Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrusunun Fiziki Gücünün Geliştirilmesi Adına Neler Yapılmalı?
Kangal Yavrusunun Fiziki Gücünün Geliştirilmesi Adına Neler Yapılmalı?

Kangal Yavrusunun Fiziki Gücünün Geliştirilmesi Adına Neler Yapılmalı?


Kangal yavruları; tıpkı diğer köpekler gibi eğitim sürecinden geçmelidir. Kangal köpeklerinin günümüzdeki kullanım alanları oldukça fazladır. En çok sürüyü korumak adına kullanıldıklarına rastlanır. 100 koyunu koruması adına iki kangal köpeği görevlendirilir. Bu köpeklerden en az birisinin dişi olmasına dikkat edilir. Çünkü, dişi kangal köpekleri; erkek kangallara kıyasla daha iyi öğrenirler. Buna ek olarak, sorumluluk duyguları da daha yüksektir. Kangal köpeklerinin koruma ve bekçi köpeği olarak kullanılmasına da rastlanır. Bu amaçla kullanılacak olan kangal yavruları; küçüklüklerinden bu yana insanlardan ayrı olarak yetiştirilmelidir. Bir başka deyişle, çok fazla sosyalleşmemeleri gerekir. Sonuç olarak, kangal köpekleri; hangi amaçla hizmet ederse etsin, bir şekilde fiziki güçleri arttırılmalıdır. Fiziki güçlerinin arttırılması adına da birtakım çalışmaların yapılması gerekir.

Kangal Köpeklerine Verilmesi Gereken Eğitimler

Bekçilik görevinde kullanılacak veya askeri ve polisiye hizmetlerde çalışacak olan kangal köpeklerinin üstün bir fizik gücüne sahip olması şarttır. Eğitim imkanlarının geliştirilmesi sayesinde bu amaç için son derece kaliteli antrenmanlar yaptırılmaktadır. Eğitimler sayesinde yalnızca köpeğin fiziksel gücü arttırılmaz. Buna ek olarak, cesareti, kendine güveni ve konsantrasyonu da gelişir. Fiziki güç eğitimi; özel olarak hazırlanmış ve engellerle dolu parkurlarda uygulanmaktadır. Yükseklik, uzunluk, denge, tırmanma ve güven duygusu gibi yetenekleri arttıracak süreçlere sahiptir.

Kangal yavruları için yüksek atlama yeteneğini arttıracak olan engel eğitimi verilmektedir. Köpeğin zorlu engelleri aşması adına özel olarak tasarlanmış çeşitli engeller bulunur. Örneğin, 120cm en ve her biri 15 cm yüksekliğine sahip altı engel yer alır. Ancak, köpeğin engelleri aşması için ilk olarak alçak engeller seçilmelidir. Alçak engelleri aşan bir köpek için engel seviyesi kademeli olarak arttırılmalıdır. Yüksek atlama engeli; belirli sayıdaki bidonun üst üste konulması ile oluşturulan yükseklikten köpeğin atlamasına yaramaktadır. Buna ek olarak, hilal engel kullanılarak köpeğin yüksek atlama kabiliyeti arttırılır.

Kangal yavruları için uzun atlama yeteneğini arttıracak olan engel eğitimi de verilmelidir. Ancak, uzun atlama eğitimi için 150x120x70 cm boyutlarındaki içi su dolu engellerden faydalanılmalıdır. Eğitim sırasında ilk olarak 50 cm uzunluktaki engeller üzerinden köpeğin atlaması için uğraş verilmelidir. Ardından, 100cm ve 150cm uzunluktaki engellerden atlaması adına uğraşılmalıdır.

Kangal Yavrularının Yeteneğini Arttıracak Olan Eğitimler Nelerdir?

Yüksek ve uzun atlama eğitiminin ardından kangal yavruları için denge yeteneğini arttıracak olan eğitim de verilir. Bu eğitim; düz tahta ve kütükten yapılmış engeller üzerinde verilir. Kütük engellerin ortalama 30cm çapında olması gerekir. Ayrıca, üzerinde durduğu ayaklar ile beraber 50cm yükseklik ve 360cm uzunlukta olması da gereklidir. Eğitim sırasında kangal yavrusu; eğiticinin solunda bulunmalıdır. Buna ek olarak, takip pozisyonu sağlanarak engelin olduğu alana doğru gidilmelidir. Denge engeline gelindiği zaman hop ve atla komutları ile beraber kangal yavrusu; engel platformuna çıkarılmalıdır. Bu sayede, en kısa sürede engeli geçmesi sağlanır.

Kangal yavruları için onların tırmanma yeteneğini arttıracak olan eğitim de verilmelidir. Bu eğitim için üçgen prizma veya merdiven şekline sahip engeller kullanılır. Eğitici ve kangal yavrusu takip pozisyonunda iken tırmanma engelinin yanına gidilir. Hop ve atla emirleri ile beraber köpek; engele tırmanmaya başlar. Engelin üst kısmında 120x120cm boyutunda düz bir kısım bulunur. Köpek; bu kısma tırmandıktan sonra birkaç saniye dinlenerek diğer tarafta bulunan basamaklardan aşağıya doğru iner.

Son olarak, kangal yavrusu için onun güven duygusunu arttıracak türden farklı bir engel eğitimi de verilir.

 

Bize Yazın