Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrularının Sadakati Nasıldır?
Kangal Yavrularının Sadakati Nasıldır?

Kangal Yavrularının Sadakati Nasıldır?


Türkiye’de birçok kişinin kangal köpeğine karşı ciddi bir sempatisi bulunur. Kangal köpeklerinin ne kadar duyarlı, sorumluluk duygusu yüksek ve akıllı hayvanlar oldukları herkes tarafından bilinir. Buna ek olarak, geçmişten bu yana kangal yavruları hakkında birçok rivayet vardır. Kangal köpeklerinin öleceklerini hissetseler dahi sahiplerini bırakmadığı ve kendilerine verilen görevi her ne olursa olsun yerine getirdiği dilden dile dolaşır. Gerçekten de kangal köpekleri; görüp görebileceğiniz en sadakatli hayvanlar arasında bulunur.

Kangal Köpeği ile İnsanın Dostluğu Olabilir Mi?

Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda köpek sahibi olma isteği vardır. Bu noktada, birçok genç, kangal yavrusu yetiştirme konusunda çekingen davranır. Sonuç olarak, iyi beslenmiş, iri yapılı bir kangalın insanlar için korkutucu olduğunu ifade edebiliriz. Ancak, kangal yavruları; zannedilenin aksine iki üç aylık olduklarından beri insanlar tarafından bakılıp yetiştirilmektedir. Bu yüzden, herhangi bir hastalıkları veya davranış bozuklukları olmadığı takdirde sahiplerine saldırmaları mümkün değildir. Buna ek olarak, insanların günümüzdeki zorlu yaşam şartlarından dolayı yalnızlaştığını ifade etmek gerekir. Birçok insan sohbet edebileceği başka birini bulmakta ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Bu sebepten dolayı, köpek – insan dostluğunun artık insan – insan dostluğunu geçtiğini söyleyebiliriz.

Kangal yavruları; büyüdükleri zaman tipik birer Türk çoban köpeği olurlar. Sahibine duydukları aşırı sadakat ile bilinirler. Bilhassa sahibine ait olduğunu düşündükleri her şeyi korurlar. Buna ek olarak, çok iyi bir dövüşçü olduklarını ifade etmek gerekir. Kurt başta olmak üzere çakal ve diğer yabani hayvanlara karşı en iyi şekilde dövüşebilirler. Ancak, aile fertlerine ve çocuklara karşı herhangi bir saldırıda bulunmaları mümkün değildir. Dünyada kurt boğabilen tek köpek türünün kangal köpekler olması ciddi bir avantajdır. Bunun yanı sıra, istedikleri takdirde hiçbir şekilde korkmadan herhangi bir ayıya, aslana veya domuza saldırabilecek güçtedirler.

Kangal Köpeğinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Kangal yavrusu; daha küçüklük döneminden itibaren sahibine ve yakın olduğu diğer insanlara karşı inanılmaz bir merhamet duygusu içerisindedir. Normal şartlarda sahibine ve kendisiyle ilgilenen bakıcısına karşı herhangi bir taşkınlıkta bulunması mümkün değildir. Yabancı bir şahıs gördüğü zaman ona karşı birkaç uyarıda bulunup sahibini bekler. Karşı taraftan herhangi bir atak gelmediği takdirde beklemeye geçecektir. Ancak, ciddi bir saldırı varsa kimse kangal köpeğe karşı direnemez. Kangal köpeğinin yabancı kişilere karşı tepkili olduğunu ifade edebiliriz. Sorumlu olduğu bölgeye tanımadığı bir insan da dahil olmak üzere kimseyi sokmaz. Buna ek olarak, sahibi yanında olduğu takdirde yabancı kişilere hiçbir şekilde saldırmaz.

Kangal yavrusu; özellikle savunmasız kişilere karşı son derece duyarlıdır. Bilhassa kadınlara ve çocuklara karşı inanılmaz bir duyarlılık ve mahcubiyet içerisindedir. Fakat, kangalın iyi huylu olması; onun yetiştirilmesiyle de yakından alakalıdır. İnsanlara ve çevreye çok küçük yaşlarda alışmaya başlayan kangal yavruları; sahibinden ilgi görerek büyüdüğü takdirde herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Her gün itina ile sevilip okşanan kangal yavruları; ilerleyen yaşlarda insanlarla daha iyi ilişkiler kuracaktır. Buna ek olarak, kangal yavrularının nelerden hoşlandığı ve hoşlanmadığı mutlaka belirlenmelidir. Ev ve bahçe ortamında yaşayan kangal yavruları; belirli zamanlarda ailenin sosyal hayatına dahil edilmelidir. Aile üyeleri ile beraber televizyon seyreden, radyo dinleyen ve akıllı telefonlara poz veren bir kangal yavrusu; bulunduğu aileyle inanılmaz bir bağ kuracaktır.

Koruma ve bekçi köpeği olarak yetiştirilmesi planlanan bir kangal yavrusu ise insanlarla çok iç içe olmamalıdır. Sonuç olarak, iyi bir disiplin ile yetişen her kangal yavrusu ilerleyen zamanlarda kendisine verilen sorumlulukları en iyi şekilde yapacaktır.

 

Bize Yazın