Telefon
WhatsApp
Yavru Kangal Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Yavru Kangal Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yavru Kangal Seçimi Nasıl Yapılmalı?


Yavru kangal sahibi olmak; birçok kişinin hayalleri arasında bulunmaktadır. Ancak, yavru kangal sahiplenmek isteyenlerin bu konu hakkında iyi düşünmüş olması gerekir. Çünkü, bu iş oldukça ciddi bir sorumluluktur. Bakımı, beslenmesi, çiftleştirilmesi, hastalıkları, aşısı ve daha birçok hususundan dolayı yavru kangal bakmak zor bir süreci ifade etmektedir. Buna ek olarak, hayvanın ne amaçla ve nerede bakılacağı gibi hususlar da önem taşımaktadır. Sürülerin korunması amacıyla veya kendisine arkadaş olsun diye kangal sahiplenmek isteyenlerin amaçlarına kesin olarak karar verdikleri takdirde herhangi bir sorun yaşamaları mümkün değildir. Bu noktada, birçok kişinin yavru kangal seçiminin nasıl yapılması gerektiğine dair aklında soru işaretleri bulunmaktadır.

Yavru Kangal Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Yavru kangal almayı düşünenlerin bu kararlarından emin olması şarttır. Söz konusu kangal yavrusu büyüyerek ilerleyen yıllarda kendilerine arkadaşlık edecektir. Bir başka deyişle, bu kararın ömür boyu devam edecek bir süreç olduğunu söylemek gerekir. Yavru kangal almadan önce onların bakımları ve beslenmesi başta olmak üzere muhtemel hastalıkları ve davranışları hakkında bilgi sahibi olmak şarttır. Aksi takdirde, hayvanın bilinçsiz ellerde istemeden de olsa kötü muamele yaşayacağını söylemek gerekir.

Yavru kangal sahiplenmek isteyenlerin hayvanı ne amaçla kullanacakları konusunda kesin kararlı olmaları gerekmektedir. Birçok kişi, sürü koruması başta olmak üzere bekçi veya ailesine bir dost olarak katılması için yavru kangal sahiplenmektedir. Bu hususa karar verilmesinin ardından yavru kangalın sahibi olma sorumluluğuna erişilecektir. Yavru kangalın bir anne veya baba kazanması oldukça önemli bir husustur.

Sürü için yavru kangal almayı düşünenlerin her şeyden önce alacakları yavru kangalın sürüye gitme konusunda deneyimi olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu görevde başarılı olmuş bir yavru kangalın sahiplenilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra, bekçi köpeği olarak kullanılacak yavru kangalın yetiştirilme şekli oldukça önemlidir. Bu tür hayvanların çok fazla sosyal olmaması gerekir. Ayrıca, tek bir kişi tarafından bakılmaları gerekmektedir. Hayvanın yiyecek ve diğer temel ihtiyaçları aynı kişi tarafından karşılanmalıdır.

Ailesine bir dost kazandırmak amacıyla yavru kangal sahiplenmeyi düşünenlerin sayısı pek az değildir. Bu noktada, yavru kangalın ilerleyen zamanlarda aileyle bütünleşeceğini ve ailenin bir parçası olacağını unutmamak gerekir. Bu noktada, yavru kangallar, her zaman en doğru tercih olmaktadır. Çünkü, onlardaki karakter ve zeka yapısı başka hiçbir hayvanda bulunmaz. Hayvanların bilhassa kadınlarla ve çocuklarla olan iletişimi ve onları sahiplenmesi en üst seviyededir.

Yavru Kangal Seçimi Gelişigüzel Yapılır Mı?

Yavru kangal seçiminde dikkat edilmesi gereken farklı hususlar da bulunmaktadır. Her şeyden önce, yavru kangalların en az iki ay anne sütü emmiş olmasına çok dikkat edilmelidir. Sahiplenmek amacıyla kangalların anne sütünden kesilmesi asla tavsiye edilmez. Gerektiği zamanda anne sütü almayan yavru kangalların gelişimi normal bir şekilde olmayacaktır. Kuru mama veya kuru konserve mama tüketirken sıkıntı yaşayacaklardır.

Tüm bunlara ek olarak, yavru kangal sahiplenmek isteyenlerin ekonomik olarak belirli bir yeterlilikte olması gerekir. Yavru kangallar büyüyene kadar sürekli beslenmelidirler. Bu noktada, mama ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. İlk aylarında sürekli olarak beslendikleri hesap edildiğinde sahiplerinin beslenme giderlerini karşılaması şarttır.

Yavru kangal sahiplerinin hayvanın kalması adına uygun bir barınak hazırlaması şarttır. Bu barınakta kaç hayvanın kalacağı çok önemlidir. Buna ek olarak, hayvanın rahatlıkla hareket edebileceği ve kendisini huzursuz hissetmeyeceği bir ortam olmasına önem verilmelidir. Son olarak, isteyenler, yavru kangalın kısırlaştırma işlemlerini de yaptırabilirler.

 

Bize Yazın