Telefon
WhatsApp
Kangal Köpek Kurt Boğabilir Mi?
Kangal Köpek Kurt Boğabilir Mi?

Kangal Köpek Kurt Boğabilir Mi?


Kangal sahibi olmak çok avantajlı bir durumdur. Birçok kişi köpek sahiplenmek istediği zaman tercihlerini kangaldan yana yapmaktadır. Kangal köpeklerin sürüyü korumak adına tercih edildiği bilinmektedir. Sürüyü vahşi hayvanlara karşı koruyan kangal köpekleri sahibinin takdirini kazanmaktadır. Bu noktada, kangal köpek kurt boğabilir mi sorusu birçok kişinin aklında yer almaktadır.

Kangal Köpeğin Kurt Boğması

Kurt gibi güçlü bir hayvanın hakkından gelebilecek tek hayvan kangal köpeği olmaktadır. İri ve vahşi olması sayesinde bilhassa koyun sürüsüne zarar verebilecek kurtlarla başa çıkabilecek kangal köpekleri bilhassa kırsal bölgelerde çok önemli bir yere sahiptir. Hatta, dünyada kurda karşı koyabilecek canlıların başında kangal köpeği gelmektedir. Doğanın acımasızlığıyla en zor şartlar altında yaşamaya alışkın olan kurtlarla gerçek anlamda baş edebilecek olan kangal köpekleri sayesinde sürülerin başına herhangi bir şey gelmeyecektir. Kangal köpekleri; en az kurtlar kadar güçlü oldukları için tercih edilirler.

Kangal köpeklerinin en iyi özelliklerinden birisi kurt boğması olmaktadır. İyi yetişmiş, beslenmiş ve bakılmış bir kangal; kurda karşı koyabilecek ve onu öldürecek güçtedir. Kangal köpeklerinin hem güçlü hem de zeki olmasından dolayı dışarıdan gelebilecek tüm tehlikelere karşı koyabildiği bilinmektedir. Bu bağlamda, kurtlarla mücadele edebilecek olan kangal köpeği; şartlar gerektirdiği takdirde ayılarla dahi mücadele edecek güce ve cesarete sahiptir.

Kangallar; tek başlarına kurtları yenebilirler. Ancak, tek başına bir kurt boğmuş bir kangal; birkaç gün boyunca yerinden kalkamaz. Çünkü, tüm eforunu bu uğurda harcamıştır. Ayrıca, vücudunda birtakım yaralar meydana gelmiştir. Söz konusu yaralar kurdun pençe yarası olarak kendisini belli etmektedir. Boğuşma sırasında kurdu altına alan kangal; kurdun direnmesi sonucunda bilhassa karın bölgesinde derin yaralar almaktadır. Buna ek olarak, iyi bir kangal; kurdu yakaladığı takdirde onu asla elinden bırakmayacaktır.

Kurtların zayıf noktaları bellidir. Bunun yanı sıra, kangal köpeklerinde kulak ve boyun kısmının onların en zayıf noktası olarak bilinmektedir. Hem kangal hem de kurt; birbirlerinin zayıf yönlerini bilmektedir. Bu yüzden, tüm saldırılarını bu bölgelere yaparlar. Bu noktada, yavru kangal sahiplenen kişiler, kangalın kurt tarafından boğulmasının önüne geçmek adına köpeklerinin kulaklarını keserler. Ayrıca, boyundan kaptırmamak adına gerektiği takdirde sivri demirden yapılmış özel tasmalar takılmaktadır. Bu sayede, kangal köpekleri; saldırılara karşı daha dayanıklı ve korunaklı hale gelmektedirler. Bilhassa Anadolu’da sürü sahipleri; kangal köpeklerinin kurt öldürmesiyle övünürler. Her ne kadar yanlış olsa da birbirlerinin köpekleri hakkında kıyaslamalar yaparlar.

Kangal Köpekleri Nasıl Kurt Boğar?

Kangal köpeklerinin nasıl kurt boğduğu merak edilmektedir. Bu özelliğin sonradan eğitimle verildiği düşünülmektedir. Ancak, kangal köpeklerinin kurt boğması; onların genetik yapılarında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, kangal köpeklerinin sorumluluk duygusu oldukça yüksektir. Örneğin, korumakla yükümlü oldukları sürüyü hiçbir şekilde terk edip gitmezler. Sürünün etrafını 24 saat boyunca gözetlemeleri söz konusudur. Sürüyü kurtlara karşı koruma görevinin kendisinde olduğunu bilmektedir.

Kangal köpekleri; sabahları sürüyle beraber giderken akşamları ise yine sürüyle beraber dönmektedir. Bu noktada, çobanların hem silahı hem de can güvenliği olduklarını söylemek gerekir. Kangal köpekleriyle kurtlar karşı karşıya geldiklerinde ilk hamleyi her zaman dişi kangallar yapmaktadır. Dişi kangalların ardından erkek kangallar saldırıya geçmektedir. Dişi kangallar kurtların yönünü değiştirmekle yükümlüdür. Erkek kangallar ise döşleriyle gelip kurtlara gelip vurur. Kurdun bu hamlenin ardından yere düşmesiyle beraber erkek kangal kurdun gırtlağına yapışmaktadır. Bir daha asla bırakmadan kurda hamle yapmaya devam etmektedir. Bu sayede, kangalın kurdu boğması gerçekleşmektedir.

 

Bize Yazın