Telefon
WhatsApp
Kangalların Günlük Rutinleri
Kangalların Günlük Rutinleri

Kangalların Günlük Rutinleri


Özellikle dışarıdaki kır evlerinde bulunan ve bekçi olarak çalışan köpekler için, sağlıklarını korumak için tımar adı verilen temizlik günde bir kez uygulanmalıdır. Bakım için çeşitli fırçalar kullanılır. İçlerinde metal teller olanlar var. Köpeğin saçı uzun ve sert ise, metal fırçalar kullanılır. Fırça önce saç yönünde ve daha sonra ters yönde olmalıdır. Tüm yüzeyi taramak için uygulanmalıdır. Fırçalama sırasında kırılan ve dökülen tüyler parmak uçları kullanılarak temizlenmelidir. Tüyleri yumuşak ve ağır bir şekilde dökülen kangal köpeklerinde, parmaklar suya batırılarak parmaklar açık olarak temizlenmelidir. Aynı şekilde, Veteriner Hekimin önerebileceği bu suya bir dezenfektan ilave edilebilir. Bu el masajından sonra, tüm vücut bir kez fırçalanmalı ve özel taraklarla taranmalıdır. Köpeği sık sık yıkayarak temizlemek sağlık için zararlıdır. Kangal köpeklerinin derisinde bol miktarda yağ bezi vardır. Yağ bezleri cilde yumuşaklık ve parlaklık verir. Bol yıkama cildi kurutur, çatlatır, kılları matlaştırır ve deriyi çeşitli cilt hastalıklarına hazırlar.

Yıkama işleri veteriner hekim uygun gördüğü zaman saf zeytinyağı ile yapılan sabun ve ılık su ile yapılmalıdır. Köpek çok kirli değilse, ayda bir yıkanmalıdır. Yıkama köpeğin kuyruğundan başlar ve başa doğru devam eder. Bu arada, kulaklardaki ve gözlerdeki sabunlardan kaçınmaya dikkat edilmelidir. Yıkama sırasında kulaklar pamukla tıkanmalıdır. Bir köpeğin sağlığı, bazı organlarına bakarak kolayca anlaşılabilir.

SAĞLIKLI KANGALIN BELİRTİLERİ

Gözler: Pembe, sarı görünümlü ve parlak. Akıntı yok, gözler canlı ve dikkatli olmalı. Gözlerde herhangi bir hastalık olmamalıdır (katarakt gibi).

Kulak: İçi ve kenarları temiz. Akıntı olmamalı ve kulakta yabancı maddeler, lekeler, pire ve keneler gibi parazitler olmamalıdır.

Ağız: İç kısımlar sarı-pembe, dil açık kırmızı, ağızda kötü bir koku ve dişlerde tartar olmamalıdır.

Anüs: Anüs görünüm olarak normaldir ve temizdir. Kir ve parazitler görünmezdir.

Ayaklar: Tırnaklar normal uzunlukta, tırnaklar temiz, taban normal görünüyor ve kabuklanma yok. Köpeğin normal yürümesini zorlaştırmamak için tırnaklar makasla kısaltılmalıdır.

KANGAL YETİŞTİRİCİLİĞİNDE KULLANILAN MATERYALLER

Barınaklar: Barınaklar tek ve kolektif tarım için farklı yapıdadır. Tek bir köpek için bir kulübe şeklinde bir barınak yapılmalıdır. Bu kulübeler ahşap, betonarme veya plastik olabilir. Kulübelerin çatı kısmı eğimlidir ve çıkıntılı bir bölüm olmalıdır. Çatı, sac, otermit veya oluklu mukavva ile kaplanmalıdır. Bu kulübelerde düz, boyalı, tırnak çıkıntıları ve kıymıklar olmamalıdır. 1 m uzunluğunda ve 90 cm yüksekliğinde bir köpek kulübesi yapılabilir. Kulübenin içi ve dışı, kötü hava koşullarının korozif etkisini ve parazit yuvalarının oluşumunu önlemek için boyanmalıdır.

Köpeklerin toplu olarak barındırılması için, barınakların genellikle hayvanın açık havaya girebileceği bir bölüme sahip olması gerekir. Ayrıca doğum bölümleri ve çiftleşme bölümleri olmalıdır. Bu bölmeler aynı çatı altında ve ortada 2 m'lik bir koridor ile birbirine bitişik olmalıdır. Koridorun sağında ve solunda 3 - 5.5 m kulübe vardır ve kulübe 2,5 m yüksekliğinde olmalıdır. Kulübeler parlak olmalıdır. Kulübelerin önündeki dış yürüyüş yolları 2,5 x 5 m genişliğinde ve uzunluğundadır ve köpeğin etrafta zıplamasını önlemek için 180-200 cm yüksekliğinde olmalıdır.

Gıda Kabı: Krom çelik, kalın duvar ve 3 lt kapasiteli olmalıdır. Her yemekten sonra sabunlu suyla iyice yıkanmalı ve bol suyla durulanmalıdır.

Su Kabı: Bu malzeme paslanmaz çelik veya galvanizli sacdan yapılmalıdır (beton veya mermer olabilir). Su kabı en az 15 lt olmalıdır. Her zaman temiz tutulmalı ve temiz su ile doldurulmalıdır.

Bize Yazın