Telefon
WhatsApp
Yavru Kangal Bakımı Nasıl Olmalı?
Yavru Kangal Bakımı Nasıl Olmalı?

Yavru Kangal Bakımı Nasıl Olmalı?


Yavru kangal sahibi olmayı düşünenlerin her şeyden önce onlara iyi bakabilecekleri konusunda kendilerinden emin olması gerekmektedir. Çünkü, yavru kangallar, oldukça zeki ve akıllı hayvanlar olmalarına rağmen bilhassa küçük yaşlarda ciddi bakım ihtiyacı hissederler. Bu noktada, yavru kangal sahiplerinin onlarla ilgilenmesi gerekmektedir.

Yavru kangal bakımı için barınaklar son derece önemlidir. Barınakların hem temiz hem de en uygun koşullara sahip olması gereklidir. Pis, bakımsız, hiçbir ihtiyacın giderilmediği barınaklarda yaşayan kangal yavrularının çok zor bir hayatı olacaktır.

Yavru Kangal Barınağı Nasıl Olmalıdır?

Barınakların yavru kangalın yetiştirilme amacına ve şekline göre farklı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bilhassa barınak yapısı ve yeri; köpeğin yetiştirilme tarzına göre farklılık göstermelidir. Bu noktada, tek veya toplu yavru kangal yetiştiriciliğine göre barınakların farklı olacağını ifade etmek gerekir. Tek köpek için yapılacak barınak; kesinlikle kulübe şeklinde olmalıdır. Ahşap, betonarme veya plastikten yapılan bu kulübeler sayesinde yavru kangalların rahat ve huzurlu bir yerde yaşaması sağlanacaktır.

Kulübenin çat kısmının meyilli olmasının yanı sıra öne doğru çıkıntılı bir bölmeye sahip olması gerekmektedir. Buna ek olarak, çatının sac, atermit veya ondülin ile kapatılması şarttır. Kapının ayarlanabilir nitelikte olması dikkat edilecek bir diğer husustur. Kulübelerin içinin boyalı ve düz olması gerekliliğinin yanı sıra içerisinde herhangi bir çivi veya kıymık çıkıntısının olmamasına dikkat edilmelidir.

Kulübe inşa edilmesi sırasında hayvanın cüssesine göre hareket edilmelidir. Hayvanın rahatlıkla yatabileceği ve içerisine girip çıkarken asla zorlanmayacağı türden bir kulübeye sahip olmak amaçlanmalıdır. Köpek kulübesi; bir metre uzunluğunda ve 90 cm yüksekliğinde yapılabilir. Yavru kangal; kulübenin içerisinde ayağa kalkabilmeli ve hareket edebilmelidir. Son olarak, kulübenin içerisinin ve dışarısının kötü hava koşullarının etkisini en aza indirmek adına boyanması ve bu sayede herhangi bir parazit yuvasının oluşmasının önüne geçilmelidir.

Köpeklerin tek olarak bakılabildiği gibi toplu olarak bakılmasına da rastlanmaktadır. Ancak, toplu olarak bakılması planlanan köpekler için köpek sayısına göre bir kulübe oluşturulmalıdır. Her şeyden önce, kulübenin periyodik temizlik için uygun hale getirilmesine çalışılmalıdır. Kulübe; temizlik işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi için sökülüp takılacak şekilde inşa edilmelidir. Köpeklerin yattığı zeminin topraktan biraz yüksek olması, kulübenin içerisinin sağlam bir şilteden ibaret olması, kulübenin içerisinin her hafta düzenli olarak havalandırılması tavsiye edilmektedir.

Yavru Kangal Bakımında Hangi Hususlara Dikkat Edilmelidir?

Yavru kangal bakımı için kaç tane köpek besleneceğine göre hareket edilmelidir. Toplu olarak hayvan bakılan yerlerde köpeklerin soğuk havalarda girebilecekleri bir bölümün olması gerekmektedir. Buna ek olarak, doğum ve çiftleşme bölmeleri de olmalıdır. Tüm bunların yanı sıra barınaklar sık aralıklarla yıkanmalıdır.

Barınak dışında yavru kangal bakımında önemli olan farklı hususlar da bulunmaktadır. Örneğin, yemek kabı; krom çelikten yapılmalı ve üç lt kapasiteye sahip olmalıdır. Buna ek olarak, su kabının paslanmaz çelikten veya galvanizli sacdan yapılması gerekmektedir. Su kabının ihtiyaçlara göre en az 15 lt olmasına dikkat edilmelidir. Beş mm kalınlığında, yumuşak köseleden yapılmış deri tasmanın varlığı da son derece önemlidir. Köpeğin boyun çapına göre ayarlanabilen deri tasma; ne boynu sıkacak ne de boyundan kolaylıkla çıkacak nitelikte olmalıdır. Tüm bunların yanı sıra, köpeği sevk için kullanılan bir gereç olan sevk kayışının varlığı son derece önemlidir.

Son olarak, bağlama zinciri başta olmak üzere ağızlık, tarak, fırça ve mandal gibi araç gereçlerin de yavru kangal bakımında gerekli olduğunu ifade etmek gerekir.

 

Bize Yazın