Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeğini Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kangal Köpeğini Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kangal köpeği ne yer? gibi sorular özellikle yeni köpek sahiplenmiş kişiler tarafından sıkça sorulan sorulardandır. Tecilli bir ırk olan bu köpek cinsinin, özellikle gelişme döneminde nasıl beslendiği çok önemlidir. Hepçil ya da etçil olarak beslendiği bilinen bu köpek, özellikle proteine çok düşkündür. Doğumundan özellikle 1 ya da 1.5 ay içinde çok dikkat edilerek beslenmesi gerekir. Düşük protein aldığında gelişimini tamamlayamaz ve hastalanmaya başlar. Dengeli şekilde beslenen kangal köpekleri hem karakteristik hem de bedensel özellikleri açısından daha sağlıklıdır. Kaliteli mama ile beslenmeleri gerekir çünkü cinsi başkasına izin vermez. Takıl gibi gıdaları da tüketen bu köpek, kıymalı yemekler de yiyebilir.


Kangal Köpeği Ne Yer? 

Kangal köpeği ne yer? gibi sorular özellikle yeni köpek sahiplenmiş kişiler tarafından sıkça sorulan sorulardandır. Tecilli bir ırk olan bu köpek cinsinin, özellikle gelişme döneminde nasıl beslendiği çok önemlidir. Hepçil ya da etçil olarak beslendiği bilinen bu köpek, özellikle  proteine çok düşkündür. Doğumundan özellikle 1 ya da 1.5 ay içinde çok dikkat edilerek beslenmesi gerekir. Düşük protein aldığında gelişimini tamamlayamaz ve hastalanmaya başlar. Dengeli şekilde beslenen kangal köpekleri hem karakteristik hem de bedensel özellikleri açısından daha sağlıklıdır. Kaliteli mama ile beslenmeleri gerekir çünkü cinsi başkasına izin vermez. Takıl gibi gıdaları da tüketen bu köpek, kıymalı yemekler de yiyebilir.

Kangal Köpeği Özellikleri

Kangal köpeği özellikleri oldukça dikkat çekici ve merak edilen bir konudur. Birçok kişi kangalların hem fiziksel hem de karakteristik özelliklerine ilgi duyar. Bu konuda araştırma yapan kişiler, kangalların tıpkı insan gibi karakter özelliklere sahip olduğunun görebilir.

 1. En iyi bekçi köpekler arasında ilk sıradadır
 2. Rahat bir yaşam sürmesi için geniş bir bahçe daha iyi olacaktır
 3. Aşırı sıcak yerde bakılması mümkün değildir
 4. Saldırgan değillerdir ancak kışkırtıldıklarına saldırganlaşırlar
 5. Çok uzun kuyrukları yoktur
 6. Koku alma yeteneği en iyi gelişen hayvanlardan biridir
 7. Alıngan bir tür olduğu bilinir ve duyguları yoğun hisseder
 8. Çok uzun kuyruklu ve boyunlu değildir
 9. Tüyleri kahverengi, açık sarı gibi tonlardadır
 10. Özgürlüğüne düşkün bir köpek türüdür
 11. Yalnız kalmayı severler ve sadık bir yapıları vardır
 12. Çok fazla tüy dökme özellikleri yoktur
 13. Dişleri oldukça sert ve büyüktür

Kangal Köpeklerinin Çiftleşmesi

Kangal köpeklerinin çiftleşmesi için mutlaka belli bir yaşa gelmiş olmaları gerekir. Özellikle 1 buçuk sene olmadan çiftleşmeleri mümkün değildir. Eğer yaşını doldurmuşsa gelişimini de tamamlamış demektir. Gelişimini tamamladığı için de onu çiftleştirmeniz gerekir ancak fiziksel olarak da hazır olması gerekir. Özellikle yaz ve kış mevsimlerinde çiftleşme arzuları artacağı için bu aylara öncelik verilmelidir.

 

Bize Yazın