Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrusu Nasıl Bir Irkı Temsil Eder?
Kangal Yavrusu Nasıl Bir Irkı Temsil Eder?

Kangal Yavrusu Nasıl Bir Irkı Temsil Eder?


Kangal yavrusuna sahip olanlar gerçekten çok şanslıdır. Günümüzde birçok köpeğin eğitilmesi için ciddi çaba gösterilmektedir. Ancak, kangal yavruları için bu tarz bir eğitime gerek olmaz. Çünkü, doğuştan gelen özellikleri sayesinde sürü koruma, bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılma gibi konularda en iyi şartları sunarlar. Kangal yavrusu; Anadolu’da yüzyıllar boyunca insanlarla beraber yaşamıştır. Hem sürüleri hem de evleri yırtıcı hayvanlar başta olmak üzere birçok tehlikeden koruduklarını ifade etmek gerekir. Ancak, kangal köpeklerinin ne kadar önemli olduğu yeni yeni fark edilmektedir.

Kangal yavrusu; sahip olduğu özelliklerden dolayı son derece değerlidir. Ancak, birçok kötü niyetli insan, kangalın bu özelliklerini farklı amaçlar doğrultusunda kullanmaktadır. Onlardan daha çok verim almak ve yüksek fiyatlara satmak adına farklı ırklarla çiftleştirenler vardır. Bu yüzden, safkan bir kangalın varlığı son derece önemlidir. Daha yüksek kangal yavrusu fiyatları ile hayvanları satmak adına kangal kırması oluşturanlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Kangal Yavrusunun Koruma İçgüdüsü Nasıldır?

Kangal yavrusu edinmek isteyenlerin her şeyden önce hayvanın ırk özelliklerine bakması gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere kangalların daha da irileşmesi adına onları farklı ırklarla çiftleştirenler bulunur. Bu yüzden, kangal kırması adı verilen farklı bir tür ortaya çıkar. Bir başka deyişle, her iri görünen köpeğin kangal olmadığını ifade etmeliyiz. Çünkü, gerçek bir kangal yavrusu, belirli dış görünüş özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Kangal köpeklerin kuyruğu yukarı doğru dik olmaktadır. Ayrıca, kıvrımlı bir kuyruk yapıları mevcuttur. Sahip oldukları kuyruk yapısına kıvrımlı kuyruk adı verilir. Ayrıca, kuyruk ucunda kuyruk topu adı verilen kıvrım yer alır. Buna ek olarak, kafa ve alın siyah renklidir. Kulakların kafaya yapışık oluşu bir başka belirleyici özelliktir. Çenesinin ise son derece kuvvetli olduğunu söylemeliyiz. Vücut rengine bakıldığında ise bozdan çelik grisine dönen bir renk ile karşılaşmak mümkündür. Kangal köpeklerinin kulakları; beş veya altı aylık olmalarıyla beraber kesilmektedir. Ancak, ilkbaharda veya en kötü ihtimalle yaz başında bu işlemin yapılması gerekir. Aksi takdirde, yaz sıcaklarında ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Kangal yavrusu için kulak kesilmesi işlemi önemli bir zorunluluktur. Çünkü, sürü koruma sırasında bir kurt ile karşı karşıya gelen kangalın boğuşma anında kulağını kurda kaptırması söz konusu olabilir. Ancak, sürü koruma amaçlı olarak kangal yavrusu satın almayanların böyle bir işlem yapmasına gerek olmayabilir.

Kangal Köpeklerinin Vücut Yapısı Nasıldır?

Kangal yavrusu satın almak isteyenlerin özellikle hayvanın vücut yapısı hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kangalın doğuştan gelen özellikleri bulunur. Sürü koruma göreviyle sorumluluk alan kangalların kulakları kesilebilir. Ancak, bu gibi hallerde, yaşanılan ortama ve iklime bağlı olarak da hareket edilmelidir. Bilhassa Karadeniz Bölgesi’nin çok fazla yağış almasından dolayı kangalın kulağının kesilmesi çok fazla tavsiye edilmez.

Kangal yavrusunun vücut özellikleri ise onun ne kadar değerli bir ırkı temsil ettiğinin göstergesi olmaktadır. Son derece kaslı bir vücut yapıları bulunur. Ayrıca, kare görünümlü oluşu da dikkat çeker. Bozdan çelik grisine dönen vücut renginin yanı sıra bazı kangallarda kırçıl ve çapar adı verilen vücut renklerine de rastlanır. Bunun yanı sıra, göğüs kısmında madalyon ve ayaklarda da beyaz çorabı andıran renk bulunur. Kangal yavrusu arka ayaklarında ise kurt pençesi adı verilen veya altı parmak olarak adlandırılan fazladan bir tırnağa da rastlanabilir. Ancak, arka ayaktaki tırnak sayısı; diğer köpeklerde de bulunan bir özellik olduğu için belirleyici değildir.

 

Bize Yazın