Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrularına Süt Verilmeli Midir?
Kangal Yavrularına Süt Verilmeli Midir?

Kangal Yavrularına Süt Verilmeli Midir?


Kangal yavrusu sahibi olmak isteyenlerin beslenme ve bakım gibi konularda bilmesi gereken detaylar vardır. Herkesin bildiği gibi kangal yavrusu bir, iki veya üç aylık olduğu zaman dilimlerinde satın alınmak istenilir. Ancak, henüz çok küçük olan kangal yavrularının doğru bir şekilde beslenmesi gerekir. Bilhassa anne sütü mevzusu son derece önemlidir.

Kangal yavrusu; dört veya beş haftalık olduğu zaman dilimlerinde sütten kesilir. Buna ek olarak, yavru bir köpeğin yetişkin hale gelmesi on ila 16 ay arasında farklılık gösterir. Bu yüzden, kangal yavrularının bilhassa gelişim dönemlerinde en iyi şekilde beslenmesi şarttır. Kangal yavrusu sahibi olanlar yavru kuru mamalarını veya yavru konserve mamalarını tercih edebilirler.

Yavru Kangalların Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Her köpek ırkında olduğu gibi yavru kangallarda farklı gelişim dönemlerinde farklı ihtiyaçlar yer alır. Ancak, yavru kangalların besin gereksinimleri yetişkin köpeklere kıyasla daha fazladır. Büyüme dönemindeki ihtiyaçlardan ve aktivitelerden kaynaklı olarak böyle bir gereksinim olduğunu söyleyebiliriz. Hatta, üç aylık yavru ile sekiz aylık yavru arasında dahi besin ihtiyacı bakımından farklar vardır. Bu noktada, kangal yavrusu sahibinin yavrunun gereksinimlerine uygun olarak biyolojik değeri yüksek olan ve aynı zamanda kolay sindirilebilir proteinler, yeterli oranda kalsiyum ve kalsiyum/fosfor oranı içeren, vitamin açısından zengin diyetlerle beslenmesine dikkat etmesi şarttır. Doğru vücut büyümesi ve kas gelişimi açısından kangal yavrusunun beslenmesi son derece önemlidir.

Kangal yavrusunun dört veya beş aylık olmasıyla beraber kuru mama verilmesine başlanabilir. Ancak, kuru mamanın ıslatılarak veya yavru konserve mamalarıyla karıştırılarak verilmesi şarttır. Bu sayede, her şeyden önce, yavruların mamalarını koklamaları, yalamaları ve ısırmaya başlamaları amaçlanır. Islatma işlemi ile beraber mamanın daha yumuşak olması ve sütten yeni kesilen yavruların mamayı daha kolay bir şekilde yemesi sağlanır. Mamanın ıslatılması; ilk üç aylık dönemde yalnızca süt ile yapılır. İlerleyen dönemlerde mamanın ıslatılmasında su, et suyu veya yemeklerin suları kullanılabilir. Buna ek olarak, kangal yavrusunun süte ihtiyacının olduğu dönem yalnızca doğduktan sonraki iki veya üç aylık süreçtir. Köpeğe büyüdükten sonra süt verilmesi birtakım sindirim problemlerine ve ishale sebep olabilir. Ayrıca, yapılan araştırmalar doğrultusunda köpeklerin yüzde 80’lik kısmının süte karşı alerjisinin olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, kangal yavrusu sahiplerinin ilk iki üç aylık dönemden sonra köpeklerine süt vermesi tavsiye edilmez.

Kangal Yavrularına Nasıl Mama Verilmeli?

Kangal yavrusu sahibi olanların en çok üç aylık olana kadar köpeklerini anne sütü ile beslemesi gerektiğini ifade etmiştik. Bu dönemin ardından kangal yavrularının mamayla beslenmesi gerekli olacaktır. Fakat, anne sütünün ardından birden mamayla beslenme dönemine geçilmesi yüzünden yavru köpeklerde kabızlık gibi sorunlar yaşanabilir. Buna ek olarak, mamanın partikül büyüklüğü köpeğin yaşına uygun olmalıdır. Büyük partiküllü bir mamanın kangal yavrusu tarafından çiğnenmesi ve yutulması zor olacaktır. Bu durum, hayvanın beslenmesini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca, köpekler arasında vücut yapısı bakımından ciddi farkların olduğu unutulmamalıdır.

Günümüzde yavru kangallar başta olmak üzere köpek türleri için farklı özelliklere sahip mamalar hazırlanmaktadır. Bir başka deyişle, farklı gelişme dönemleri için farklı partikül büyüklüğüne ve formülasyona sahip mamalar hazırlanır. Kangal yavruları beslenme programı için veteriner hekimden destek alabilirsiniz. Köpeğinize internetten veya marketlerden mama alırken mutlaka veteriner hekiminize sormanız gerekir.

Son olarak, köpek mamalarını yavru kangala küçük parçalar halinde vermeniz onun yeme alışkanlığı kazanması bakımından önemlidir. Yukarıdaki hususlara dikkat edilerek kangal yavrusunun beslenme düzeni oluşturulabilir.

 

Bize Yazın