Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalı?
Kangal Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalı?

Kangal Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalı?


Kangal köpek sahibi olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. Kangalın akıllı ve zeki bir hayvan olmasının yanı sıra doğuştan gelen bazı özelliklerinden dolayı üstün bir ırk olması yüzünden tercih edilmesi söz konusudur. Hatta, tehlikeyi sezme, koruma ve risk anında harekete geçme gibi unsurlar kangal köpeklerine öğretilmeden kendilerinin içgüdüsel olarak sahip oldukları davranışlar olarak bilinirler. Bunun yanı sıra, kangal köpeklerinin eğitilmesi söz konusu olmaktadır. Bu eğitimler sayesinde farklı görevlerde kullanılmalarına rastlanmaktadır. Bu eğitimlerin nasıl olacağı konusu ise birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Kangal Çoban Köpeklerinin Eğitimi Neden Gerekli?

Köpeklerin var oldukları günden bu yana insanlarla doğrudan ilişki içerisinde olduklarını söylemek gerekir. İnsan ve köpek arasındaki ilişkinin başladığı günden beri köpeklerin belirli konularda eğitilmesine rastlanmaktadır. Köpeklerin başarılı bir şekilde eğitilmesi noktasında onların psikolojisini anlamak şarttır. İnsan- köpek ikilisinin dost olduğu hallerde eğitim süreçleri de en iyi şekilde ilerleyecektir.

Kangal köpeğini eğitmek isteyen birisinin her şeyden önce köpek psikolojisi ve fizyolojisi hakkında bilgi sahibi olması şarttır. Eğitim uygulamaları; öğrenilen bilgiler doğrultusunda yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, neredeyse tüm köpekler, ırklarının sahip olduğu tüm görevleri aksatmadan yaparlar. Çoban köpekleri; hiçbir eğitim almadan liderlik ettikleri sürüdeki hayvanların korunmasını sağlarlar. Av köpekleri de tıpkı çoban köpekleri gibi herhangi bir eğitim almadan avlarının peşinden gidebilirler. Her köpek türünün görevlerini tam anlamıyla yerine getirmek adına sahip olduğu bazı özellikler bulunmaktadır. Kimisi ses çıkarırken kimisi de bazı işaretler bırakmaktadır. Ancak, köpek türlerinin kendi ırk özelliklerinin dışındaki görevleri yapabilmeleri için belirli bir eğitimden geçmeleri şarttır.

Dünya savaşları ve sonrasındaki soğuk savaş döneminde köpeklerden daha çok yararlanmak amacıyla köpeklerin eğitimine çok fazla önem verilmiştir. Bu noktada, bilhassa 1930’lu yıllarda askeri sektörde özel eğitim yöntemleri geliştirilmiştir. Keşif, devriye, bekçi ve benzeri hedefler doğrultusunda eğitilen köpekler özellikle Almanlar ve Ruslar tarafından kullanılmıştır. Almanlar, 1940’lı yıllarda köpek eğitim okulları açmışlardır. Günümüzde ise dünyanın her yerinde askeriye ve polisiye amaçlı olarak köpek eğitim okulları bulunmaktadır.

Kangal Köpek Eğitiminin Temel Kuralları Nelerdir?

Eğitimde insan ve köpek ilişkisinin yanı sıra kalıtımın rolü de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, köpeğin sahip olduğu özel yeteneklerle beraber eğitici personelin de önemli bir etken olduğunu ifade etmek gerekir. Eğitim sırasında köpeğe verilen komutlar bir hayli önem taşımaktadır. Köpeğin ondan ne istendiğini kesinlikle anlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, komutlar; kısa, açık ve net olmalıdır. Aynı tonda ve biçimde verilmelidir. Tek heceli olarak verilmesi gereken komutlar; aynı zamanda aynı ses tonuyla söylenmelidir.

Köpeklere komut verilmesi sırasında sesli emirlere uygun hareketler yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, komutların en iyi şekilde öğrenilmesi için sürekli olarak tekrarlar yapılmalıdır. Köpek; belirli dönemlerde yapılması istenilen şeyi anlamayabilir. Bu noktada, sabırlı bir şekilde verilen komutun tekrarlanması gerekmektedir. Köpeğin istenilen hareketleri yapamadığı hallerde verilen eğitimden vazgeçmek son derece yanlış bir tavır olacaktır.

Kangal köpeklerine eğitim verilmesi sırasında eğitimin süresi köpeğin ilgisine göre belirlenmelidir. Genellikle 10-20 dakika arasında değişen sürelerde eğitim verilmesi uygun görülmektedir. Köpekler; yaptıkları hareketlerden sonra her zaman ödüllendirilmelidir. Eğiticinin tavrı eğitimin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Yapılan her olumlu hareketin ardından eğiticisi tarafından sevilen ve okşanan bir köpek; bir sonraki komutta yeniden başarılı olabilmek adına daha çok gayret gösterir. Bunun yanı sıra, köpeği cezalandıracak ve onu komutları yerine getirmekten uzak tutacak hareketlerden kaçınmak gerekir.

 

Bize Yazın