Telefon
WhatsApp
Yavru Kangal Tüy Döker Mi?
Yavru Kangal Tüy Döker Mi?

Türkiye'nin en çok gurur duyulan ve en çok güvenilen köpek türlerinden olan kangal köpekleri ve kangal yavruları tüy döker mi?


Yavru kangal tüy dökmesi nedeni ile ev içerisinde bakımı uygun değildir. Diğer köpek cinslerine bağlı olarak daha az tüy dökerler. Düzenli olarak bakımı sağlanır ise daha az tüy dökmesi sağlanabilir. Haftada iki kere fırçalanarak tüylerine bakım uygulanabilir. Doğada da yaşayan türleri bulunduğu için özel ilgiye çok ihtiyaç duymazlar. Ancak özel bahçede bakılan kangalların tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi önemlidir. Kişiler yavru kangalların tüy dökmemesi adına düzenli olarak banyo yaptırmayı düşünebilirler. Kangalların hiçbir yaşta yıkanılması tavsiye edilmemektedir. Bu köpeklerin ter bezleri mevcut değildir ve asla terlemezler. Postları oldukça özeldir ve korunması için yağ bezlerinden özel olarak madde salgılanır. Banyo yaptırılması halinde salgılanan bu madde temizlenir ve köpeklerin cilt sağlığı bozulur. Bu nedenle yıkanması tavsiye edilmez.
 

Yavru Kangal Bakımı

 
Yavru kangal bakımı diğer köpek cinslerine kıyasla oldukça kolaydır. Tüy döktüğü için evde beslenmesi tavsiye edilmez. Geniş bahçeli evlerde bir kulübe içerisinde beslenebilir. Hareketli bir köpektir, bu yüzden geniş bir hareket alanına ihtiyaç vardır. Korumacı bir köpektir ve bahçede güvenlik amacı ile bakılabilir. Tilki, çakal, kurt gibi hayvanlara karşı koruma sağlayan bir köpektir. Kötü hava şartlarına karşı dayanıklıdır. Bu yüzden, dışarıda bakılması uygundur. Geniş bir köpek kulübesinde bakılabilir. Fakat ilgi isteyen bir köpektir, bu yüzden vakit ayırmak gereklidir. Eğer gün içerisinde vakit ayrılmaz ise sıkılabilir ve farklı alışkanlıklar edinebilir. Kazma, havlama ve çiğneme gibi alışkanlıklarla çevreye rahatsızlık verebilir. Bu yüzden her gün belirli zamanlarda ilgi verilmesi gereklidir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde daha fazla tüy döker. Bu mevsimlerde tüyleri haftada üç ya da dört kez taranarak bakım sağlanabilir. Beş dakika boyunca fırçalamak yeterli olacaktır.
 
 

Bize Yazın