Telefon
WhatsApp
Kangal Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri
Kangal Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri

Kangal Köpeklerinin Fiziksel Özellikleri


Çok iri bir köpek ırkı olan kangalların ideal olarak kabul edilen ölçüleri; yetişkin erkeklerde yükseklik 72-78 cm. arasında, dişilerde ise 65-73 cm. arasındadır. Ağırlıkları ise, yetişkin erkeklerde 48-60 kg, dişilerde ise 40-50 kg arasındadır. Kabul edilen renk tanımı ise şu şekilde açıklanmıştır. Tüm gövde açık krem ile kurt grisi arasında tek renktir. Göğüste beyaz veya krem rengi olabilir. Pati ve ayaklarda beyazlık görülebilir ama az olması tercih edilir. Siyah maske şarttır. Maske somağı kapsar ve kafatası bölgesinde rengi daha açıktır. Kulaklar koyu renklidir. Kuyruğun üçte biri veya yarısında siyah çizgi veya  kuyruk ucunda beyazlık görülebilir. Kuyruğunun ucu çoğu zaman içeri doğru daire çizecek şekilde kıvrılır. Çoğu Kangal’ın kulakları kesiktir çünkü sürü koruma görevini ifa ederken bir kurt ile karşılaşmaları durumunda, kulaklarından ısırılıp yara almaları yüksek ihtimaldir. Bunu engellemek adına kulakları kesiktir.

Türleri

Lakabı “Anadolu Aslanı” olan Türkiye’mizin gururu Kangal, halk arasında Karabaş, Sivas Kangal ve Anadolu Çoban Köpeği olarak farklı isimlerle adlandırılır. Yurtdışında ise Anatolian Shepherd olarak bilinir. Bilinen Kangal türleri ise aşağıda sıralanmıştır.

·         Çok iri yapılı olmasından ötürü Ayıboğan,

·         Familyasından kurt alt etmiş olan Kurtboğan,

·         Aslana benzemesinden dolayı Aslan Başlı,

·         Koyu renkli olmasından dolayı Panter,

·         Kurda benzemesinden dolayı Çapar ve Karayaka,

·         Kafasının siyah olmasından dolayı Karabaş,

·         Maskesinin zayıf olmasından dolayı Akbaş,

 

Sağlık

Tüm köpeklerde görülebilen gençlik hastalığı, kanlı ishal, kalça çıkığı gibi hastalıklar dışında, türe özgü, kalıtsal bir hastalıkları bulunmamaktadır.

Karakter ve Genel Huyları

Lakabı olan “Anadolu Aslanı” aslında karakteri hakkında fikir verebilir. Görevini canı pahasına yerine getirmekten tereddüt etmeyen, son derece zeki, sadık, çocuklarla arası çok iyi olan, uysal bir ırktır. Topraklarımızda kendilerine biçilmiş olan rol genel anlamda çobanlık olsa da yeterli alan ve enerjilerini atmaları için gereken egzersizler sağlandığında, Kangallar mükemmel aile köpekleri olabilirler. Kangalların sıcak havalarla arası pek iyi değildir. Serin havayı tercih ederler. Serin iklimlerde daha mutlu ve daha aktif olurlar.

Bize Yazın