Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrularının Deneyimi Nasıldır?
Kangal Yavrularının Deneyimi Nasıldır?

Kangal Yavrularının Deneyimi Nasıldır?


Kangal yavruları; büyüdükleri zaman sahip oldukları duyarlılık, merhamet, güç, deneyim ve içgüdüleri ile bilinirler. Bu noktada, bilhassa sürüyü koruma göreviyle yetiştirildiklerini söylemek gerekir. Genellikle bu görevlerinde de başarılı olurlar.

Kangal yavruları büyüyüp erişkin bir kangal olduklarında sürüleri koruma göreviyle işbaşı yaparlar. Bu noktada, 300 başlık bir koyun sürüsünü korumak adına ikisi erkek, biri de dişi olmak üzere en az üç yetişkin kangal köpeğine ihtiyaç vardır. Ancak, kangallar, görevlerini genellikle çobandan bağımsız olarak yaparlar. Buna ek olarak, sürüyü koruma sırasında en az bir adet dişi kangalın bulunması gerektiğini ifade edebiliriz. Bunun nedeni ise dişi köpeklerin özellikle dişi kurtlara karşı son derece dayanıklı olmasıdır. Analık duyguları gelişen dişi kangallar özellikle sürüyü koruma konusunda başarılarıyla öne çıkarlar.

Kangal Köpekleri Sürüyü Nasıl Korur?

Kangal yavruları; neredeyse asırlardan bu yana sürüyü koruma görevine sahiptir. Hatta, bu görevin onlara sonradan kazandırılmadığını ifade etmek gerekir. Sorumlu oldukları sürüyü koruma görevi tamamen içgüdüsel olarak yer alır. Ancak, sürü koruma görevini yaptıkları sırada duruma göre farklı zamanlarda farklı tavırlar içerisine girerler. Örneğin, sürü, ilk kez meraya çıktığında köpekler sürüden biraz uzaklaşarak etrafta herhangi bir tehlike olup olmadığını kontrol edecektir. Kangal yavruları ile deneyimli ve yaşlı kangal köpekleri arasında sürüyü koruma noktasında ciddi bir fark bulunmaktadır. Çünkü, kangal yavruları; kendi aralarındaki çekişmeden dolayı bu işi ilk kez yaptıkları zamanlarda birtakım istenmeyen olaylar yaşanmasına sebebiyet verebilirler. Ancak, deneyimli olanları arada bir sürüyü kontrol ederek bu görevlerini en iyi şekilde yerine getirirler.

Kangal yavruları; genç ve deneyimsiz oldukları için sürüden uzaklaşabilirler. Bu noktada, kangal yavrusu sahibi, belirli komutlar ile onlara ne yapmaları gerektiğini öğretebilir. Buna ek olarak, herhangi bir tehlikenin olmadığı ve sürünün bir yerde otlandığı durumlarda kangal köpekleri; sürüyü gözlemleyebilecekleri yüksek bir yere yatacaktır. Bilhassa rüzgarın estiği yöne doğru sürünün farklı yerlerine doğru yattıklarını ifade etmek gerekir. Ancak, sürü, herhangi bir sebepten dolayı ürktüğü takdirde kangal köpekleri; yerlerinden fırlayarak duruma müdahale edecektir. Sürüyü tehdit eden bir kurt olduğu takdirde aynı hızla onun peşinden gidebilirler. Kangal köpekleri arasında kurda yetişen ilk köpek kurdun üzerine atlayacaktır. Kurda çöken köpeğe yardıma gelen diğer kangal köpekleri sayesinde kurdun kısa sürede kaçacağını söyleyebiliriz. Ancak, yine de kurda yetişme olayının sıklıkla görülen bir durum olmadığını ifade etmeliyiz. Kurdun kaçması ile beraber diğer kangal köpekleri de sorumlu olduğu alana geri dönecektir. Kangal köpekleri arasında bazılarının ısrarla kurdun izini takip etmesine de rastlanabilir. Hatta, kurt kovalayan bazı kangalların birkaç gün sonra evlerine döndüklerine dahi rastlanır.

Kangallar İnsanları Koruyabilir Mi?

Kangal yavruları; yukarıda anlattığımız gibi büyüyüp birer yetişkin köpek haline geldiklerinde sürüyü bilhassa kurtlar başta olmak üzere diğer yırtıcı hayvanlara karşı korurlar. Fakat, sürüye yalnızca diğer hayvanlar tarafından saldırılması mümkün değildir. Bilhassa sürüden bir koyunu çalmak isteyen insanlara da rastlanabilir. Bu noktada, kangal yavruları; kaç yaşında olurlarsa olsunlar, sürüyü yabancı insanlara karşı da koruyabilirler. Yaklaşan bir yabancı gördükleri zaman havlayarak ona doğru koşarlar. Ancak, ilk tepkilerinin yalnızca uyarı olduğunu ifade etmeliyiz. Bu noktada, çobandan herhangi bir müdahale gelmezse ve yabancı kişi koşmaya başlarsa kangal köpeğinin de peşinden gidebileceğini söylemeliyiz. Bu durum; yabancı insanın yaralanmasına sebebiyet verebilir.

Son olarak, sürüyü koruyacak olan kangalların kardeş olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede, aralarında herhangi bir tartışma yaşanmayacaktır.

 

Bize Yazın