Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrularında Merhamet Duygusu Var Mı?
Kangal Yavrularında Merhamet Duygusu Var Mı?

Kangal Yavrularında Merhamet Duygusu Var Mı?


Kangal yavrusu satın almak isteyenlerin aklında birtakım endişeler olması son derece doğaldır. Çünkü, bu hayvanlar hakkında kulaktan dolma birçok bilgi yer alır. Bu yüzden, herhangi bir köpek saldırısına kurban gitmek istemeyenlerin korktuğunu söyleyebiliriz. Ancak, zannedilenin tam aksine, kangal yavruları; son derece naif ve yumuşak huylu hayvanlardır. Herhangi bir tehlike olmadığı takdirde başkalarına saldırmaları asla mümkün değildir.

Kangal yavruları; sahibine karşı son derece duyarlıdır. Diğer köpeklerden de farklı olarak ona karşı inanılmaz bir bağlılık duygusuna sahiptir. Ancak, yabancı kişilere karşı tepkili olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, daha önceden aynı ortamda bulunmadığı diğer kangal köpeklerine karşı da kıskançlık tavırları içerisine girebilir. Kangal yavruları; sorumlu olduğu bölgeye tanımadığı insanlar da dahil olmak üzere kimseyi sokmaz. Fakat, yine de sahibi yanındayken yabancı kişilere karşı saldırgan tutumunun olmadığını ifade etmeliyiz. Davranış bozukluğu veya doğuştan gelen bir hastalığı olan köpekler dışında diğer kangal yavruları için aşırıya kaçan bir gerginlik hali ve sinir söz konusu değildir. Kangal yavruları; son derece merhametli olduğu için kurt köpeklerinin tam aksine yabancı bir canlıya direkt olarak saldırmaz. İlk olarak, ona doğru birkaç kez havlar. Ardından, sahibinden gelecek komutu bekler. Karşı taraftan ciddi bir atak gelmediği sürece saldırması asla mümkün değildir.

Kangal Yavrularının Davranış Özellikleri Nasıl?

Daha önce de söylediğimiz üzere kangal yavruları son derece merhametlidir. Normal şartlar altında sahibine ve bakıcısına karşı herhangi bir saldırgan davranışı yoktur. Ayrıca, savunmasız kişilere karşı son derece uysaldır. Bilhassa kadın ve çocuklara karşı olumlu tavırlar içerisindedir. Fakat, yine de kangal yavrularının davranış özellikleri ile yetiştirilme tarzı arasında ciddi bir ilişki bulunur. Kangal yavrularının insanlara ve çevreye alışması küçük yaşlarda başlar. Bir başka deyişle, iki veya üç aylık iken satın aldığınız bir kangal yavrusu; büyüdüğü zaman siz nasıl yetiştirirseniz o yönde tavırlar sergiler.

Kangal yavruları; sahibi tarafından sürekli olarak sevilip okşandığı takdirde kendisini güvende hissedecektir. Yavru büyürken ona her zaman ve her koşulda sevgi ve şefkat ile yaklaşılmalıdır. Nelerden hoşlanıp hoşlanmadığı öğrenilmelidir. Buna ek olarak, tuvalet eğitimi sırasında katı bir tutum sergilenmemelidir. Kangal yavrusu yetiştirme sürecinde ödül ve cezalar aktif olarak uygulanmalıdır. Ev ve bahçe ortamında yaşayan kangal yavruları için belirli zamanlarda televizyon ve radyo yayınları yapılmalıdır. Bir başka deyişle, kangal yavrularının da bir can taşıdığı ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyduğu göz ardı edilmemelidir. Ancak, sosyalleşme çalışmaları sırasında belirli bir disiplin de uygulanmalıdır. Özellikle koruma ve bekçi köpekleri için ciddi bir disiplin uygulanması gerekir.

Kangal Köpekleri Saldırgan Mıdır?

Kangal yavruları; zannedildiği gibi saldırgan değildir. Daha doğrusu, öldürmek adına tasarlanmış bir hayvan olmadığını ifade etmeliyiz. Bu noktada, karşısındakini istese öldürebilecek olan pitbull köpekleri ile kıyaslanmaları yanlış olacaktır. Ayrıca, kangal yavrularının gerçekten de çok zeki olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, bulunduğu bölgeye giden ancak herhangi bir saldırma tavrı göstermeden bulunduğu yere oturan bir yabancı; kangal yavrusu tarafından zararsız olarak algılanır. Kangal; sahibi gelene kadar yabancıyı gözetim altında tutmak adına onun çevresinde gezer. Yalnızca bu davranış biçimi bile kangalların insanları öldürmek istemediğine dair güzel bir örnektir.

Kangal yavruları; sahibini koruma noktasında iyi ve kötü niyetli insanları ayırt etme özelliğine sahiptir. Karşısındakinin kötü niyetli olduğunu fark ettiği takdirde ona saldıracaktır. Ancak, tehlike arz eden kişiye ciddi bir zarar vermek yerine onu teslim almayı amaçlar.

 

Bize Yazın