Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrusuna Nasıl Tuvalet Eğitimi Verilir?
Kangal Yavrusuna Nasıl Tuvalet Eğitimi Verilir?

Kangal Yavrusuna Nasıl Tuvalet Eğitimi Verilir?


Kangal yavruları; sahiplerine son derece bağlı olmakla birlikte arkadaş canlısı ve samimi hayvanlardır. Ancak, bir kangal yavrusuna sahip olmakla tüm süreç bitmez. Çünkü, bu hayvanın bakımı ve beslenmesi de son derece önemlidir. Daha önce hiçbir şekilde hayvan yetiştirmediyseniz bu konuda gerekli araştırmaları yapmalısınız. Bilhassa kangalların tuvalet eğitimi sürecini mutlaka öğrenmelisiniz.

Kangal Yavrusu Tuvalet Eğitimi Süreci

Kangal yavrusu iki aylık olduğu takdirde gerekli tuvalet eğitimi sürecine başlayabilirsiniz. Ayrıca, kangal yavruları altı aylık olana kadar söz konusu sürece devam edilmelidir. Herkesin bildiği üzere bilhassa köpeklerin eğitimi çok önemlidir. Kangal yavrularının eğitimi küçükken başlamalıdır. Çünkü, bu yavrulara büyüdükleri zaman hiçbir şey öğretemezsiniz. Bu noktada, kangal yavruları için tuvalet eğitimi döneminin ne zaman geldiğini gözlemleyerek anlamalısınız.

Kangal yavruları; yemek yediği ve su içtiği zaman tuvaletlerinin geldiğine dair birtakım belirtiler ortaya koyarlar. Bu yüzden, kangal yavrularının karnını doyurduktan sonra dikkatli bir şekilde onun hareketlerini gözlemlemelisiniz. Bilhassa su içmeleriyle beraber çişlerinin geleceğini söyleyebiliriz. Bu noktada, kangal yavruları; hal ve hareketlerinden de tuvalet ihtiyaçlarının olduğunu belli ederler.

Tuvalet eğitimi vermeyi planladığınız kangal; bilhassa ilk zamanlarda sürekli olarak takip edilmelidir. Çişinin geldiğine yönelik olarak herhangi bir belirti gösterdiği takdirde tuvaletini yapacağı yere götürülmelidir. Buna ek olarak, tuvalet eğitimi sürecini kolay hale getirmek adına kangal yavrusu bir süreliğine tuvaletini yapacağı yerde beslenebilir. Bir başka deyişle, yavrunun tuvalet yapacağı yeri hatırlaması ve benimsemesi sağlanmalıdır. Tuvalet eğitimi sürecinde sahibinin yavruya nasıl davrandığı da son derece önemlidir. Bilhassa komut verilerek çişini yapmasına yönelik bir çalışma içerisine girilmelidir. Bazı durumlarda verilen eğitim hiçbir işe yaramayabilir. Eğitim almasına rağmen halen daha evin içerisine pislemeye devam eden birçok kangal yavrusu bulunmaktadır. Bu noktada, köpeğin sahibi köpeğe sesli bir şekilde kızabilir. Kangal yavruları; son derece zeki hayvanlar olmalarından dolayı kendilerine kızıldığını anlarlar. Aynı hareketi bir daha yapmamak üzere gereken dersi alırlar.

Kangal yavrusu tuvalet eğitimi sürecinde sabırlı olmak şarttır. Eğitim vermeye hiçbir şekilde bıkmadan devam eden bir köpek sahibinin eninde sonunda başarıya ulaşacağını ifade edebiliriz. Eğitim sürecine bir süre sonra köpekler de ayak uyduracaktır. Sivas kangal köpekleri; bilhassa çişleri geldiği zaman çişlerini yapmak adına uygun bir yer arayışına girerler. Bahçe, tarla ve açık arazi gibi yerlerin varlığı sayesinde köpeklerin eğitim süreci çok kolay hale gelecektir. Sonuç olarak, kangal yavrularını çişleri geldiği zaman serbest bıraktığınız takdirde uygun bir yer bulup bu ihtiyaçlarını gidereceklerini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kangal köpekleri; daha önce de söylediğimiz gibi son derece akıllı ve zeki köpeklerdir. Bu yüzden, onlara tuvalet eğitimi vermenin son derece kolay olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, köpeğinize ilk başlarda onunla dost olduğunuzu ve onu sevdiğinizi belli etmelisiniz. Bu sayede, zaten kolay olan süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Kangal Yavrusunun Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Bir bahçede veya terasta yer alan kangal yavrusunun tuvalet eğitimi son derece kolay olacaktır. Buna ek olarak, kangal sahibinin hayvanın tuvaleti geldiği takdirde tuvaletini yapacağı yere gidebilmesi adına en kestirme yolu bulması gerekir. Köpeğin her defasında o yolu kullanarak dışarıya çıkması ciddi bir avantajdır. Bu sayede, tuvalet eğitiminde ciddi bir şekilde pekiştirme yapmış olur. Bunun yanı sıra, köpeğin tuvaletini yapacağına emin olduğunuz hallerde bir komut vererek bu davranışı yapması adına onu harekete geçirebilirsiniz.

Sonuç olarak, kangal yavrusu tuvalet eğitimi üç aylıktan başlayarak altı aylık olana kadar devam edebilir.

 

Bize Yazın