Telefon
WhatsApp
Kangal Köpek Alacak Olanların Bilmesi Gerekenler
Kangal Köpek Alacak Olanların Bilmesi Gerekenler

Kangal Köpek Alacak Olanların Bilmesi Gerekenler


Kangal köpek sahibi olmak; birçok kişinin hayalidir. Bu noktada, bu köpeklere sahip olmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, kangal yavrularının ne zaman alınacağı önem taşımaktadır. Kangal yavrusu ortalama 45 günlük olduğu zaman alınmalıdır. Bunun sebebi, 45 günlük yavru köpeğin artık belirli bir gelişim sürecini geçirmiş olmasıdır. Her şeyden önce, anne sütüne ihtiyacı kalmamıştır. Kuru mama gibi ek besinlerle beslenebilir seviyeye gelmiştir. Önüne konan kaptaki yemekleri yiyecek fiziksel olgunluğa erişmiştir.

Kangal yavrularının beslenme sürecinin en iyi şekilde bilinmesi gerekir. Her döneme uygun olarak beslenmesi şarttır. İlk otuz gün boyunca anne sütüne ihtiyaçları bulunmaktadır. Bağışıklık sistemlerinin gelişmesi adına anne sütü çok önemlidir. Otuz günün geçmesinin ardından yavru kangallara bir veya iki öğünde ek besin verilebilir. Yavru kangalların 45 günlük oluşundan üç aylık olmasına kadar olan süreçte günde üç defa kuru mama verilmesi gerekli olmaktadır. Üç ve altı aylık arasındaki yavrulara günde iki, altı ay ve üzeri kangallara ise günde bir defa kuru mama verilmelidir. Tüm bunlara ek olarak, kangal köpeklerinin yanında gün içerisinde her zaman temiz su bulunmalıdır.

Kangal Yavrusu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kangal yavrusu seçmeyi düşünenlerin her şeyden önce kangal yavrusunun saf olup olmadığına bakması gerekir. Ancak, yavru kangala bakarak onun safkan olduğunu anlamak imkansızdır. Kangalın gelişim sürecini tamamlaması gerekmektedir. Her şeyden önce, alınması düşünülen yavru kangalın anne ve babasına bakılmalıdır. Onların saf kangal standartlarına uygun olması halinde yavru kangalın alınmasının önünde herhangi bir sorun kalmayacaktır. Ancak, bazı durumlarda anne ve babayı görmek mümkün olmayabilir. Bu gibi hallerde, yavru kangalın en az iki aylık olması gerekmektedir. Çünkü, yavru kangalların her biri, iki ayın ardından belirli gelişim süreçlerini tamamlamış olurlar.

Kangal yavrusu seçiminde anne ve babanın safkan kangal olması son derece önemli! Melez olduğu takdirde kangalın doğuştan gelen bazı fiziksel ve psikolojik özellikleri taşımayacağını ifade etmek gerekir. Bunun yanı sıra, yavru seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise yavrunun sağlıklı oluşudur. Sağlıksız yavrunun gelişim süreci asla istenildiği gibi olmayacaktır. Ayrıca, ölüme kadar gidebilecek rahatsızlıklar yaşamaları mümkün olacaktır. Yavru kangal seçiminde birçok kardeş arasından seçim yapılıyorsa orta büyüklükteki ve hareketli bir kangalı seçmek son derece doğru bir tercih olacaktır.

Kangal yavrusunun kilo alması son derece önemli bir husustur. Birçok kangal sahibi, köpeklerinin kilo alamamasından şikayet etmektedir. Bu noktada, yavru kangalın sağlıkla ilgili herhangi bir sıkıntısının olup olmadığına bakılmalıdır. İç ve dış parazitlerin varlığı halinde köpeğin kilo alamaması söz konusu olacaktır. Çünkü, bu tür parazitler yüzünden yavru köpek hem iştahsız hem de kilo alamayan bir yapıya bürünecektir. Bunun yanı sıra, yavru kangalın kilo alması için ona düzenli olarak mama verilmelidir. Her gün aynı saatte ve miktarda olmak şartıyla protein bakımından zengin ve besleyici mamalar verilmelidir.

Bazı kangal yavrularının iri oluşu son derece dikkat çekmektedir. Bu yüzden, köpek sahiplerinin bu tür iri kangalları istediği bilinmektedir. Ancak, köpeklerin iri olup olmaması; onların tamamen genetik özellikleriyle alakalıdır. Bir başka deyişle, köpek sahibi ne yaparsa yapsın, ırkı sağlam olmadığı müddetçe köpeğin kilo alması mümkün olmayacaktır. Kangal köpeğin ırkı güzel olduğu takdirde beslenme ve bakımına önem verilirse hiçbir sorun olmayacaktır. Ancak, kalitesiz ve kilo aldıran mamalar yerine kaliteli mamalar tercih edilmelidir.

Bize Yazın