Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeğinin Yapısı
Kangal Köpeğinin Yapısı

Kangal Köpeğinin Yapısı


Kangal köpekleri; yapısı itibariyle bir aslanı andırmaktadır. En dikkat çeken özelliklerinin başında kıvrımlı ve yukarı doğru kalkık, halka biçimindeki dış görünüşü gelmektedir. Kangal köpekleri; yapı itibariyle üstün ırk sayılabilecek özellikler taşımaktadır. Bilhassa kuyruklarının yukarı doğru kıvrımlı olması ve çok devirli oluşu söz konusu özelliklerden yalnızca birkaçıdır. Kangal köpeklerinin çenesinin çok kalın ve güçlü olduğunu herkes bilir. Bu yüzden, tuttuğunu koparan bir köpektir. Dişleri de oldukça iridir. Çene ve burnunun orta uzunlukta olmasının yanı sıra burun kısmı küt, kulak kısmı ise düşük ve büyükçe nitelikler taşımaktadır. Bunun yanı sıra, kangal köpeklerinin kulakları yavru iken düzdür. Ancak, ergenlik dönemine girdikçe dalgalı ve orta boy üçgen şeklinde uçları yuvarlak kafasına yapışık ve sarkık bir görünüme sahip olmaktadır.

Kangal Köpeğinin Saf Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kangal köpeklerinin boyun kısmı hafifçe eğik olmakla beraber vücudun diğer kısımları gibi kaslı ve güçlüdür. Gövdesinin rengi kirli beyaz ve grinin açık ya da koyu tonlarında oluşuyla dikkat çekmektedir. Kangal köpeklerinin üst gövdesi kadar bacakları da oldukça kalın ve güçlüdür. Bilhassa ön bacakları oldukça kalındır. Bu yüzden, herhangi bir kavga sırasında ön bacaklarını kullanırlar. Ayaklarının iri yapılı ve kuvvetli olduğunu söylemek gerekir. Parmakları da siyah ve bombelidir. Postunun sık ve kısa olması dikkat çekici özellikleri arasında bulunmaktadır. Kangal köpeklerinin vücut rengi değişkenlik göstermektedir. Boz renginden çelik rengine kadar farklı alternatifler bulunmaktadır. Kangal köpeklerinin saf olup olmadığını belirleyen bazı hususlar bulunmaktadır. Vücut yapısında bu hususları görmek mümkündür. Yüzünde kangal beni varsa ya da üst damağında siyah leke bulunuyorsa bu özellikleri kangal köpeğinin saf olduğunu göstermektedir.

Kangal Köpeklerinin Bedensel Ölçüleri Nelerdir?

Kangal köpeklerinin vücut ağırlıkları yetiştirildikleri bölgeye göre farklılık göstermektedir. Örneğin, kırsal kesimde yetişen bir kangal köpeğinin erkek olanları 50-75 kg olmakla beraber dişileri ise 40-60 kg’dır. Bunun yanı sıra, özel bir şekilde yetiştirilen kangal köpeklerinin vücut ağırlığı daha fazladır. Erkekler 100 kg olurken dişileri ise 75 kg olarak yetiştirilmektedir. Düşey boy uzunlukları; erkeklerde 75-90 cm olmakla beraber dişilerde ise 70-80 cm olarak bilinmektedir. Özel bakımlı olarak yetiştirilen kangal köpeklerinin boy uzunlukları 100 cm’yi geçebilir. Beden uzunlukları ise boy uzunluklarından 0-15 cm daha azdır.

Kangal Köpeklerinin Karakter Yapısı Nasıldır?

Kangal köpeklerinin fiziki özellikleri kadar karakter yapısının da dikkat çekici olduğunu söylemek gerekir. Bu köpek ırkının her şeyden önce asla küçümsenmeyecek seviyede bir zekası bulunmaktadır. Aynı zamanda, alıngan ve hassas bir yapısı vardır. Cesur olmasının yanı sıra kuvvetli, çevik ve tehlike anında hızlı koşan özellikleri bulunmaktadır. Kangal köpekleri; tüm köpek türleri arasında kendisine verilen görevi sonuna kadar yapan köpek türlerinin başında gelmektedir. Sorumluluklarının farkında olan köpeklerdir.

Kangal köpekleri; duygularını göstermekten asla kaçınmaz. Hem sevinçlerini hem de üzüntülerini sonuna kadar belli etmektedir. İnsanların dilinden de en iyi şekilde anlamaktadır. Sert ve yumuşak sözleri çok iyi şekilde fark etmektedir. Övüldüklerinin veya eleştirildiklerinin farkında olurlar. Bu yüzden, kangal köpeklerini eğitirken çok dikkatli olmak gerekir. Onları sürekli eleştiren eğitmenlerinin dediklerini anlayacak ve bu duruma tepki koyacaklardır.

Kangal köpekleri; sahibine ve diğer sevdiği insanlara karşı oldukça bağlıdır. Onları, tıpkı bir insan gibi kıskanır. Çocuklarla ve kadınlarla olan ilişkileri çok iyidir. Çocukların kangal köpeklerinden korkmalarını gerektirecek bir durum yoktur. Tam aksine çocukları tehlike anında kangal köpekleri koruyacaktır.

Bize Yazın