Telefon
WhatsApp
Kangal Yavrusu Aşı Takvimi Nasıl Belirlenir?
Kangal Yavrusu Aşı Takvimi Nasıl Belirlenir?

Kangal Yavrusu Aşı Takvimi Nasıl Belirlenir?


Kangal yavrusunun bakımı ve beslenmesi kadar geçirmesi muhtemel hastalıklara karşı aşılanması da son derece önemlidir. Bu noktada, aşıların yıllık olarak tekrarlanması şarttır. Kangal yavrularının doğmasıyla beraber belirli tarihlerde aşılanması gerekir. Yavrunun 35 ila 40 günlük olmasıyla beraber iç parazit ve dış parazit için aşılanması ve tedavi görmesine rastlanır. Buna ek olarak, 45.günde distemper ve parvo aşısı yapılır. 60.günde ise karma birinci aşı yapılır. 67.günde bronchine birinci aşısı yapılır. Bunların yanı sıra;

  • 74.gün corona birinci aşı
  • 81.gün karma ikinci aşı
  • 88.gün bronchine ikinci aşı
  • 95.gün corona ikinci aşı
  • 102.gün kuduz aşısı

yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, iki ayda bir olmak üzere düzenli iç parazit ilaçlaması yapılır. Yazın ayda bir, kışın ise iki ayda bir olmak şartıyla dış parazit ilaçlaması yapılmalıdır.

Kangal Köpeklerinde Kuduz Aşısına Gerek Var Mıdır?

Kuduz; tüm memelilere bulaşabilen ve aynı zamanda ölümcül olan merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalığın bilhassa köpekler için çok ciddi bir risk olduğunu ifade etmeliyiz. Ayrıca, kamu sağlığının yararı da hesaba katılmalıdır. Bu yüzden, kangal yavruları; vakit kaybetmeden kuduz aşısı olmalıdır. Hatta, hayvanın kuduz aşısı olması kanuni bir zorunluluk olarak yer alır. Yeni doğmuş bir kangal yavrusu; anne sütü sayesinde hastalıklara karşı savaş veren antikorları elde etmiş olur. Fakat, bu antikorların en çok altı ila 12 hafta arasında dayandığını söylemeliyiz. Bundan sonraki dönemde ise anne sütünün vermiş olduğu koruma gücü ancak aşılar sayesinde sağlanır. Aşılar ile kangal yavrularının vücutlarına az miktarda yapısı değiştirilmiş hastalık unsurları verilir. Bir başka deyişle, kangal yavruları; hiçbir şekilde hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmış olur.

Kuduz aşısı olmamış bir köpeğin yukarıda da söylediğimiz üzere kamu yararı düşünülerek insan içerisine çıkarılmaması gerekir. Hatta, diğer aşıların da olduğu aşı programı tamamlanana kadar köpeğin yabancı insanlarla bir araya getirilmemesi gerekir. Herkesin bildiği gibi kangal yavruları; sahibine karşı son derece uysal olsa da yabancı birisini gördüğünde ani bir tepki verebilir. Kangal yavruları; aşıları bitmemiş olsa dahi birtakım sebeplerden dolayı dışarı çıkarılmak zorunda kalabilir. Bu noktada, sahibinin kucağında seyahat etmesi doğru bir karar olacaktır. Ayrıca, yine aşıları tamamlanmadan başka köpeklerle iletişim kurmasına izin verilmemelidir. Başka hayvanların dolaştırıldığı yerde dolaştırılmaması gerekir. Buna ek olarak, kangal yavrusu; düzenli aralıklarla veteriner hekim kontrolüne götürülmelidir.

Kangal Yavrusu Hangi Hastalıkların Riski Altındadır?

Kangal yavruları için diğer köpeklerde olduğu gibi birtakım hastalık riskleri yer alır. Bu hastalıklara karşı gerekli aşılanma ve tedavi süreçleri uygulanmadığı takdirde ölümle sonlanmasına da rastlanır. Bu hastalıkların başında köpek gençlik hastalığı gelir. Solunum, sindirim, deri, göz ve sinir sistemine bulaşan bir hastalık olmakla beraber ölümcüldür. Hem yaşlı hem de yavru köpeklere bulaşabilir. Tek çözümü aşı olarak bilinir.

Kanlı ishal; yüksek ateş, kusma ve tahmin edilebileceği üzere kanlı ishal gibi belirtilere sahip bir hastalıktır. Diğer adı parvovirüs olmakla beraber bilhassa yavru köpeklerde bir anda ölümlere sebebiyet verebilir. Bulaşıcı hepatit; yüksek ateş, susuzluk, karın ağrıları, karaciğer hasarı gibi belirtilere sahiptir. Yalnızca aşı ile bu hastalıktan korunmak mümkündür. Spiroket hastalığı; diğer hayvanların salyalarından ve akıntılarından bulaşır. Ayrıca, insanlara bulaşması da söz konusudur.

Coronavirüs; tüm dünyanın 2019 sonunda tanıdığı bir hastalık olsa da geçmişi çok eskiye dayanır. Bilhassa hayvanlarda çok bulaşıcı olan bir türü vardır. Aşı ile bu hastalığa karşı önlem alınabilir.

 

 

Bize Yazın