Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrusu Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Kangal Yavrusu Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kangal Yavrusu Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Kangal yavrusu satın almayı neredeyse her insan ister. Daha düşük ücret ödemek adına kangal yavrularının üç aylık olmadan satın alınmasına sıklıkla rastlanır. Siz de üç aylıktan daha küçük bir kangal aldığınız takdirde kangalın bakım ve beslenmesine çok dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak, hayvanın tuvalet eğitimi de son derece önemlidir. Birçok kişi kangal yavruları söz konusu olduğunda tuvalet eğitimi noktasında ne yapacağını bilemez.

Kangal Yavrusuna Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Kangal yavrularının tuvalet alışkanlığını kazanması zaman alacaktır. Bu noktada, iki veya üç aylık bir yavrunun tuvaletini yapmayı öğrenmesini kimse beklememeli! Kangal yavruları için tuvalet eğitimi altı aylık olana kadar devam edebilir. Bir başka deyişle, hayvanın tuvaletini nereye ve ne zaman yapacağını öğrenmesi için en az altı ay geçmelidir. Buna ek olarak, bazı kangal türlerinde bu süre daha da uzayabilir. Bazı kişiler; satın aldıkları iki veya üç aylık kangala hemen tuvalet eğitimi vermeye çalışır. Fakat, tıpkı bebeklerde olduğu gibi kangal yavrularında da yaşa bağlı olarak tuvalet alışkanlığı kazandırılmaktadır. Bir başka deyişle, köpeğin kasları güçlenmediği için tuvaletini yapması mümkün değildir. Bu yüzden, tuvaleti geldiği zaman yapmak zorundadır.

Herkesin bildiği üzere bebeklerin yürümeye başlamasına rağmen altları bezlenir. Bebeklerin de tuvalet alışkanlığı kazanması için bir süre geçmelidir. Kangal yavruları için de aynı husus geçerlidir. Birçok kangal yavrusu sahibi evlerinin kirlenmesinden şikayet eder. Hatta, bu sebepten dolayı, köpeklerini geri vermeyi düşünenler dahi bulunmaktadır. Ancak, kangal yavrusu sahibinin sabırlı olması ve pisliğe katlanması şarttır. Bir başka deyişle, köpeği satın aldıktan sonra üç veya beş ay daha dayanamayacak olanların en baştan köpek sahiplenmemesi gerekir.

Kangal yavrusu tuvalet eğitiminde ilk olarak köpeğin sahibini tanıması gerekir. Bunun yanı sıra, köpek, sürekli olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Köpeğin hal ve hareketleri doğru olarak anlaşılmalıdır. Olaya bir de köpeğin bakış açısıyla bakmak gerekir. Kangal yavrusu; tıpkı diğer köpeklerde olduğu gibi yanlışı ve doğruyu zamanla öğrenir. Hangi durumlarda emniyetli olduğunu, hangi durumlarda ise tehlikede olduğunu hayat tecrübesi kazanmasıyla öğrenecektir. Bu noktada, köpeğe verilen ödüllerin de doğru davranışı pekiştirme noktasında son derece işe yarayacağını ifade edebiliriz.

Kangal Yavrusu Tuvalet Eğitiminde Ödül ve Ceza Yöntemi Uygulanmalı Mı?

Kangal yavrusu tuvalet eğitimi sırasında köpeğin davranışlarına paralel olarak ödül ve ceza yönteminin uygulanması son derece doğru olacaktır. Örneğin, köpek, yanlış bir yere tuvaletini yaptıysa sahibinin ona bağırması halinde bu hareketinin yanlış olduğunu kavrayacaktır. Bir başka deyişle, tuvaletini yaptığı yerin kendisi için yanlış bir yer olduğunun farkına varacaktır. Fakat, tuvaletini yaptığı yer için herhangi bir tepki görmediği durumlarda olumlu anlamda pekiştirme yapılacaktır. Hatta, bu davranışı için maddi olarak bir ödül kazandığı takdirde kendisini daha da iyi hissedecektir.

Kangal yavrusu tuvalet eğitiminde başarılı olmanın en önemli şartı; köpeği sürekli olarak gözetim altında tutmaktır. Buna ek olarak, tuvaletini yapacağı her an duruma olumlu veya olumsuz olarak müdahale edildiği takdirde söz konusu davranış en iyi şekilde pekiştirilecektir. Köpek; tuvaletini yapmak için dışarı çıktığında onunla oynamamak gerekir. Köpeği meşgul edecek türden davranışlardan uzak durulmalıdır. Sahibi; köpek tuvaletini yapana kadar onun yanında beklemelidir. Tuvalet süreci bittikten sonra köpeğin söz ile ödüllendirilmesinin ardından oyun oynama ve gezme işlemlerine devam edilmelidir. Ancak, bu sayede, bir davranış, pozitif olarak pekiştirilecektir.

 

Bize Yazın