Telefon
WhatsApp
Kangal Besleyenler İçin Tavsiyeler
Kangal Besleyenler İçin Tavsiyeler

Kangal Besleyenler İçin Tavsiyeler


Yoğun tüy yapısına sahip Kangal ırkı haftada en az bir kez taranmalıdır. Her gün gözler, kulaklar ve ağız yıkanmalı; bunun yanı sıra koku, renk değişikliği gibi işaretler de kontrol edilmelidir. Ayda 2 kereden fazla yıkamak cilt ve saç sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olacağından, gerekmedikçe yıkamadan kaçınılmalıdır.

Asi, sert başlı ama kendi ailesini seven ve koruyan Kangal, doğuştan gelen bir tarla bekçisi ve çoban köpeğidir. Genetik mirası onu mükemmel bir sürü köpeği yapmıştır, ancak kentsel yaşamda gerekli olan "temel itaat" eğitimi için bir profesyonelden destek almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Köpek eğitiminde ana nokta sabır ve köpeğin ne yapabileceğini sormaktır. Unutulmamalıdır ki Kangal özgür bir köpektir.

Dünya genelinde yaşayan kangalların ortalama yaşamı bir önceki yüzyıla göre neredeyse iki katına çıktı. Antibiyotiklerin keşfi, ölümcül hastalıklara karşı aşılama ve iyi bakım; Kangal ırkı, kitaplarda yazılan 7-10 yıllık ortalama ömrünü neredeyse 15 yıla çıkarmayı başardı.

Kangal Çoban köpekleri, dünyada eşi görülmemiş bir köpek türüdür. Kangal Çoban Köpekleri çok cesur, çok hızlı ve çeviktir. Kadınlara ve çocuklara karşı çok iyi bir koruyucu ve kötü niyetli insanlara karşı son derece caydırıcı bir silah olan Kangal köpekleri çok zeki, ön sezgileri ve sahibine aşırı bağımlılıkları sayesinde vazgeçilmezdir. Kangal çoban köpekleri görevlerine çok sadıktır. Yüzyılların ihmaline rağmen, ne ırksal niteliklerinden ne de yüksek ruhsal yapısından en ufak bir taviz vermedi. Kan asaletine çok bağlıdır. Doğada özgür olsa bile başka bir etoburla çiftleşmesi mümkün değildir. 1975'te askeri amaçlar için eğitildi ve yüzyıllarca bu yönde eğitilen köpek ırklarından çok daha yetenekli olduğu kanıtlandı.

İYİ BİR KANGALIN NİTELİKLERİ

  • İstihbarat: Orta-yüksek seviye
  • Güvenilirlik: Sürüye ve sahiplerine zarar vermemelidir.
  • Dikkat: Görevine dikkat gösterilmelidir.
  • Koruma: Yabancıya bir tepki olmalı (havlama - saldırı).
  • Güç: Potansiyel düşmanı (kurt - hırsız) durduracak kadar güçlü olmalı.
  • Hız: Olası düşmanları kovalamak ve yakalamak için yeterince hızlı olmalıdır.
  • Cesaret: Cesareti en önemli özellik olarak söyleyebiliriz. Çünkü cesareti olmayan bir köpek, başka özelliği olsa bile etkili olamaz.

Tüm bu özellikleri Kangal köpeklerinde en üst düzeyde bulmak mümkündür. Bu özellikleri nedeniyle Kangal köpekleri her zaman dünya köpekleri arasında hak ettikleri değeri ve yeri koruyacaktır.

Kangal çoban köpeği, sürüyü yüzyıllarca çobanla birlikte kötü niyetli insanlardan ve vahşi hayvanlardan koruyan bir köpek ırkıdır. Varlığı Babil zamanından beri bilinmektedir. Bu köpekler savaş köpeği olarak kullanıldı ve aynı zamanda at ve aslan avında da kullanıldı. Kökeninin Sivas'ın Kangal İlçesinden geldiği tahmin edilmektedir. Buna rağmen Yozgat, Kayseri, Çorum, Tokat, Erzurum ve Erzincan'da saf kanlarla karşılaşmak mümkün. 17. yüzyılda Evliya Çelebi, seyahat ederken aslan kadar güçlü olarak tanımladığı bu köpekleri anlatıyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucularının bu köpeği onlarla birlikte Anadolu'ya getirdiğine ve Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa'ya yayılmasıyla, çoğu Avrupa Çoban Köpeğinin de bu cinsten türetildiğine inanılmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu dönemi arşivlerinde Kangal köpeklerinden bahsedilir. Kangal Çoban Köpeklerinin geçmişten günümüze kalıtımını bozmadan geldiği, koyun yetiştiriciliğinden geçimlerini kazanan ve dünyanın köpek ırkları arasında tek köpek ırkı olan çiftçilerin en güvenilir arkadaşı olduğu gerçeğine atfediliyor. Kangal köpekleri hayatının pahasına en zor iklim ve çalışma koşullarında verilen görevi yerine getirir.

Bize Yazın