Telefon
WhatsApp
Kangal Yavruları Ne Zaman Yıkanır?
Kangal Yavruları Ne Zaman Yıkanır?

Kangal Yavruları Ne Zaman Yıkanır?


Kangal yavruları denildiği zaman herkesin aklına güçlü ve heybetli bir duruşa sahip hayvanlar gelir. Bahçesini ve çevresini saldırılara karşı koruma konusunda bir hayli başarılı olan kangal yavruları; aynı zamanda insanlar ile de çok iyi anlaşmaktadır. Bilhassa çocuklar ile oyunlar oynayan ve sahibine de son derece bağlı olan kangal yavruları; kendisi için ödemiş olduğunuz paranın karşılığını sonuna kadar verecektir.

Kangal yavrularının beslenmesi ve bakımı da son derece önemlidir. Özellikle kangal yavrularının ne zaman yıkanması gerektiği birçok kişi tarafından merak edilir. Ancak, yavru kangalları sık sık yıkamak ciddi bir hata olacaktır. 45 günlük ve üzeri olan hayvanların yıkanması tavsiye edilir. Çok daha küçükken yıkanmaya başlanan kangal yavrularının deri yapısı buna müsait olmadığı için birtakım istenmeyen gelişmeler yaşanabilir. Bu noktada, yıkamak yerine bit ve pirelerden kurtulmak adına ense damlalarından faydalanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Kangal yavruları; genellikle 15-20 gün aralıklarla yıkanmalıdır. Ancak, yıkarken çok dikkatli olmalısınız. Bilhassa kulağına su kaçırmamak adına enseden başlayarak özel köpek şampuanları ile yıkamak gerekir. Kangal yavrularının yıkanması sırasında ilk olarak yavru kangal ıslatılmalıdır. Ardından, üzerine şampuan dökülmelidir. Bu noktada, göz ve kulaklarına çok dikkat edilmelidir. Köpek şampuanı; hayvanın tepesinden başlanarak tüm vücuduna yayılacak şekilde kullanılmalıdır. İyice ovup şampuanladıktan sonra hayvanın bol su ile durulanması gerekir. Bu sayede, yıkama işlemiyle ilgili herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Kangal Yavrularının Bakımına Dair Önemli Hususlar

Kangal yavruları için bakım sürecinin son derece önemli olduğunu ifade edebiliriz. Ancak, hayvanın yıkanmasının dışında da yapılması gereken bazı işlemler bulunur. Hayvanın ne zaman bağlanmaya başlanacağı da önemli bir detaydır. Bu noktada, kangal yavruları için özel olarak tasarlanmış tasmaları yavrunun 45 günlük olmasıyla beraber kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, yavrunun iki aylık olmasıyla beraber gezdirme ipi de kullanılabilir. Fakat, dört aylık bir kangal yavrusunun bağlanma zamanı gelmiş demektir. Yine de bağlanması sırasında çok ağır zincirlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Buna ek olarak, hayvanın hareketini kısıtlayacak türden çok kısa zincirler de tercih edilmemelidir. Uzun süre bağlı olan kangal yavruları; ilerleyen zamanlarda ciddi fiziksel bozukluklar ile karşılaşabilirler. Bu yüzden, isteğe bağlı olarak hayvanın bağlanmasının yerine kafese konması da tercih edilebilir.

Kangal yavruları; ırkına göre değişmekle beraber farklı büyüme süreçleri geçirir. Ancak, her ne olursa olsun, bir kangal yavrusunun özellikle ilk üç aylık dilimde çok hızlı büyüdüğünü ifade edebiliriz. Fakat, üç ayın ardından büyüme işlemi duracaktır. 12.ayına kadar boy atma süreci de devam eder. Gelişimi ise tam olarak iki yaşına girmesine kadar sürer. Ancak, iki yaşından sonra kangal yavruları için büyüme dönemi bitmiş demektir.

Kangal yavruları için bakım kadar beslenmenin de önemli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, ilk üç aylık süreçlerinde önlerine konan her gıdayı yiyebilirler. Bilhassa köpek mamalarını sıklıkla tüketirler. Yavru köpek maması doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra, maddi imkanları el vermeyenler için yoğurt, yağsız süt, pirinç lapası, yağsız ve baharatsız çorba ve tavuk göğsü doğru seçimler olacaktır. Sonuç olarak, kangal yavrularının beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, hayvanın ciddi sorunlar yaşaması hatta ölmesi bile söz konusudur.

Kangal yavrularının ölümü için birden çok sebep bulunur. İyi beslenmemenin yanı sıra viral enfeksiyonlu hastalıklara bağlı ölümlerin de yaygın olduğunu ifade etmeliyiz. Bu tür hastalıkların önüne geçilmesi adına hayvanın aşılanması şarttır.

 

Bize Yazın