Telefon
WhatsApp
Kangal Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Kangal Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kangal Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?


Evinde kangal beslemek isteyenlerin en büyük sorunlarından birisi tuvalet eğitimi olmaktadır. Bu noktada, Sivas kangal köpek yavrusunun tuvalet eğitimine ne zaman başlanması gerektiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kangal köpek yavrusunun tuvalet eğitimine iki aylık olduğu zaman dilimiyle beraber başlanmalıdır. Ayrıca, yavru kangalların altı aylık olması sürecine kadar bu eğitime devam etmek gerekir.

Kangal olmasından bağımsız olarak köpek yavrularına verilen eğitimin çok önemli olduğu bilinmektedir. Kangal köpek yavrularına küçükken verilen eğitim sayesinde ilerleyen zamanlarda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak, belirli bir yaştan sonra kangal köpeklerine eğitim vermek imkansızdır. Kangal yavrularının tuvalet ihtiyaçları genel olarak yemek yiyip su içmelerinin ardından gelmektedir. Bilhassa çiş yapmak isteyen kangal yavrularına bu süreçte çok dikkat etmek gerekir. Kangal yavrusuna yemek ve su veren bakıcısının köpeği bir süre gözetim altında tutması gerekmektedir. Kangal köpeği; bir zaman sonra çişinin geldiğini hal ve hareketlerinden belli edecektir.

Kangal Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kangal köpek yavrusuna tuvalet eğitimi vermek isteyenlerin tıpkı bir bebeğe tuvalet eğitimi veriyormuş gibi dikkatli davranması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi verilecek olan kangal yavrusu muhakkak takip edilmelidir. Çişinin geldiğini belli ettiği hallerde tuvaletini yapacağı yere götürülmesi gerekir. Buna ek olarak, tuvalet eğitiminin hızlı ve kalıcı olması adına birkaç hafta boyunca tuvaletini yapacağı yerde beslenmesi doğru bir hareket olacaktır. Kangal yavrusunun tuvaletini yapacağı yeri hatırlaması adına böyle bir yola başvurulmalıdır.

Kangal yavrusuna tuvaletini öğretmek isteyenlerin yavruya komut vermesi tavsiye edilmektedir. Verilen komutlar sayesinde kangalın çişini yapması söz konusu olacaktır. Buna ek olarak, tuvalet alışkanlığının kısa süre içerisinde kazandırılması kolay değildir. Kangal yavrusunun belirli dönemlerde evin içerisine pislemesine rastlanabilir. Bu gibi hallerde köpeğe kızmak yerine tatlı dille uyarmak ve verilen komutları tekrarlamak doğru bir hareket olacaktır. Bu sayede, köpeklerin hatalarını kısa süre içerisinde anlayacaklarını ifade etmek gerekir.

Kangal Yavrusuna Tuvalet Eğitimi Vermek Zor Mu?

Kangal yavrusuna tuvalet eğitimi vermek; zannedildiği kadar zor değildir. Bunun sebebi, kangal köpeklerinin son derece zeki köpekler olmasından kaynaklanmaktadır. Kangal köpek yavrusuna sahip olanların yeterince sabırlı olduğu hallerde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Köpeğin tuvalet eğitiminde yetersiz kaldığı hallerde bakıcısının eğitim vermeye devam etmesi gerekir. Bir süre sonra, verilen eğitimin karşılığını görmek söz konusu olacaktır.

Sivas kangal köpekleri; bilhassa çişini yapmak için uygun bir yer arayışına girerler. Bahçe, tarla ve açık arazi gibi alanlar kangal yavrularının çişlerini yapması için oldukça uygundur. Yavru kangalların çişinin geldiği hallerde serbest bırakılmaları doğru bir hareket olacaktır. Bu sayede, kendilerine uygun bir yer seçip çişlerini yapmaya başlarlar.

Kangal köpeklerine tuvalet eğitimi vermek son derece kolaydır. Bunun sebebi, bu köpeklerin hem akıllı hem de zeki köpekler olmasından ileri gelmektedir. Yalnızca tuvalet eğitimi değil birçok konuda eğitilebilen kangal köpekleri; insanların en yakın dostu olmaları sayesinde yıllardan bu yana sevilerek bakılan köpekler arasında yer alırlar.

Kangal yavrusuna tuvalet eğitimi vermeyi düşünenlerin her şeyden önce onlara bir dost gibi yaklaşması gerekir. Bu sayede, kendilerini sevdirme fırsatı yakalarlar. Aksi takdirde, köpeğin ısınamadığı bir bakıcının komutlarını dinlemesi söz konusu olmayacaktır. Ancak, köpeğin kendisini bir dost gibi görmesini başaranlar için tuvalet eğitimi son derece basit bir süreç olacaktır. Son olarak, tuvalet eğitiminde gazete kağıtlarından faydalanmak mümkündür. Tüm bu süreç ile tek bir kişinin ilgilenmesi son derece doğru bir hareket olacaktır.

 

Bize Yazın