklerde kanlı ishal olarak bilinen parvo virüs maalesef ki en çok gözlenen sağlık sorunlarından bir tanesi oluyor. Eğer düzgün ve bu konuda uzman olan veteriner hekim bulunmazsa birçok hayvanın ölmesine neden olan bu hastalığın hem erken teşhis edilmesi hem de uygun bir veteriner hekim bulunması gerekir. Her ne kadar çok zorlu bir sağlık sorunu olsa bile şu an birçok uzman hekim tarafından tedavileri de mümkün olmaktadır. Bu yüzden korku ya da endişeye kapılmak yerine tedbirli olmak her zaman öncelik olmalıdır.


Kangal köpeklerde kanlı ishal olarak bilinen parvo virüs maalesef ki en çok gözlenen sağlık sorunlarından bir tanesi oluyor. Eğer düzgün ve bu konuda uzman olan veteriner hekim bulunmazsa birçok hayvanın ölmesine neden olan bu hastalığın hem erken teşhis edilmesi hem de uygun bir veteriner hekim bulunması gerekir. Her ne kadar çok zorlu bir sağlık sorunu olsa bile şu an  birçok uzman hekim tarafından tedavileri de mümkün olmaktadır. Bu yüzden korku ya da endişeye kapılmak yerine tedbirli olmak her zaman öncelik olmalıdır.

Parvo virüs neden olur?

Kanlı ishal köpeklerde genel olarak bağırsaklarında yer alan mukozalarının etkilenmesine neden olurken sindirim sistemleri boyunca yayılmasına neden olur. Bağırsak üzerinde oldukça etkili olan beyaz kan hücrelerine dahi zarar veren yapısı ile ön plana çıkar. Kangal köpeklerinde en çok gözlenen bulaşıcı viral enfeksiyon olarak bilinir. Daha çok bu durum 1,5 ila 6 aylık olan kangal köpeklerde meydana gelir. Temel belirtilerine bakılacak olduğu zaman;

  1. Kusma
  2. İştahlarda azalma
  3. Kanlı ya da kansız olarak ishal olma
  4. Kilolarında ciddi anlamda kayıp
  5. Ateş
  6. Huzursuzluk ve insanlardan kopma durumları ön plana çıkacaktır.

Bazı anlarda çok nadir de olsa kalp yetmezliği durumlara da neden olur. Semptomlarını bilmek tedavi sürecinde en etkili olan adımlar.

Gözle görülür derecede fark edilen en temel belirti olarak hızla artış gösteren ishal olduğu bilinir. Bu ishal normalde meydana gelen ishaller gibi başlar ve kısa süre içerisinde bağırsak mukozası üzerinde verilen hasar ile kanlı ishale kadar dönüşebilir. Genel anlamda çok ağır bir koku yayar. Yoğun anlamda oluşan kusmalardan durgunluk, ateş ve kilo kaybı ya da iştahın ciddi anlamda azalması gibi durumlar ile kendisini belli eder. Çok nadir de olsa ateş yerine düşük beden sıcaklıkları meydana gelebilir.

Bağırsak mukozalarında oluşan hasar ile beraber besin ile su emilimleri engellenmesinden ötürü hayvanlar hızla dehidre olur ve anemi sonuçları dahi meydana gelir.

 

Bize Yazın