Telefon
WhatsApp
Kangal Yavruları Ne Amaçla Kullanılır?
Kangal Yavruları Ne Amaçla Kullanılır?

Kangal Yavruları Ne Amaçla Kullanılır?


Kangal yavrusu sahibi olmak isteyen çok sayıda insan olsa da birçok kişi kangal bakımı, beslenmesi ve bu köpeklerin hangi amaçla kullanılacağı noktasında herhangi bir bilgi sahibi değildir. Bilhassa kangal yavrusu ne işe yarar sorusuna birçok kişi cevap aramaktadır.

Kangal Köpeklerinin Kullanım Alanları

Kangal köpekleri; belki de yüzyıllardan bu yana Anadolu’da yaşamaktadır. Halen daha Anadolu topraklarının gözbebeği olan bu hayvan türü; insanların canını ve malını hem diğer insanlara hem de yırtıcı ve tehlikeli hayvanlara karşı korumaktadır. Günümüzde birçok farklı amaçla kullanıldıklarını da ifade etmeliyiz.

Kangal yavruları; her şeyden önce sürü koruma köpeği olarak kullanılmaktadır. Bilhassa kurt ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı en iyi şekilde koruma sağladıklarını söylemek gerekir. İyi bir kangal yavrusu; sorumlu olduğu sürüyü dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeye karşı en iyi şekilde koruyabilir. Nereden ve kimden tehlike geleceğini en iyi şekilde sezebilen kangal yavrusu sayesinde birçok küçükbaş hayvan sahibinin işi daha kolay hale gelmektedir. 100 baş koyun sürüsü için iki kangal köpeği kullanılmaktadır. Ancak, sürü içerisinde her zaman en az bir adet dişi kangal bulundurulmalıdır. Çünkü, dişi kangalların sezgileri erkek olanlara kıyasla çok daha iyidir. Bunun yanı sıra, dişi kangal yavrusu; sürüden hiçbir şekilde ayrılmadan yoluna devam eder. Son olarak, sürü için yetiştirilen kangal köpeklerinin bir arada yetiştirilmesi gerekir. Birbirine alışık olmayan kangal yavruları arasında kıskançlık yaşanabilir. İç çekişmelerden dolayı sürüye dışarıdan tehlikeler gelebilir.

Kangal yavruları; koruma ve bekçi köpeği olarak da kullanılabilir. Her ne kadar kangal köpeklerinin yalnızca sürü köpeği olarak kullanıldığına dair bir inanış olsa da bu hayvanların bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmaları da mümkündür. Kangal yavruları; son derece iri yapılı bir görünüme sahip olmalarından dolayı caydırıcılık konusunda en iyisini vaat etmektedir. Ayrıca, ırkının sahip olduğu özellikler sayesinde tehlikeyi önceden sezme özellikleri vardır. Bir başka deyişle, tehlikenin nereden geleceğini en kısa sürede anlayabilirler. Ayrıca, kangal yavrularının koruma ve bekçi köpeği olarak kullanılmaları için özel bir eğitim almaları şart değildir. Fakat, yine de eğitimleri sırasında yalnızca bir kişinin köpeğe eşlik etmesi gerekir. Buna ek olarak, çok fazla sosyal ortamda bulunmayan bir köpek bu amaçla kullanılmak adına en iyi özellikleri taşımaktadır.

Kangal Yavruları Hangi Konularda İşe Yarar?

Geçmiş yıllarda yalnızca kurt köpeklerinin bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılması mümkün iken günümüzde bu iş için en uygun hayvanın kangal yavruları olduğuna karar verilmiştir. Bunun yanı sıra, dünyanın neredeyse her yerinde kangal köpeklerine rastlayabilirsiniz. Bilhassa Afrika coğrafyasında bulunan kangal yavruları; kendilerini buranın ortamına alıştırarak olabilecek en iyi seviyeye çıkmışlardır. Afrika coğrafyasında kangal yavruları çıtalarla mücadele edilmesi adına kullanılmaktadır. Bu yöntem sayesinde hem çıtaların hayatı garanti altına alınmış hem de köylülerin hayvan kaybı yaşamasının önüne geçilmiştir. Afrika’nın hem en hızlı koşan hem de en çevik hayvanı olarak dikkat çeken çıtalara karşı son derece ciddi bir üstünlük kuran kangal yavruları sayesinde birçok sorunun önüne geçilmiştir.

Kangal yavruları; Afrika dışında Avrupa’da da işe yaramaktadır. Bilhassa İngiltere’de kangal köpek kulüpleri bulunur. Birçok çiftçi; koyun sürülerini tehlikelerden korumak adına kangal köpeklerinden yardım alır. Kangal köpeklerinin belki de en yararlı oldukları nokta insanların hayatlarına katılmalarıdır. Hem çocuklarla hem de yetişkinlerle çok iyi anlaşan kangal yavruları ile ailenize yeni bir üye katılmış gibi hissedersiniz.

 

Bize Yazın