Telefon
WhatsApp
Kangal Yavruları İnsanlara Nasıl Davranır?
Kangal Yavruları İnsanlara Nasıl Davranır?

Kangal Yavruları İnsanlara Nasıl Davranır?


Kangal yavrusu satın almak isteyenlerin sayısı her geçen gün artsa da bu hayvanlardan korkanlar da bulunur. Köpeklerin saldırısı sonucunda hayatını kaybeden birçok kişi olmasından dolayı insanlar kangal yavruları ile ilgili olarak birtakım endişeler taşırlar. Bu noktada, bu köpek türünün insanlara nasıl davrandığını merak eden birçok kişi vardır.

Kangal yavrusu; bilhassa iki veya üç aylık olmasıyla beraber sahiplenildiğinde sahibiyle inanılmaz bir bağ kuracaktır. Buna ek olarak, insanlara karşı son derece uysal olduğunu dile getirmeliyiz. Özellikle kadınlara ve çocuklara karşı büyük bir hassasiyet göstermektedir. Sahibiyle kurmuş olduğu bağdan dolayı onun ne zaman kızacağını veya sevineceğini anlayacak içgüdüye sahiptir. Kangal yavruları; yalnızca yabancılara karşı saldırgandır. Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse, bulunduğu alanı korumasından dolayı yabancılara karşı saldırgan tavırlar içerisine girebilir. Ancak, yine de sahibi yanında olduğu zaman son derece uysaldır. Gereksiz agresif ve saldırgan tavırları bulunmaz. Bunun yanı sıra, tehlikenin kimden ve ne zaman geleceğini anlayacak yapıdadır. Bulunduğu alanı en iyi şekilde korur. Buna ek olarak, diğer vahşi köpek ırkları gibi yalnızca öldürmek adına saldırıda bulunmaz. Tehlikeyi etkisiz hale getirdikten ve savunmasız bıraktıktan sonra başka bir saldırı yapmaz. Sahibi gelene kadar tehlikenin başında bekleyerek duruma müdahale eder.

Kangal Yavruları Saldırgan Mıdır?

Kangal yavruları; sahibine bağlı olmakla beraber yabancı kişilere karşı tepkilidir. Sorumlu olduğu bölgeye başka bir insan da dahil olmak üzere kimseyi sokmaz. Yine de sahibi yanında olduğu takdirde yabancı kişilere çok fazla tepki göstermediğini ifade etmeliyiz. Bazı kangal yavrularında davranış bozuklukları olabilir. Ayrıca, hastalık gibi istisnai durumlarda da saldırgan tavırlar sergileyen köpeklere rastlanabilir.

Kangal yavruları; tehlike gördüğü zaman direkt olarak saldırıda bulunmaz. Her şeyden önce, yabancı şahsı birkaç kez havlayarak uyarır. Ardından, sahibinin komutunu bekler. Bunun dışında, yumuşak huylu bir köpek ırkı olduğunu söyleyebiliriz. Yetiştirilme tarzı da son derece önemlidir. Çünkü, kangal yavruları; çok küçük yaşlarda insanlara ve çevreye alışmaya başlar. Bu süreçte, bir veya iki aylık iken sahiplenilen kangal yavruları; her gün itina ile sevilip okşanmalıdır. Büyümesi sırasında ona her zaman sevgi ve şefkat ile yaklaşılmalıdır. Ayrıca, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığı da sahibi tarafından mutlaka öğrenilmelidir.

Kangal yavrularının yetiştirilme sürecinde sahibinin ona bir insanmış gibi davranması şarttır. Ev ve bahçe ortamında yaşadığı takdirde ona belirli zamanlarda televizyon ve radyo dinletilmelidir. Bu sayede, çok daha iyi bir şekilde sosyalleşmesi sağlanacaktır. Fakat, sosyalleştirmenin belirli bir disiplin içerisinde yapılması gerekir. Bilhassa koruma köpeği olarak yetiştirilecek olanların insanlarla çok fazla muhattap olmaması şarttır.

Kangal Yavrularının Yetiştirilme Tarzı Nasıl Olmalı?

Kangal yavruları için kullanım alanına uygun olarak yetiştirme süreci uygulanmalıdır. Bazı kangal sahipleri; bekçilik etmesi için yetiştirilen köpeklerinin ıssız ve karanlık bir yerde dış ortamdan izole olmuş olarak yetiştirilmesi yönünde tavır alırlar. Bu şekilde yetiştirilen köpeklerin çok daha saldırgan olup bulundukları alanı daha iyi koruyacağına bir inanış vardır. Fakat, bu şartlar altında yetiştirilen bir köpeğin güneş ışığı almamasından dolayı çok daha saldırgan olacağını söylemek gerekir. Buna ek olarak, saldırma ve yaralama gibi eylemler bilhassa bekçi ve koruma köpeklerinin yapmaması gereken eylemler arasında bulunur. Bu yüzden, karanlık ve sağlıksız bir ortamda yetişen köpeklerin insanlarla sağlıklı bir şekilde iletişim kuramamaktan dolayı korkak ve ürkek tavırlar sergilemesine rastlanabilir. Sonuç olarak, kangal yavrularının yetiştirilme tarzı ile davranışları arasında ciddi bir doğru orantı bulunur.

 

Bize Yazın