Telefon
WhatsApp
Kangal Yavruları Ne Zaman Sütten Kesilir?
Kangal Yavruları Ne Zaman Sütten Kesilir?

Kangal Yavruları Ne Zaman Sütten Kesilir?


Kangal yavrularına sahip olmak isteyen çok sayıda insan vardır. Ancak, herkes Sivas başta olmak üzere kangal yavrusu yetiştiriciliği yapılan yerlerde yaşamadığı için bu hayvanlara sahip olmak zor olabilir. Kangal yavruları satın alınmasında gelişen internet teknolojisinden de faydalanılır. Bir başka deyişle, nerede yaşarsanız yaşayın, parasını verdiğiniz takdirde kangal yavrusu adresinize gelecektir. Üstelik sizden gönderim için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Kangal yavruları için siz de istek duyuyorsanız bu hayvanlara sahip olmak ile her şeyin bitmediğini bilmelisiniz. Beslenme ve bakım özelliklerine dikkat etmeniz şarttır. Bu noktada, birçok kişinin aklında kangal yavruları ne zaman sütten kesilir sorusu yer alır.

Kangal Yavruları Kaç Günde Sütten Kesilir?

Kangal yavruları için doğumdan sonraki ağız sütü anlamına gelen sütün alınması son derece önemlidir. Bu süt sayesinde kangal yavruları ilerleyen dönemler için bağışıklık kazanmış olacaktır. Bu yavruların doğumdan sonraki ilk 35 gün boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekir. Ancak, bu sürenin ardından anne sütünün yetersiz kalacağını ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, ek besin gerekli olacaktır. Buna ek olarak, bazı kangal köpeklerinin yavru sayısı çok olduğu için anne sütünün yetersiz kalacağını söylemeliyiz. Bu yüzden, kangal yavruları için ek besin takviyesine daha erken başlanmalıdır. Sonuç olarak, yavru kangallar için sütten kesilme süreci anne sütünün ne kadar yeterli olduğuna göre farklılık göstermektedir. Bir başka deyişle, 35 ila 60 gün arasındaki bir süreçten bahsedilebilir.

Kangal Yavrusu Nasıl Beslenmelidir?

Kangal yavruları; daha önce de söylediğimiz gibi ilk 30 gün boyunca anne sütüyle beslenir. Ancak, 30 günün geçmesiyle beraber kangal yavrularına bir veya iki öğün ek gıda verilebilir. Buna ek olarak, 45 gün ve üzeri kangal yavruları; annelerinden ayrıldıktan sonraki süreçten başlayarak üç aylık olana kadar günde üç öğün mamayla beslenmelidir. Bunun yanı sıra, üç ay ve altı aylığa kadar olan kangal yavrularına günde iki öğün yemek verilmelidir. Altı ay ve üzeri kangal yavruları için ise günde bir öğün yemek verilmesi yeterli olacaktır. Kangal yavruları için beslenme kadar temiz su kullanımının da son derece önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Bir başka deyişle, kangal yavrularının yanında gün boyunca temiz su bulundurulmalıdır.

Kangal Yavruları Nasıl Kilo Alır?

Kangal yavruları; düzenli beslendikleri takdirde kilo alma konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar. Ancak, hayvanın herhangi bir sağlık sorunu olduğu takdirde kilo alamaması söz konusu olabilir. Bu yüzden, hayvanda iç ve dış parazit olup olmadığına bakılmalıdır. İştahsızlık yüzünden kilo alamayan birçok kangal yavrusu vardır.

Kangal yavrularının kilo alması için yukarıdaki yaş özelliklerine bakılarak düzenli olarak mama verilmelidir. Bilhassa her gün aynı saatte olacak şekilde mama verilmesine özen gösterilmelidir. Mamaların besleyici olmasına da dikkat edilmelidir. Kangal yavruları ile ilgili çok büyük beklentileriniz olmamalı! Çünkü, bir kangal yavrusunun iri olması onun her şeyden önce ırkıyla ilgilidir. Irkı sağlam olmadığı takdirde bir hayvanın iri olmasını sağlayamazsınız. Kangal yavrusunun ırkı sağlam ise iyi bir şekilde beslendiği ve bakıldığı takdirde istenilen irilik boyutuna ulaşılabileceğini söylemeliyiz. Buna ek olarak, kaliteli mamalar ile besleniyor olması da son derece önemlidir. Kalitesiz mamalar ise yalnızca ucuz olduğundan dolayı tercih edilir. Ancak, bu mamaların sadece kilo aldırdığını söylemeliyiz. Bir başka deyişle, hayvanın güçlü olması adına herhangi bir etki yaratmazlar. Son olarak, kemik gelişimi de kangal yavruları için son derece önemlidir.

 

Bize Yazın