Telefon
WhatsApp
Kangallarda Kısırlaştırma Nasıl Olur?
Kangallarda Kısırlaştırma Nasıl Olur?

Kangallarda Kısırlaştırma Nasıl Olur?


Kangal yavrusuna sahip olmak isteyenlerin aklında bir yandan da bu yavruların kısırlaştırılması işlemi bulunmaktadır. Ancak, kangal yavrularının istenilen her zaman diliminde kısırlaştırılması mümkün değildir. Bilhassa dört aylık bir yavrunun alınması halinde bu yavruya kısırlaştırma yapılamaz. Kangal köpeklerinde kısırlaştırma işlemi belirli bir prosedüre göre yapılmaktadır. Anestezi ile yapılan bu prosedür kapsamında en az dokuz aylık olmayan yavru köpeklere herhangi bir kısırlaştırma işlemi yapılamaz.

Kısırlaştırma olayı diğer köpek türlerinde olduğu gibi kangal köpeklerinde de anestezi yoluyla yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, toplum içerisinde kangal yavrularının çiftliklerde kısır bir şekilde insanlara verildiğine dair bir inanış bulunmaktadır. Yavru kangal satışı; genel olarak hayvanların 40 ila 90 günlük olduğu zaman dilimlerinde yapıldığı için bu söylenti doğru değildir. Sonuç olarak, herhangi bir kangalı kısırlaştırmak isteyenlerin bu kangalın en az bir yaşına gelmesini beklemeleri gerekmektedir.

Kangal köpeklerinin kısırlaştırılmasını isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Bunun doğal bir istek olduğunu belirtmekle beraber kısırlaştırma işleminin hem avantaj hem de dezavantajlarının olduğunu ifade etmek gerekir.

Kısırlaştırma İşlemlerinin Avantajları Nelerdir?

Kısırlaştırma işlemleri sayesinde hayvanların bakımı daha kolay olmaktadır. Birçok hayvan sahibi, köpeklerinin evlerini sürekli olarak kirlettiğinden şikayet etmektedir. Ancak, kısırlaştırma sayesinde bilhassa östrüse bağlı sorunlar ortadan kaldırılmaktadır. Siklus kanaması başta olmak üzere köpeklerin eve tuvaletlerini yapması, mastürbasyon yapması, aşırı iştahsız ve sinirli olmaları, evden kaçma istekleri, dişi köpeklerin kızgınlık dönemleri, erkek köpeklerin ilgisinden dolayı yaşanan kazalar ve istenmeyen durumların ortadan kalkması noktasında kısırlaştırma işlemlerinin önemi büyüktür.

Kısırlaştırma sayesinde hayvan sahibinin hoşuna gitmeyecek istenmeyen gebelikler ortadan kalkacaktır. Bu işlemler ile başıboş köpeklerin sayısı azalacaktır. Doğacak yavruların bakım, beslenme, hastalık maliyetleri söz konusu olmayacaktır. Bunun yanı sıra, gebelik ve doğum sırasında ortaya çıkabilecek komplikasyonların önüne geçilecektir. Tüm bunlara ek olarak, herhangi bir kısırlaştırma işleminden geçmeyen köpekler; hayatları boyunca birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Pyometra ve jinekolojik hastalıkların ortadan kaldırılması noktasında kısırlaştırma işlemleri faydalı olacaktır.

Kısırlaştırma; kangal köpeklerde hayali gebeliklerin önüne geçmektedir. Bu sorun; gebe kalmayan köpeklerde prolaktin hormonuna bağlı olarak gelişmektedir. Hayali gebelik yüzünden kangal köpeğinde ciddi bir asabiyet göze çarpmaktadır. Bu durum hem kendisini hem de sahibini olumsuz etkilemektedir. Karnın büyümesi, iştah ve kilo artışı, sinirlilik, huzursuzluk, yuva hazırlama, analık davranışları gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Kısırlaştırma İşlemlerinin Dezavantajları Nelerdir?

Kısırlaştırma işlemlerinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Her şeyden önce, dişi köpeğin seksüel cazibesini yitirmesi önemli bir kayıp olarak durmaktadır. Bu durum, köpeğin psikolojisini etkileyen unsurların başında gelmektedir. Bu bağlamda, hayvan sahiplerinin kısırlaştırma işlemlerinin kalıcı bir teknik olduğu konusunda bilgili olması gerekmektedir.

Kısırlaştırma işlemlerinin ardından köpeklerde ciddi kilo artışı yaşanmaktadır. Hatta, birçok köpek sahibi, köpeklerinin kilo alacağı endişesiyle bu işlemden kaçarlar. Bilhassa yaşlı köpekler kısırlaştırıldıkları takdirde genç köpeklere kıyasla daha çok kilo alırlar. Kısırlaştırmanın yaratmış olduğu sorunlardan birisi de idrar tutamama olmaktadır. Bu işlem sonrasında köpekte herhangi bir nörolojik problem olmadığı halde özellikle uyku sırasında idrar tutamama sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu durumun sebebi ise ovario- histerektomi sonrası gelişen üretral sfinkterik yetmezlik olarak bilinmektedir. Bu konuyla alakalı olarak İsviçre’de bir çalışma yapılmıştır. Buna göre, kısırlaştırılan 412 adet köpeğin 83 tanesinde operasyon sonrası idrar kaçırma problemi meydana gelmiştir. Son olarak, kısırlaştırılan köpeklerin deri ve kıllarında bazı değişikliklerin olduğu bilinmektedir. Bilhassa, tüylerin uzamasında yavaşlamaya rastlanmaktadır.

 

Bize Yazın