Telefon
WhatsApp
Kangal Yavruları Nasıl Bağışıklık Kazanır?
Kangal Yavruları Nasıl Bağışıklık Kazanır?

Kangal Yavruları Nasıl Bağışıklık Kazanır?


Kangal yavrularının gelişimi son derece önemlidir. İyi bir şekilde bakılmaları ve beslenmeleri şarttır. Ancak, bakım ve beslenme kadar önem taşıyan bir diğer husus ise aşılanma süreçleri olmaktadır. Bu noktada, köpekleri birtakım hastalıklara karşı korumak adına aşılamanın önemli bir gerçek olduğunu söylemeliyiz. Köpekleri yanlış aşılamanın veya uygun olmayan aşılarla bu işlemi gerçekleştirmenin ciddi tehlikeleri vardır. Her şeyden önce, kangal yavrusunu koruyayım derken onu kaybetmek mümkün olabilir. Tüm aşılar aynı teknik ve içerikten oluşmaz. Bu yüzden, beklenen etkiyi göstermeyebilir. Kangal yavruları aşılanma sürecinde yapılması gereken bir veteriner hekim ile görüşmektir. Hayvanın sahip olduğu koşullar dikkate alınarak onun için en uygun aşılama programı hayata geçirilmelidir.

Kangal Yavrularının İlk Aşıları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kangal yavruları ne zaman aşılanmaya başlanmalı sorusuna birçok uzman tarafından farklı cevaplar verilmektedir. Ancak, bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar dikkate alındığında aşılamanın en azından hayvanın dört haftalık olmasının ertesinde başlaması gerektiğini söylemeliyiz. Çünkü, aşırı baskılayıcı T hücreleri başta olmak üzere endojen, kortikosteroidler, maternal antikorların interferesi sebebiyle kangal yavruları risk altında olabilir. Bu yüzden, aşılama sürecinin en az dört hafta sonra başlaması gerektiğini ifade edebiliriz. Buna ek olarak, modifiye canlı aşıların yaratmış olduğu yan etkiler de kangal yavruları için ciddi bir tehdit olmaktadır.

Köpek gençlik hastalığı virüsü aşısı; üç haftalık yavru köpeklerde beyin iltihabı tehlikesi yaratabilir. Bunun yanı sıra, zayıflatılmış köpek gençlik hastalığı virüsü aşısı da kardiyomiyopatilere sebep olabilir. Ayrıca, doğumdan hemen sonra yapılan aşılamanın kangal yavruları için farklı etkiler ortaya çıkardığı aşikardır. Her ne kadar kangal yavrusu olmasa da doğumdan hemen sonra aşılanan bir labrador yavrusunda aşılamadan sonraki 22.günle beraber sinirsel birtakım belirtilerin görüldüğü ve bu yavrulardan beş tanesinin öldüğü saptanmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarıyla beraber bilhassa kangal yavruları için ensafalitisin geliştiği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, Distemper aşısının da birtakım yan etkileri vardır. Buna göre, yapılan araştırma kapsamında dört ay ile sekiz yıl arasında değişen köpeklerde sinirsel belirtiler ve kısa süreli felç meydana gelmiştir. Muayene sonucunda bu köpeklerde non-supurative meningitis teşhis edilmiştir.

Kangal Köpeklerinin Aşılanması ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

Kangal yavruları için aşılama programı son derece önemlidir. Ancak, hiçbir aşının yüzde yüz fayda sağlamadığını söylemek gerekir. Bilhassa kangal yavruları için aşılara karşı oluşacak bağışıklık yanıtını etkileyebilecek birden çok faktör bulunur. Bağışıklık sisteminin son derece karmaşık bir yapısı vardır. Ancak, henüz aydınlatılmayan bağışıklık yapısı yüzünden kangal yavruları; aşılamanın ardından birtakım sorunlarla karşılaşabilir.

Kangal yavruları aşılanma sürecinde anneden geçen antikorların varlığı son derece önem taşır. Antikorlar; antijen adı verilen yapılara karşı oluşturulan savunma araçları olarak bilinir. Bu noktada, kangal yavruları; anneleri daha önce aşılandığı takdirde annelerin plasenta veya süt emme yoluyla antikor denen bağışıklık maddelerini pasif olarak alırlar. Bir başka deyişle, kendi vücutlarının bu antikorları üretmesine gerek kalmayacaktır. Kangal yavrusu; gerekli bakım ve beslenme sürecinin ardından gelişim sürecini tamamlayana kadar annesinden kendisine geçen antikorlar ile hastalıklara karşı son derece etkili bir şekilde savunma ihtiyacını karşılayacaktır.

Anneden alınan antikorlar; her hastalık için aynı etkiyi yaratamayabilir. Kanlı ishal için yeterli koruma sağlarken gençlik hastalığı için yeterli olmayacağını ifade edebiliriz. Ayrıca, belirli bir sürenin ardından annenin antikorlarının etkisi geçecektir. Bu noktada, kangal yavruları aşılanarak hastalıklara karşı bağışıklık ve koruma sağlayacaktır.

 

Bize Yazın