Telefon
WhatsApp
Damızlık Kangal Köpeğinin Özellikleri
Damızlık Kangal Köpeğinin Özellikleri

Damızlık Kangal Köpeğinin Özellikleri


 • Kafa: Büyük, uzun ve çıkıntılı V-şekilli; burun, orta uzunluk ve künt; ağız büyük; burun, ağız ve göz çevresi siyahtır.
 • Gözler; Koyu ve kahverenginin farklı tonları
 • Kulaklar; geniş, uzun ve sarkık
 • Boyun; güçlü kafa ve vücut bağlantısı
 • Göğüs; geniş ve derin
 • Karın; ince ve düz
 • Kuyruk; büyük, uzun, arkada 360 dereceye kadar kavisli
 • Bacaklar; uzun, güçlü; pençeleri büyük ve güçlü, bazılarının arka ayaklarında çift mahmuz vardır.
 • Tüyler; parlak, kısa, sık; açık bejden gri-sarı-beyaz renge kadar değişen tonlarda; burun, ağız, kulaklar ve göz çevresi kırmızı renktedir, bacakların alt kısımları ve pençeleri, özellikle ön bacaklar beyaza yakındır.
 • Gelişmiş koku hissi
 • Geceleri daha aktif, sürü hareketlerine daha uyumludur.
 • Vahşi hayvanlara ve kötü niyetli kişilere karşı saldırgandır.
 • Onurlu, bilgili ve akıllıdır.

KANGALLARIN ÜREME PERİYODU

Bir buçuk yaşındaki erkek köpek çiftleşmeye uygun yaşlara ulaşmıştır; Bu yaştaki erkek Kangal Köpeğinin yapısı tamamen gelişmiştir. Dişi 10-12 aylıkken öfke göstermeye başlar, ancak dişi gelişimi 18 aya kadar sürdüğü için, 12 aylıkken çiftleşmek elverişsizdir. Dişiler yaklaşık 180 günde bir östrus dönemine girerler. Öfke süresi yaklaşık 10-21 gün sürer. Kızgın dişi anormal davranış gösterir; Evinden çıkmak ester, kapı ve pencerelere tırmanır ve emirlere uymaz. Dişiler şişer, kızarır ve öfke sırasında sümüksü, şeffaf, kanlı bir sıvı salgılar. Bu sıvının yaydığı kokuyla erkek köpekleri çeker.

Kangallarda zorunlu olmadığı sürece, yakın akrabalar ile çiftleşmez. Köpekler çiftleşmeden bir süre önce birbirlerine alışmaları için kapalı bir yerde bir araya getirilir. Çiftleşme 20-30 dakika arasında gerçekleşir. Çiftleştikten sonra hamile kalan kadın sakinleşir ve uysal olur. Döllenmenin dişi köpek sakinleşip erkek köpeği reddettiğinde gerçekleştiği anlaşılabilir.

Kangallarda hamilelik yaklaşık 58-63 gündür, yani 9 haftadır. Bu süre, dişinin yaşı, sahip olduğu gebelik sayısı ve beslenme durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Hamileliğin ilk ayında fiziksel yapıda değişiklik olmaz. Bu aydan sonra karın hızla şişmeye başlar, göğüsler büyümeye ve sarkmaya başlar. Hamileliğin ilk ayından sonra, dişi için özen gösterilmeli, aşırı sıcak ve soğuktan korunmalı, çok hareketli olmasına izin verilmemeli ve beslenmeye özel dikkat gösterilmelidir.

Dişinin huzursuzluğu, anoreksi, vücut ısısında bir düşüş ve göğüsten sarımsı bir sıvı, doğum anının yaklaştığını gösterir. Doğum, dişinin ağrısının artmasından yaklaşık 2-3 saat sonra gerçekleşir. Doğum genellikle normaldir. Dışarıdan müdahale gerektirmez. Yavrular, ortalama yarım saat arayla, jöle şeklinde bir sıvı ile doldurulmuş bir zarda doğarlar. Anne yavrularının derisini kendi çabasıyla keser, göbek kordonunu keser, yavruların tüm deliklerini temizler ve hem temizlemek hem de canlandırmak için yavrularını yalar. Çocuğun gözleri kapalıdır. Gözleri 9-10 günlükken açılır ve 12-14 gün arasında tamamen açılır. Kangallar genellikle bir doğumda yaklaşık 7-8 yavru verir.

KANGALLARIN KURDA GİTMESİ

Kurda Gitme ve Kurt Boğma, Kangal Köpekleri için kendini kanıtlamanın bir aracıdır. Kangalların en önemli ve bilinen özelliklerinden biri, sürüyü kurtlardan koruyabilmeleri ve bazen kurdu tek başına etkisiz hale getirebilmesidir. Kangallar genellikle cesur olsa da, her kangalın kurt boğması gibi bir şey yoktur. Kurt boğma sürecinde, köpekler boğuşma sırasında çok yaralanır ve yorulur. Kurt köpeği birkaç gün halsiz durur ve iyileşemez.

 

 

Bize Yazın