Telefon
WhatsApp
Kangalların En Verimli Beslenme Şekli
Kangalların En Verimli Beslenme Şekli

Kangalların En Verimli Beslenme Şekli


Beslenmede Genel İlkeler; Günde bir öğün sağlıklı yetişkin köpekler için yeterlidir. Ancak, bu yemek her gün aynı saatte verilmelidir. Bu yemeği akşam saatlerine doğru yapmak uygundur. Yavru köpekler, genç köpekler ve aşırı çalışan köpeklere günde iki öğün verilmelidir. Yine, iştahsız yaşlı köpeklere iki öğün verilmelidir. Kangal köpekleri için bozuk gıdalar ve sivri uçları iyi kırılmamış kemikler verilmemelidir. Gıda Kapları hijyenik olmalıdır. İçme suyu, köpeğin sürekli olarak bulunduğu bir yerde olmalı veya günde en az üç kez bir kapta verilmelidir.

KANGAL YAVRUSU NE YER?

Kangal Yavrularının Beslenmesi; Yavrular 4. haftadan itibaren önlerine konulan sütü içebilirler. 3-4 haftalık olana kadar emmelidirler. Yavru köpekler 3 haftalık olduklarında, annelerinin sütüne veya süt yerine geçen ürünlere ek olarak çeşitli yiyeceklere alışkın olmalıdırlar. 6 haftalık olduklarında sütten kesilir ve annelerinden ayrılırlar. Sert yiyeceklerden kaçınılmalıdır çünkü dişleri bu yaştan önce tam olarak gelişmemiştir.

Genç Kangalların Beslenmesi; 3 aylık olana kadar genç köpeklerde günde 4-5 kez; Günde 3 defa 3-5 kez; Yiyecekler 5-10 ay boyunca günde iki kez, her gün mümkün olduğunca aynı zamanda verilmelidir. Büyüyen yaştaki köpeklere ihtiyaç duyduklarından daha fazla yiyecek verilmemelidir çünkü çok hızlı büyüme iskelet bozukluklarına neden olabilir.

Yetişkin Kangalların Beslenmesi; Ergin Kangallar günde bir kez ve her gün aynı saatte beslenmelidir.  Diyetin 1 / 3'ü et, 1 / 3'ü tahıl ve sebze ve 1 / 3'ü su olmalıdır. Yetişkin köpeklere yal adı verilen arpa unu sıcak suyla bir hamur haline getirilerek elde edilen 2 kg ürün verilir. Ayrıca haftada 3 kez 25 g et ve haşlanmış, çok sert olmayan kemikler verilir.

Yaşlı Kangalların Beslenmesi; Yaşlı Köpeklerde sindirim aktivitesinin düşük olması nedeniyle besin açısından zengin ve sindirimi kolay ürünler verilmelidir. Yaşlı köpeklerin düşük enerji ihtiyacı vardır, bu nedenle yemeklerde kalite artırılırken miktar azaltılmalıdır. Zayıf koku duyusundan dolayı anoreksiya olabilir, bu durumda yiyeceklerin lezzeti arttırılmalıdır. Dişlerdeki bozulma nedeniyle sert gıdalardan kaçınılmalıdır.

KANGAL BAKIMINDA İDEAL METOTLAR

Köpeklerin rahat hareket edebilmesi için yeterli genişlikte bir ortam sağlamak önemlidir. Köpeklerin sağlığını korumak için, özellikle dışarıda yaşayanlar için sık sık tımar işlemi yapılmalıdır. Cildin ter bezleri olmadığı için terlemezler. Bununla birlikte, bol miktarda yağ bezi vardır. Derilerini ve ciltlerini korumak için cildinden yağlı bir madde salgılarlar. Bu yağlı madde cildini nemli tutar ve korunmasını ve çatlamasını önler. Köpek yıkandığında, bu yağlı madde de cilde zarar vereceği için yıkanacaktır.

KANGAL EĞİTİMİNİN ÖNEMİ VE YÖNTEMİ

Kangal Köpeklerin eğitimi, köpek eğitiminde kullanılan temel eğitim tekniklerinden farklı değildir. Bununla birlikte, Kangallar mizaçları açısından özgür ruhlu ve lider çoban köpekleri olduğundan, sıkı eğitime ihtiyaç duymadan işlerini iyi yapabilirler. Kangalların eğitimi hakkında farklı görüşler vardır. Ziraat Mühendisi ve Kangal Köpek kitabının yazarı Orhan YILMAZ, bazı temel eğitimler dışında Kangallara katı bir eğitim verilmesine karşı olduğunu söyledi. Doğan Kartay, Kangalların bir Polis Köpeği ve Arama ve Kurtarma Köpeği olarak çok başarılı olabileceğini söylüyor. Özel olarak eğitilmiş veya çoban köpeği olsun, temel eğitim sağlamak gerekir. Öncelikle eğitim sürecinde sabırlı olmak gerekir. Unutulmamalıdır ki; agresif bir eğitim metodunu benimsemek ve kısa zamanda kangalın eğitime yanıt vermesini beklemek gerçekçi olmayacaktır. Bu durumda Kangal sinirlenecek ve eğitim süreci daha da fazla zorlaşacaktır. Bu bakımdan sürekli sabırla ve şefkatle yaklaşmak eğitimde esas olmalıdır.

Bize Yazın