Telefon
WhatsApp
Kangalların Karakteristik Yapıları
Kangalların Karakteristik Yapıları

Kangalların Karakteristik Yapıları


Kangal köpekleri çok akıllı, hassas ve naif bir ruh yapısına sahiptir. Çok cesur, güçlü, çevik ve hızlı koşan bir hayvandır. Verilen görevi hayatı pahasına olsa bile yerine getirir. Sevinçlerini ve üzüntülerini kolayca gösterirler. Sertliği ve yumuşaklığı ifade eden kelimeleri anlıyorlar ve övülüp sevildiklerini biliyorlar. İyi niyetli ve kötü niyetli insanları hemen anlarlar. Sevdikleri insanları çok kıskanırlar. Çocuklara ve kadınlara karşı çok uysaldırlar.

KANGALLARIN MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Vücut ağırlığı özel, bakımlı ve yetişkin Kangallar

  • Erkekler: 100 kg
  • Dişiler: 75 kg

Kırsal alanlarda yetişkin Kangallar:

  • Erkekler: 50-75 kg
  • Dişiler: 40-60 kg

Dikey yükseklik:

  • Erkekler: 75-90 cm.
  • Dişiler: 70-80 cm.

Özel bakım görmüş yetişkin erkek 100 cm'yi geçebilir. Vücut uzunluğu yükseklikten 0-15 cm daha azdır.

KANGAL BESLEMENİN ZORLUKLARI

Büyük ırklar, küçük ırkların aksine, çok katlı evlerde bakılması daha zor olan köpeklerdir. Uzun yürüyüşler günlük eğitim ihtiyaçları, diğer canlılarla sosyalleşme ihtiyaçları ve kas ve iskelet sağlığı açısından önemlidir. Küçük ırklara ek olarak, sokakta kaçan insanlar korkusu, büyük köpekleri tehdit olarak algılayan ve saldıran sokak köpekleri gibi belirli zorluklar (özellikle köpekleri bilmeyenler tarafından) listelenebilir. Ayrıca, bir yere götürmek gerektiğinde, toplu taşıma, ticari taksi gibi tesislerde çok sınırlıdır. Genel olarak, köpeğinize uyacak kadar büyük özel bir aracınız olmalıdır.

Beslenme, sadece kangal ırkta değil, aynı zamanda tüm hızlı büyüyen ve dev ırklarda da gelişme çağında çok önemlidir. Köpekler Etobur (etobur) ve Omnivor (omnivore) arasındadır. Bu nedenle, protein ağırlıklı ama dengeli bir diyetle beslenmek gerekir.

Yetersiz beslenme sonucunda "O" bacak veya "X" bacak gibi açısal deformiteler oluşabilir. Dev ırklarda, özellikle uzun kemiklerde büyüme plakları 18 veya 20 ay boyunca kapanmayabilir. Bu nedenle, bu cins köpeklerin 18 aylık olana kadar kaliteli dengeli bir gıda ile beslenmesi tavsiye edilir. Kesinlikle, kalsiyum ve fosfor gibi takviyeler doktorun kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Beslenme özellikle yavrularda önemlidir. Tüm memeliler gibi, doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde gelen süt (ağız sütü, kolostrum), köpeğin sonraki dönemleri için hayati önem taşır ve bağışıklık sistemi için temel elementler içerir. Kolostrum' u mevcut bilim ile kopyalayamıyoruz. Bu nedenle doğumdan sonraki en az 45-60 gün anne sütü çok önemlidir. Sütten kesilmiş yavrular dişleri çıkarken "büyük cins yavrulara" geçmelidir (Puppy Large Breed). İlk 3 ay boyunca günde 4 kez, daha sonra 6. aya kadar günde 3 kez, 6-18. Aylar arasında günde iki kez ve 18 aydan sonra günde bir kez beslenmelidir.

Öte yandan, hamilelik ve emzirme döneminde, anneye yüksek protein ve yüksek yağ, tercihen 'büyük cins anne köpek maması' (Büyük Irk Anne Köpek Maması) veya büyük cins köpek maması ile beslenmelidir. İlk 48 saatte ani kalsiyum düşüşüne kadar komplikasyonlardan kaçınılmalıdır. 18 aylıktan büyük dişi ve erkek kangallara 'yetişkin büyük cins köpek maması' (Yetişkin Büyük Irk) verilmelidir. Unutulmamalıdır ki, son yıllarda tüm yaşam evrelerinde verilebilecek özel yiyecekler, köpek yavrularının, annelerin, babaların ve küçük / büyük ırkların birlikte yaşadığı evlerde köpek sahiplerine kolaylık sağlamıştır.

Yal, arpa unu su ve tuz ile karıştırıp kaynatmak ve çoğunlukla Anadolu'da sığır beslemek için kullanılan bir çeşit karışımdır. Dolgunluk için verilen yalın sadece günlük diyetiyle birlikte verilmelidir. Günlük ihtiyaç duyduğu hayvansal proteini süt, yumurta balığı veya kırmızı / beyaz etten alması gerekir. Ticari gıdalarda, bu elementler tam ve dengeli bir şekilde bulunur.

Bize Yazın