Telefon
WhatsApp
Sivas Kangalının Tarihçesi
Sivas Kangalının Tarihçesi

Sivas Kangalının Tarihçesi


Türkiye’ de ve köpek kelimeleri söylendiği zaman hemen hemen herkesin aklına gelen muhteşem Sivas Kangal köpekleri gelmektedir. Türk kangalı adıyla da bilinen bu büyük köpekler, genleri tezat oluşturan yumuşak bir karaktere sahiptir. Ne yazık ki, ülkemizdeki hayvan hakları koruyucularının tüm yasaklarına ve çabalarına rağmen, hala yasadışı köpek dalaşlarında kullanılmaları, bu yumuşak huylu, sevgi dolu köpeklerin insanlar arasında agresif olarak görülmesine neden oluyor, Kangal köpeğiyle tanışan herkes bu dev köpeklerin ne kadar yumuşak başlı olduklarından söz ediyor. Dünyanın birçok yerinde günümüzde çok popüler olan Sivas Kangal ırkı ülkemizin en tanınmış hayvanlarından birisidir.

SİVAS KANGALININ KÖKENİ

Sivas Kangal köpeğinin kökeni hakkında kesin bir bilgi yoktur, cinsin kökeni hakkında bazı söylentiler vardır. Bununla birlikte, Kangal Kaymakamlığı'nın resmi internet sitesinde, 11 Temmuz 2003 tarihinde düzenlenen 1. Uluslararası Kangal Köpek Sempozyumu'nun son bildirisinde "büyük Türk göçleri sırasında Türkistan'dan Anadolu'ya getirilen bir köpek ırkı" olduğu kabul edildi. Açıklama ile ırkın kökeninin Türkistan olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, rivayetler yerine, bu resmi bilginin ırkın kaynağı olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Kangal Kaymakamlığı, Türk Patent Enstitüsü'ne 2001 yılında başvurmuş ve ırk 2002 yılında tescil edilmiştir.

SİVAN KANGALININ NİTELİKLERİ

  • Sivas kangal, “dev köpekler” grubunda gerçekten büyük bir köpek ırkıdır.
  • Sivas Kangal köpekleri dişilerde 72-77 cm ile erkeklerde 77-86 cm arasındadır.
  • Ağırlıkları dişilerde ortalama 41-54 ve erkeklerde 50-66 kilodur.
  • Tüyleri orta uzunlukta, çift katmanlı, yoğun ve serttir.
  • Sivas kangal köpeklerinin tüyleri açık sarı, kahverengi, kirli beyaz veya gridir.
  • Sivas Kangalının yüzleri siyahtır.
  • Başlarına göre küçük olarak adlandırılabilecek kulakları düşüktür. Bu arada, Sivas Kangal köpeklerinin kulaklarını kesenler var ve bu etik ve vicdani kabul edilebilir bir uygulama değil, ülkemizde de ne yazık ki yasal olarak yasaklanmış değil.
  • Kuyrukları çok uzun değil. Kangal köpekleri, dikkatli olduklarında kuyruklarını bükülmüş tutarlar ve rahat olduklarında genellikle kuyruklarını sarkık tutarlar.

Kangal köpeğinin en göze çarpan niteliği karakteridir. Çünkü kangalın karakteri fevkalade mükemmeldir. Sivas kangal köpekleri çocuklarla çok iyi anlaşıyor, bu yüzden çocuklu aileler için çok dostça bir arkadaştır. Kediler ve yabancılarla olan ilişkileri ortalamadır. Sivas kangal köpekleri gereksiz yere havlama eğilimi göstermez, bu köpekler genellikle sessizdir. Kangal köpeklerini eğitmek oldukça kolaydır, bazen eğitilmesi zor olabilir, ancak yeni komutları öğretmekte tutarlıysanız kesinlikle öğreneceklerdir. Bu arada, olumlu eğitim, yani köpek eğitiminde ödüllendirici eğitim tercih edilmelidir. Sivas kangal köpekleri atalet sahibidir, bu yüzden çok oyuncu oldukları söylenemez.

Bu büyük köpekler yalnızlığı severler ve birçok köpek ırkına kıyasla bağımsızlıklarına çok düşkündürler. Aslında, bu hemen hemen tüm çoban köpeklerinde görülen bir karakter özelliğidir, çünkü çoban köpekleri, karakterlerinde önemli bir faktör olan sürüleri sürerken kendi kararlarını vermek ve uygulamak içgüdüsündedir.

Kangal, dünyanın en iyi bekçi köpeklerinden biridir. Bölgesel bir cins olan bu ırkın, gözlem yeteneği ve koku hissi çok gelişmiştir. Bütün bunlar Sivas kangalını mükemmel bir bekçi köpeği yapıyor.

Sivas kangal, hayvan sürüsü ve korunmasında dünyanın en başarılı köpek ırklarından biridir, bu nedenle Sivas kangal köpekleri sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok yerinde çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Kangal köpeklerinin ısırma potansiyeli düşüktür, büyüktürler, ancak sakindirler ve sebepsiz saldırganlık göstermezler. Bu büyük köpekler apartman hayatı için çok uygun değildir, dairede sıkılabilir ve mutsuz olabilirler. Sivas kangalı için en uygun yaşam alanı bahçe evidir.

Bize Yazın