Telefon
WhatsApp
Kangal Yavruları Hangi Hastalıkların Riski Altındadır?
Kangal Yavruları Hangi Hastalıkların Riski Altındadır?

Kangal Yavruları Hangi Hastalıkların Riski Altındadır?


Kangal yavrusu satın almak isteyen çok sayıda insan bulunur. Bilhassa küçükbaş hayvancılık yapanlar için kangal yavrularının önemi büyüktür. Çünkü, sürüleri koruma ve kurda kaptırmama konusunda kangalların popülerliği ülke sınırlarını aşmıştır. Bunun yanı sıra, isteyenler, kangal köpeklerini koruma ve bekçi köpeği olarak da kullanabilirler.

Kangal yavrusu satın almak ile her şey bitmez! Bu hayvanların da dikkatli bir şekilde bakılması ve beslenmesi gerekir. Hatta, diğer köpek türlerine kıyasla daha ciddi bir şekilde bakılmaları şarttır. İyi bakılmayan ve bu yüzden gelişmeyen bir kangal yavrusu; ilerleyen zamanlarda istenilen aktiviteyi yapması için gerekli fiziksel olgunluğa erişemeyecektir. Ancak, bakım ve beslenme kadar kangalların aşılanması da son derece önemlidir. Her kangalın belirli bir aşı takvimine uygun olacak şekilde aşılanması şarttır. Aksi takdirde, kısa süre içerisinde ölüme sebebiyet verebilecek türden hastalıklarla karşılaşmaları mümkün olacaktır. Bu noktada, siz de kangal yavruları için hangi hastalıkların tehlike arz ettiğini öğrenmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam etmelisiniz!

Kangal Genel Hastalıkları

Her hayvan için geçerli olduğu gibi kangal yavruları için de birtakım enfeksiyon riskleri bulunur. Anne sütü ile alınan antikorların etkisi bir süre sonra sona erecektir. Bu noktada, kangal yavrusu, enfeksiyonlara açık hale gelecektir. Kangal yavrularının enfeksiyonlara yakalanmamak adına kendi antikorlarını üretecek B hücrelerine sahip olması şarttır. Bilhassa köpek üretim merkezlerinde veya barınaklarda, pansiyonlarda, pet shoplarda bulunan köpeklerin ciddi tehlike altında olduğunu söylemeliyiz. Sonuç olarak, viral ve bakteriyel aşıları tamamlanmamış bir kangal yavrusu için sosyalleşmek ciddi bir risk olarak dikkat çekmektedir.

Kangal Viral Hastalıkları

Kangal yavruları için en çok tehlike arz eden hastalıkların başında gençlik hastalığı gelir. Bulaşıcı viral bir hastalık olduğunu söylemeliyiz. Bilhassa üç ila 12 aylık yavrularda bu hastalığın son derece yaygın olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, daha yaşlı köpeklerde de bu hastalığa rastlanır. Yüksek ateş, iştahsızlık, burun ve göz akıntıları, depresyon, kusma ve ishal gibi belirtileri bulunur. Ayrıca, en çok sinirsel formu ortaya çıkar. Sinirsel formunda sara nöbetleri, tikler ve felçler ortaya çıkar. Bu hastalık; kangal yavrusu için hayati öneme sahiptir. Köpek iyileşse dahi virüsün bağışıklık sisteminde yapmış olduğu etki bir ömür devam edecektir.

Kanlı ishal; kangal yavruları için ölümcül seviyede etkili olabilen bir hastalıktır. İnsanlarda da görülebilen bu hastalık; 1978 yılından bu yana köpeklerin afeti olarak tıpta tanınır. Her yaştan köpeklerde görülse de bilhassa yavru köpeklerde ölüme sebep olduğunu söyleyebiliriz. Şiddetli kusma şeklinde belirtisi vardır. Ayrıca, ishal, bir diğer belirti olarak kendisini en kısa sürede belli eder. Kusma ve ishal sonucu meydana gelen sıvı kayıplarından dolayı birçok kangal köpek yavrusu 24 saat içerisinde hayatını kaybetmektedir. Söz konusu hastalıkta ölüm oranı yüzde ellinin üzerindedir.

Kangal yavruları için tehlike arz eden bir diğer hastalık da bulaşıcı karaciğer hastalığı olarak bilinir. Adenovirüslerden dolayı ortaya çıkar. Ayrıca, köpeklerin idrarı ile yayılır. En çok kangal yavruları üzerinde etkili olmaktadır. Aşılı bir anne tarafından dünyaya getirilen yavru köpeklerin en çok yedi hafta kadar bu hastalıktan korunduğuna rastlanmaktadır. Ancak, öldürme oranı çok yüksek bir hastalıktır. 13 yaşından büyük köpeklerde dahi ölüme yol açtığı saptanmıştır. Tüm dokuları enfekte edebilme özelliği yer alır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde gözlerde kornoal bulanıklık şeklinde belirtiler ortaya çıkar.

Son olarak, köpek nezlesi ve adenovirüs tip-2 enfeksiyonun da kangal köpekleri için tehlikeli olduğunu ifade etmeliyiz.

 

Bize Yazın